Sigorta Primleri Nasıl Düşürülür?

Sigorta çeşitlerinden hangisi olursa olsun sigorta yaptırmadaki amaç; ileride yaşanabilecek risklere karşı önlem almaktır. Yani sigorta alan bireyler, geleceğe yönelik bir yatırım yapmaktadır.

Sigorta güvencesine sahip olmak isteyen kişilerin ilk merak ettikleri konu ise sigorta primleridir ve sigorta almadan önce sorulan sorular genellikle sigorta primi ile ilgilidir. Örnek verecek olursak; sigorta primini nasıl daha uyguna getiririm, uygun primli sigortayı nereden alırım, hangi sigorta şirketinde sigorta primi daha düşüktür… Bu sorular sigorta primleriyle ilgili ilk akla gelenlerden.

Sigorta ihtiyaçlarınız için Sigortam.net her an yanınızda!

Sigorta primleri üzerinde değişiklik yapmak elbette mümkün ancak öncesinde ''sigorta primi'' ile ilgili birtakım bilgileri vermekte fayda var.

Sigorta primi; sigortacının üzerine aldığı riske karşılık, sigorta şirketine veya teminatı veren kuruluşa ödenen bedeldir. Sigorta sahibini almış olduğu hizmete karşılık, belirli bir süre boyunca veya hayatı boyunca aralıklarla yaptığı ödemelerdir.  .
Sigorta primi aynı zamanda sigorta sözleşmesinin en önemli unsurudur ve risk primlerine ek genel giderleri, komisyonları, sigorta şirketlerinin karşılamakla yükümlü oldukları tüm maliyetleri ve faaliyetten doğan karı içerir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sigorta sözleşmenin bütün maddeleri yerine getirilmiş olsa bile, belirlenmiş olan primin ödenmemesi durumunda sigorta sözleşmesi feshedilebilir. Bu nedenle kasko, özel sağlık veya trafik sigortası… hangi sigorta çeşidi olursa primlerinizi zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz. 

Sigorta primleri, sigorta çeşitlerine ve alınan teminatlara göre şekil alır. Sigorta primleri, yükseltilebilir veya düşürülebilir. Yani ufak detaylara dikkat ederek, sigorta priminizi uyguna getirmeniz mümkün.

Sigorta Primini Düşürmenin Yolları
 

  • İstediğiniz sigorta türünün teminatları arasından seçim yapmak, sigorta priminizi düşürecektir. Çünkü; sigorta poliçesine dahil edilen her bir teminat kaskonuzun fiyatını yükseltir.

  • Sigortalı olduğunuz süre boyunca hasar talebinde bulunmamanız halinde, sigorta primleri bir sonraki sene düşmektedir. Bu yüzden ufak çaplı hasarları kendi bütçenizden karşılamanız yararınıza olacaktır. 

  • Aynı sigorta ürünü için sigorta şirketleri farklı teklifler sunabilmektedir. Farklı sigorta teklifleri alarak en uygun sigorta primini ödemek mümkün. Sigorta almadan önce bir ön araştırma yapmak, büyük fayda sağlar.

Her bir sigorta türünün değerlendirme kriterlere hakkında bilgi sahibi olmak, uygun sigorta primleri ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

 

Kasko Primlerinin Düşürülmesi
 

  • Kasko sigortası primlerini doğrudan etkileyecek olan sürücülerin beklentileri ve sigorta şirketlerinin politikalarıdır. Sigorta şirketlerinin kasko ürünlerini fiyat ve içerik yönünden değerlendirerek en uygun ve doğru araç sigortasına sahip olabilirsiniz. 
  • Hasarsızlık koruma teminatını kaskonuza dahil ederek veya muafiyetli kaskoyu tercih ederek kasko priminizi önemli oranda düşürebilirsiniz.  
  • Kaskonuza sadece ihtiyaç duyduğunuz teminatları dahil ettirmeniz primlerinizde önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır. 
  • Kullandığınız bazı banka ve kredi kartları, sahip olduğunuz diğer poliçeler ferdi kaza, yardım hizmetleri gibi bazı teminatları kapsamaktadır. Sahip olduğunuz teminatları kapsam dışı bırakarak primlerinizi düşürebilirsiniz. 
  • Sizden veya sigorta şirketinden kaynaklanan sebeplerle indirimler kazanabilirsiniz. Hak ettiğiniz tüm indirimleri değerlendirerek kasko primlerinizi düşürebilirsiniz.  
  • Küçük çaplı hasarlarınızı kendiniz tercih ödemeyi tercih ederseniz primlerinizde %40’a varan indirim yakalayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Primlerinin Düşürülmesi

Kasko sigortasının tersine trafik sigortasında teminatlar belirlidir. Dolayısıyla teminatlar arasında seçim yapma ve fark yaratma gibi bir durum söz konusu değildir. Trafik sigortasında fark yaratmak için sıkı bir araştırma yapmalı, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerine ulaşmalısınız.
 
Karşılaştırma yaparak trafik sigortası satın almak, paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 
Hasarsızlık indirimi trafik sigortası için de geçerlidir. Hasarsız geçirilen her sene trafik sigortası primlerinizi düşürecektir.
Siz de hala sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net’e gelin, sigorta sorgulama formu ile uygun sigorta primlerine ulaşın. Online işlemler yerine telefon desteği için 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları