Sigorta Primleri Nasıl Düşürülür?

Sigorta çeşitlerinden hangisi olursa olsun sigorta yaptırmadaki amaç; ileride yaşanabilecek risklere karşı önlem almaktır. Yani sigorta alan bireyler, geleceğe yönelik bir yatırım yapmaktadır. 

Sigorta güvencesine sahip olmak isteyen kişilerin ilk merak ettikleri konu ise sigorta primleridir ve sigorta almadan önce sorulan sorular genellikle sigorta primi ile ilgilidir. Örnek verecek olursak; sigorta primini nasıl daha uyguna getiririm, uygun primli sigortayı nereden alırım, hangi sigorta şirketinde sigorta primi daha düşüktür… Bu sorular sigorta primleriyle ilgili ilk akla gelenlerden.

Sigorta primi hesaplamaları ile ilgili bilgi alabilmek için; ''Sigorta Primleri Nasıl Hesaplanır?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sigorta primleri üzerinde değişiklik yapmak elbette mümkün ancak öncesinde ''sigorta primi'' ile ilgili birtakım bilgileri vermekte fayda var.

Sigorta primi; sigortacının üzerine aldığı riske karşılık, sigorta şirketine veya teminatı veren kuruluşa ödenen bedeldir. Sigorta sahibini almış olduğu hizmete karşılık, belirli bir süre boyunca veya hayatı boyunca aralıklarla yaptığı ödemelerdir.  .

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Sigorta primi aynı zamanda sigorta sözleşmesinin en önemli unsurudur ve risk primlerine ek genel giderleri, komisyonları, sigorta şirketlerinin karşılamakla yükümlü oldukları tüm maliyetleri ve faaliyetten doğan karı içerir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sigorta sözleşmenin bütün maddeleri yerine getirilmiş olsa bile, belirlenmiş olan primin ödenmemesi durumunda sigorta sözleşmesi feshedilebilir. Bu nedenle kasko, özel sağlık veya trafik sigortası… hangi sigorta çeşidi olursa primlerinizi zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz. 

Sigorta primleri, sigorta çeşitlerine ve alınan teminatlara göre şekil alır. Sigorta primleri, yükseltilebilir veya düşürülebilir. Yani ufak detaylara dikkat ederek, sigorta priminizi uyguna getirmeniz mümkün.

Sigorta Primini Düşürmenin Yolları
 

 • İstediğiniz sigorta türünün teminatları arasından seçim yapmak, sigorta priminizi düşürecektir. Çünkü; sigorta poliçesine dahil edilen her bir teminat kaskonuzun fiyatını yükseltir.
   
 • Sigortalı olduğunuz süre boyunca hasar talebinde bulunmamanız halinde, sigorta primleri bir sonraki sene düşmektedir. Bu yüzden ufak çaplı hasarları kendi bütçenizden karşılamanız yararınıza olacaktır.
   
 • Aynı sigorta ürünü için sigorta şirketleri farklı teklifler sunabilmektedir. Farklı sigorta teklifleri alarak en uygun sigorta primini ödemek mümkün. Sigorta almadan önce bir ön araştırma yapmak, büyük fayda sağlar.

Her bir sigorta türünün değerlendirme kriterlere hakkında bilgi sahibi olmak, uygun sigorta primleri ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

Kasko Primlerinin Düşürülmesi
 

 • Kasko sigortası primlerini doğrudan etkileyecek olan sürücülerin beklentileri ve sigorta şirketlerinin politikalarıdır. Sigorta şirketlerinin kasko ürünlerini fiyat ve içerik yönünden değerlendirerek en uygun ve doğru araç sigortasına sahip olabilirsiniz. 
   
 • Hasarsızlık koruma teminatını kaskonuza dahil ederek veya muafiyetli kaskoyu tercih ederek kasko priminizi önemli oranda düşürebilirsiniz. 
   
 • Kaskonuza sadece ihtiyaç duyduğunuz teminatları dahil ettirmeniz primlerinizde önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır.
   
 • Kullandığınız bazı banka ve kredi kartları, sahip olduğunuz diğer poliçeler ferdi kaza, yardım hizmetleri gibi bazı teminatları kapsamaktadır. Sahip olduğunuz teminatları kapsam dışı bırakarak primlerinizi düşürebilirsiniz.
   
 • Sizden veya sigorta şirketinden kaynaklanan sebeplerle indirimler kazanabilirsiniz. Hak ettiğiniz tüm indirimleri değerlendirerek kasko primlerinizi düşürebilirsiniz. 
   
 • Küçük çaplı hasarlarınızı kendiniz tercih ödemeyi tercih ederseniz primlerinizde %40’a varan indirim yakalayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Primlerinin Düşürülmesi
 

 • Kasko sigortasının tersine trafik sigortasında teminatlar belirlidir. Dolayısıyla teminatlar arasında seçim yapma ve fark yaratma gibi bir durum söz konusu değildir. Trafik sigortasında fark yaratmak için sıkı bir araştırma yapmalı, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerine ulaşmalısınız.
   
 • Karşılaştırma yaparak trafik sigortası satın almak, paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
   
 • Hasarsızlık indirimi trafik sigortası için de geçerlidir. Hasarsız geçirilen her sene trafik sigortası primlerinizi düşürecektir.

Siz de hala sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net’e gelin, sigorta sorgulama formu ile uygun sigorta primlerine ulaşın. Online işlemler yerine telefon desteği için 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Axa Sigorta Lacivert Kasko

Axa Sigorta...Lacivert Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

A)Araç...Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek...amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile...belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı...olarak bulunmaktadır. -Kişisel eşyalar, -Kullanım ve gelir kaybı, -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko...ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve...muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar* *Hayvanların vereceği zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım...imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı...özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir.  Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı cam servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam...değişimlerinde %25 muafiyet uygulanır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer...Belirleme Uygulaması

Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet sitelerinden...en az 3 adet fiyatın ortalaması alınır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber...gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta...Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.