Rayiç Bedel Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Paylaş
  FacebookXLinkedIn

rayic bedel hakkında merak edilenler

Araç, emlak ya da arsa alım-satım işlemlerinde öne çıkan bir kavram olan rayiç bedel, satışa söz konusu olan malın objektif değerini belirlemek için kullanılır. Farklı faktörler doğrultusunda hesaplanan rayiç bedel özellikle gayrimenkul satış işlemlerinde hem satıcının hem de alıcının zarar görmesini engelleyerek kritik bir görevi yerine getirir. 

Peki tam olarak rayiç bedel ne demek? Yazımızda rayiç bedel tanımı ve farklı alanlardaki hesaplaması için detaylı bilgileri bulabilirsin.

Rayiç Bedel Nedir?

Rayiç; bir malın piyasa değerini ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Bu kavramdan yola çıkarak rayiç bedeli; alım-satımı yapılacak, vergisi ödenecek ya da sigorta ettirilecek olan mal veya taşınmazın güncel sürüm değeri olarak tanımlayabiliriz. 

Peki rayiç bedel ne işe yarar? Rayiç bedel uygulaması sayesinde alım-satımı yapılacak olan taşınmaz veya malın pazar değerinin altında işlem görmesi önlenmiş olur. Ağırlıklı olarak taşıt ve gayrimenkuller için kullanılan rayiç bedel, vergilendirme ve sigortalama işlemlerinde de belirgin rol oynar. Ayrıca emlak vergisi, gelir vergisi, taşıt sigortası ve konut sigortası ile ilgili işlemlerin tümünde de söz konusu mal veya taşınmazın güncel değerinden yararlanılır. 

Rayiç Bedel Hangi Alanda Kullanılır?

Genellikle konut satışı söz konusu olduğunda sıklıkla adı geçen rayiç bedel aslında kapsamı oldukça geniş bir kavramdır. Emlak değeri hesaplama işleminden arsa fiyat hesaplama işlemine kadar birçok alanda kullanılan rayiç bedel, öncelikli olarak, satışı yapılan malın gerçek ve güncel fiyatını göstererek alım-satım işlemlerine güvence kazandırır. Bu durum sadece konut ya da arsa satışları için değil, araç alım-satım işlemleri için de geçerlidir. Yani rayiç bedel satışı yapılan aracın da fiyatını en doğru şekilde belirlemeye yarayan temel unsurdur. 

Tüm bunların yanı sıra rayiç bedel kullanım alanları arasında vergi ve sigorta işlemleri de yer alır. Aracını sigortalatmak istediğinde poliçen ve ödeyecek olduğun primler rayiç bedel üzerinden hesaplanır. 
Rayiç bedel ödenecek vergi tutarının tespiti konusunda da belirleyicidir. Ev vergisi hesaplama ya da arsa vergisi hesaplama işlemlerinde de rayiç bedel baz alınır. 

Tapu harç ve tapu vergi hesaplama işlemleri de rayiç bedel üzerinden yapıldığı için konut satış fiyatının düşük gösterilmesi ileride ciddi sıkıntılara ve maddi yaptırımlara neden olabilir. 

Genel olarak toparlamak gerekirse rayiç bedelin kullanıldığı alanları şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Konut vergisi hesaplama işleminde,
 • Mülkün devri, satışı, rehin alınması, ipotek edilmesi ve benzeri işlemleri için tahsil edilecek vergilerin belirlenmesinde,
 • Gayrimenkullerin ve araçların sigorta değerinin tespit edilmesinde,
 • İkinci el araç satış fiyatının hesaplanmasında,
 • Mülkün kamulaştırma işlemleri için bedelinin belirlenmesinde,
 • Mahkeme işlemleri kapsamında mülk değerinin hesaplanmasında,
 • Mülkün mevcut yatırım potansiyelinin tespit edilmesinde.

Kısacası rayiç bedel, hem araç sigortalarında hem de emlak alanında önemli bir kavramdır. Rayiç bedele göre sigorta ve vergi hesaplamaları yapılır.

Rayiç Bedeli Kim Belirler?

Rayiç bedelin kim tarafından belirleneceği söz konusu olan malın cinsine göre değişiklik gösterir. Gayrimenkullerin rayiç bedelinin belirlenmesinden illerin valilikleri tarafından yetkilendirilmiş resmî komisyonlar sorumludur. Komisyon detaylı bir araştırma ve analiz gerçekleştirerek malın satılabileceği en düşük fiyatı tespit eder. Dolayısıyla herhangi bir gayrimenkulün değerinin altında satılması engellenmiş olur. Komisyon tarafından belirlenen rayiç fiyat sabit kalmayarak düzenli olarak güncellenir. Arz talep dengesinde oluşan değişimler, ekonomik şartlar ve enflasyon gibi faktörlere bağlı olarak güncellenen rayiç bedel yıldan yıla, yeniden satış gibi durumlar söz konusu olduğunda ise aydan aya değişebilir. 

Araç rayiç bedelinin belirlenmesinde ise Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından yayınlanan kasko değer listesi etkili olur. Türkiye Sigortalar Birliği rayiç bedel için referans alınan listeyi hazırlarken ikinci el araç satışı yapılan ilan siteleri, ithalat ve imalat yapan şirketler ve bu şirketlerin internet siteleri, araç galerileri, araç değerlerine ilişkin süreli yayınlar, ikinci el araba ilanları bulunan gazeteler, araç alıcılarına ve satıcılarına ait faturalar gibi birçok farklı kaynaktan verileri toplar ve analiz eder. TSB bu veriler doğrultusunda hazırladığı listeyi her ay günceller. 

Rayiç Bedel Nasıl Belirlenir?

Rayiç bedel belirlenirken birçok farklı faktör göz önünde bulundurularak bir hesaplama yapılır. Hesaplama işleminde kullanılan faktörler rayiç bedeli belirlenecek malın cinsine göre değişiklik gösterir. Örneğin, araç rayiç bedeli belirlenirken TSB’den alınan verilerin yanı sıra aracın markası, modeli, yaşı, kilometresi ve hasar geçmişi gibi kriterler de hesaplama işlemine dahil edilir. 
 
Tapu rayiç bedel hesaplama işlemi ise tapunun konut ya da arsaya ait olmasına göre farklılık gösterir. Oldukça kapsamlı ve detaylı bir süreci ifade eden rayiç bedel belirleme için öncelikli olarak hesaplama işlemlerinde kullanılan formülleri bilmek gerekir. 
 

Rayiç Bedel Hesaplama Nasıl Yapılır?

Peki rayiç bedeli nasıl hesaplanır? Rayiç bedeli hesaplama işlemi araç, konut, arsa gibi farklı alanlar için değişen kriterlere sahiptir. Öncelikle hangi branşta rayiç bedel hesaplama yapıldığı önemlidir. Arsa için rayiç bedel hesaplanırken arsanın yer aldığı böldgedeki diğer benzer arsalar esas alınırken araç için hesaplanırken kasko değeri önemlidir. Yazımızın devamında hesaplama detaylarını konu bazlı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Rayiç Bedeli Nereden Alınır?

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de “rayiç bedel nasıl alınır?” sorusunun cevabıdır. Sahip olduğun, satmayı ya da satın almayı planladığın malın rayiç bedelini öğrenmek için birçok farklı yönteme başvurabilirsin. Öncelikli olarak belediye rayiç bedeli öğrenebileceğin resmî kurumların başında gelir. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye giderek ya da ilgili birimi telefonla arayarak rayiç bedeli öğrenebilirsin. Varsa belediyenin resmî web sayfası da bu konuda sana yardımcı olabilir. 

Rayiç bedel öğrenme için başvurabileceğin bir diğer resmî kurum ise e-Devlettir. e-Devlet rayiç bedel öğrenme işlemini kısa süre içerisinde kolaylıkla gerçekleştirebileceğin bir portal hizmeti sunar. Bunun için önce e-Devlet portalına giriş yapman, sonrasında gayrimenkulün bağlı olduğu belediye sayfasına gitmen ve “Emlak Vergisi Bildirim Sureti” sekmesine tıklayarak rayiç bedel sorgulama işlemini başlatman yeterlidir. 
Resmî kurumların yanı sıra rayiç bedel hesaplama robotu gibi uygulamalardan faydalanarak da rayiç bedeli öğrenebilirsin. Rayiç bedel hesaplamasında belirli sabit formüller kullanılır. Bu formüller doğrultusunda güncel verileri işleyerek hesaplama gerçekleştiren rayiç bedel hesaplama robotları sana rayiç bedele yönelik yaklaşık bir değer verecektir. 
 

Rayiç Bedel Türleri Nelerdir? 

Rayiç bedel, genelde arsa ve gibi taşınmaz gayrimenkulün pazar değerinin altında satılmasını engellemek amacıyla kullanılsa da araç piyasası için de oldukça önemli bir konumdadır. Maliye Bakanlığının çizdiği kanunlar çerçevesinde araç, arsa ve konutlar için ayrı ayrı belirlenen rayiç bedel, yıldan yıla değişkenlik gösterebilir. 

Arsa Rayiç Bedeli 

Geleceğine yatırım yapma amacıyla arsa satın almayı planlıyorsan “arsa rayiç bedeli nedir?” diye merak ediyor olabilirsin. Arsa rayiç bedeli, bir arsanın piyasadaki alım ve satım değerini ifade eden bir kavramdır. Peki arsa rayiç bedelini etkileyen unsurlar nelerdir?  

Arsanın bulunduğu bölge, bölgenin genişliği, yatırım değeri, yakınındaki site ve sosyal alanlar, tarım arazisi olup olmaması ile Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından belirlenen asgari ve enflasyona bağlı değerler, arsa rayiç bedeli üzerinde etkili unsurlardır. 

Arsa Rayiç Bedeli Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arsa rayiç bedel sorgulama işlemi için farklı yöntemler mevcuttur. 

Arsa rayiç bedeli sorgulama yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün. 

 • Doğrudan arsanın bulunduğu belediyeye giderek veya belediyenin ilgili birimini arayarak arsa rayiç bedelini öğrenebilirsin. 
 • Varsa belediyenin web sitesinden sorgulama işlemi yapabilirsin. 
 • E-Devlet portalı üzerinden sorgulama yaparak da arsa rayiç bedelini öğrenebilirsin.

Arsa Rayiç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Arsa değeri hesaplama olarak da bilinen arsa rayiç bedel hesaplama işlemini birkaç adımda kolayca yapabilirsin. Şimdi arsa rayiç bedelini birlikte hesaplayalım. 

 • Öncelikle arsanın yer aldığı bölgenin yakınında 3 farklı arsa tespit et.
 • Bu üç arsanın rayiç bedeline tek tek baktıktan sonra toplam arsa rayiç bedelini bul.
 • Elde ettiğin toplam rayiç bedelini arsanın metrekaresi ile çarp.
 • Çarpım sonucunda ortaya bu rakam, arsanın metrekare başına arsa rayiç bedelini gösterir. 

Yukarıdaki formülü adım adım uygulayarak arsa metrekare fiyatı hesaplama işlemini en doğru şekilde gerçekleştirebilirsin. 

Araç Rayiç Bedeli 

Araç rayiç bedeli, aracının modeline ve özelliklerine bağlı olarak değişen, günün koşullarındaki alım-satım değeridir. Özellikle kasko bedelinin belirlenmesinde ve olası bir hasar durumunda önem kazanır. Kasko rayiç bedel göz önünde bulundurularak belirlendiği için yaşanması olası kaza ya da hırsızlık gibi durumda zararlı çıkmamak için farklı faktörler dikkate alınarak doğru bir hesaplama yapmak gerekir. Dolayısıyla araç rayiç bedel hesaplama işlemi özen ve ayrıntı gerektiren bir iştir. Araç rayiç bedeli hesaplama hakkında detayları öğrenmek için tıkla.

Konut Rayiç Bedeli

Konut rayiç bedeli, kısaca bir konutun işlem gördüğü tarihteki satış ve sürüm değeri olarak ifade edilebilir. Çoğu zaman emlak rayiç bedeli olarak da adlandırılan enflasyon etkisinden dolayı ve arz-talep dengesine bağlı olarak konut rayiç bedeli farklılık gösterebilir. Ancak satış bedelinin mülkün rayiç bedelinden düşük olmaması gerekir. İşte konut rayiç bedelinin önemi bu noktada ortaya çıkar. 

Devir işlemlerinde hem alıcı hem de satıcıdan satış bedelinin binde 20’si oranında tapu harcı alınır. Eğer ilgili konut, rayiç bedelinden düşük bir değerde satılırsa, bu durumun tespit edilmesi halinde mülk sahibi, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen cezayı ödemek zorunda kalacaktır. Tapu harcı hesaplama hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Konut Rayiç Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut rayiç bedel hesaplama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirmek herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmamak adına oldukça büyük önem taşır. 

Mülkün rayiç bedelini doğru bir şekilde hesaplamak için şu adımları izleyebilirsin. 

 • İlk olarak taşınmaz malla aynı semtte yer alan ve benzer özelliklere sahip üç konut belirle. Çünkü konutların rayiç bedelleri, o bölgede yer alan diğer evlerin rayiç bedelleri ile doğru orantılı olarak değişir. (Benzer konutları, genel konut satış ilanlarından yararlanarak bulabilirsin.)
 • Bu noktada işlem yapabilmek için öncelikle bu konutların fiyatlarını öğrenmen gerekir. (Çünkü rayiç bedel, bu üç konutun metrekare satış değeri üzerinden bulunur.) 
 • Sonrasında konutların fiyatlarını ve metrekarelerini topla. 
 • Belirlediğin toplam fiyatı, üç konutun toplam metrekaresine böl. Böylece evin metrekare bazında satış fiyatını bulabilirsin.  
 • Semtteki metrekare başına düşen rayiç bedel ile rayiç bedelini hesaplamak istediğin konutun metrekaresini çarparak evin gerçeğe en yakın değerini elde edebilirsin. Örneğin net 100 metrekare olan bir konutun satış fiyatı da 400.000 TL ise bir metrekarenin net satış fiyatı 4.000 TL olarak hesaplanır. 
 • Sonraki adımda en yakın değerini bulduğun ev ile diğer üç konutu karşılaştırabilir ve 10 üzerinden objektif bir puanlama yaparak evin rayiç bedelini bulabilirsin.

Konut Rayiç Bedelini Etkileyen Unsurlar Nelerdir? 

Rayiç bedel hesaplama adımlarını izleyerek bulduğun değer ile rayiç bedel belgesinde yazan asıl değer arasında fark olduğunu görebilirsin. Bunun nedeni, konutların rayiç bedelini etkileyen birçok kriterin olmasıdır. Ülkenin ekonomik durumundan piyasa koşullarına kadar rayiç bedeli belirleyen birçok unsur vardır.

Peki konut rayiç bedelini neler etkiler? İşte rayiç bedeli etkileyen unsurlardan bazıları.

 • Konutun yer aldığı şehir, mahalle ve sokak bilgisi
 • Şehir merkezine yakınlık
 • Bulunduğu semtteki arz-talep seviyesi
 • Bulunduğu bölgenin tarihi
 • Konutun cephe ve manzarası 
 • Konutun genişliği
 • Binanın yaşı
 • Okul, market, otopark, güvenlik, toplu taşıma, okul ve hastane gibi olanaklara yakınlığı
 • Spor salonu, tiyatro, sinema ve AVM gibi sosyal imkânlara yakınlığı 
 • Yıpranma payı (Gayrimenkul için rayiç bedel belirlenirken binanın yıpranma payı da göz önünde bulundurulur. Eğer binanın inşaatının tamamlandığı tarih ile satışının yapıldığı tarih arasında 1 yıldan uzun süre varsa rayiç bedelden %2 oranında yıpranma payı düşülür.) 
 • Konutun site içinde olup olmaması
 • Semtteki yapılaşma oranı

Peki konut rayiç bedelini kim belirler? Rayiç bedel, gayrimenkul türüne göre mal müdürlükleri veya defterdarlık tarafından belirlenir. Rayiç bedel sayesinde alım-satım işlemlerini daha güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsin. 

Rayiç Bedelde Yıpranma Payı Ne Demek?

Burada oldukça önemli bir konu olan yıpranma payına ayrıca değinmekte fayda vardır. Özellikle gayrimenkullerin rayiç bedelleri belirlenirken yıpranma payı da dikkate alınır. Yıpranma payını bir gayrimenkulün zaman içerisinde eskimesi ve aşınması sebebiyle meydana gelen değer kaybı olarak tanımlayabilmek mümkündür. Yıpranma payı inşaatın tamamlanması ve satışı arasındaki zaman diliminin bir yılı geçtiği durumlarda uygulanır. Böyle bir durumda gayrimenkulün mevcut rayiç bedelinden %2 oranında yıpranma payı çıkarılır. 

Konut Rayiç Bedeli Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Konut rayiç bedel sorgulama işlemini de farklı şekillerde gerçekleştirebilirsin. Rayiç değeri öğrenmek için e-Devlet üzerinden işlem yapabilir, gayrimenkulünün bulunduğu belediyeye başvurabilir veya ilgili belediyeyi arayabilirsin.  

E-Devlet üzerinden konut rayiç bedelini öğrenmek için

 • Öncelikle e-Devlet hesabına T.C. kimlik numaran ve şifrenle giriş yap. 
 • Rayiç bedeli sorgulamak istediğinde konutun bulunduğu belediyeyi seç. 
 • Belediyeye ait sayfada mahalle, cadde, sokak, öğrenmek istediğin rayiç bedeli yılı gibi mahalle, cadde, yıl gibi gerekli bilgileri girdikten sonra arsa metrekare birim değeri bölümünden “sorgula” butonuna tıkla. 
 • Son olarak ekrandaki formu doldurabilir, konutun dilediğin yıllar arasındaki rayiç bedelini öğrenebilir ve aralarında karşılaştırma yapabilirsin.

Tapu Rayiç Bedeli Nedir? 

Rayiç bedel hakkında araştırma yapıyorsan “tapu rayiç bedeli” kavramıyla karşılaşmış olabilirsin. Tapu rayiç bedeli, arsa ve konut gibi gayrimenkullerin işlem yapıldığı dönemdeki ürün ve satış değeridir. Dolayısıyla tapuda rayiç bedel sabit değildir. Piyasadaki enflasyona bağlı olarak bu değerde aylık değişimler meydana gelebilir. 

Tapu Rayiç Bedelinin Önemi 

Hem arsa hem de konut satışında tapu rayiç bedeli üzerinden işlem yapılır. Konut alım-satımında tapu rayiç bedelinin altında işlem yapılırsa vergi konusunda problem çıkar. Konut alım-satımında veya ev için kredi çekerken mutlaka tapu rayiç bedelini belirtmen gerekir. Yanlış beyanda bulunduğun takdirde kredi ve ev işlemlerinde haksız kazanç elde edeceğin için bu durum suç olarak kabul edilir. Bu nedenle ödemen gereken tapu harcının %25’i oranında faiz uygulanır. Dolayısıyla da aradaki farkın tahsil edilmesi gerekir. Bu bakımdan tapu rayiç bedel sorgulama işlemi kritik bir öneme sahiptir.

Tapu Rayiç Bedeli Nasıl Öğrenilir? 

“Tapu rayiç bedelini nasıl öğrenebilirim?” sorusuna şu şekil yanıt verebiliriz: E-devlet üzerinden online olarak tapu rayiç bedeli sorgulama işlemini gerçekleştirebilir veya bulunduğun ilçedeki Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne giderek tapu rayiç bedeli hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Ayrıca tapu rayiç bedeli hesaplama işlemini arsa ve konut rayiç bedel hesaplama başlıklarında açıkladığımız formülleri kullanarak kendin de gerçekleştirebilirsin. 

Sigortanı Sigortam.net ile Yaptır! En Ucuz ve Kapsamlı Sigortadan Faydalan!

Sigortam.net olarak geniş poliçe seçenekleri ve ek teminatlarla birlikte sunduğumuz bütçe dostu fiyatlar ve teknolojik altyapımız sayesinde müşterilerimizin beklentilerini karşılıyoruz. Yapay zekâ teknolojimiz sayesinde onlarca farklı sigorta şirketinin teklifini karşılaştırıyor, en ucuz ve kapsamlı sigorta teklifini bulmak için çalışıyoruz. Sen de tüm sigorta işlemlerin için Sigortam.net uzmanlığından yararlanabilir ve zorunlu trafik sigortası, kasko ve konut sigortası gibi farklı sigorta seçenekleri hakkında bilgi alabilirsin.  Dilersen web sitemiz üzerinden saniyeler içinde form doldurabilir, isim-soyisim ve telefon numarası bilgilerini bırakabilir ve müşteri temsilcimizin seninle iletişime geçmesini sağlayabilirsin.  

Diğer Kavramlar

Daini Mürtehin

Eksper

Matbu

Mücbir sebep

Poliçe

Rücu hakkı

Sigorta brokeri

Sigorta primi

Sürprim

Zeyilname

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştır, anında satın al.