Daini Mürtehin Nedir, Ne Anlama Gelir?

Daini mürtehin nedir, ne demektir? sorusuna kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse rehinli alacaklı diyebiliriz. Özellikle sigorta alanında kullanılan bu terim hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Daini Mürtehin Nedir?

Daini mürtehin nedir? sorusuna daha detaylı bir tanımlama yaparsak; Dain, alacaklı mürtehin ise rehin demektir. Rehin alacaklı anlamına gelen Daini mürtehin, bir alacağa teminat sağlamak amacıyla, bir mal üzerine kurulan ve herkese karşı ileri sürülebilen mutlak bir haktır.

Bu hak, alacaklıya “daini mürtehin” kaydı konulan malı paraya çevirme yetkisi ya da bu mal üzerinden doğacak tüm hak ve menfaatlere öncelikle sahip olma hakkı sağlar.

Örneğin, banka kredisiyle araba alınması durumunda bu araca kasko sigortası yaptırılması ve poliçede bankanın “rehinli alacaklı” olarak gösterilmesi, kredi sağlayan banka tarafından talep edilen bir durumdur.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Rehinli Alacaklının Menfaatlerini Güvence Altına Alması

Rehinli alacaklı, araçla ilgili menfaatleri sigorta sözleşmesiyle güvence altına alınmak istediğinde 2 yol izleyebilir:

  • Araç sahibi, araç üzerindeki menfaatlerini sigortalatabilir. Bu sigortadan rehin alacaklısı, yani banka da dolaylı olarak yararlanır.
  • Rehinli alacaklı aracı kendi menfaatinin miktarına göre sigortalatabilir. İleriki süreçte araç değer kaybına uğradığında ve alacağın, aracın satış bedelinden tahsiline imkan kalmadığında, ödenecek sigorta tazminatı rehinli alacaklının alacağı sigortalı araç yerine geçmiş sayılır.

Rehinli alacaklının, dain ve mürtehin sıfatıyla araç üzerindeki menfaatini güvence altına almak için yaptıracağı bu sigortada, alacak miktarı kural olarak sigorta bedelini oluşturur. Araç sahibi ya da rehinli alacaklının menfaatinin sigortalanması, “başkası hesabına sigorta” olarak yaptırılabilir. Böylece menfaati sigortalanan araç sahibi veya alacaklı sigortalı; sözleşmenin sigortacı karşısındaki tarafı da, sigorta ettiren sıfatını kazanır.

Kaskonuzu Sigortam.net’ten Yaptırın!

Sigortam.net birçok sigorta şirketinin kasko tekliflerini online olarak tek bir ekrandan size sunarak karşılaştırma yapabilmenizi sağlar. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun kasko poliçesine 2 dakika içerisinde internetten ulaşın, kendinizi ve aracınızı güvence altına alın. Kasko tekliflerini görmek için Sigortam.net‘e gelin! Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan kasko tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Müşteri Yorumları