Sigorta Primlerini Yükselten Nedenler?

Sigorta çeşitleri farklılaşsa da hepsinin amacı; bir takım riskleri teminat altına almaktır. Sigorta şirketleri verdikleri sigorta hizmeti karşılığında sigortalılardan prim tahsil ederler. Tahsil edilen bu primler bir birikir ve oluşan hasarlar bu havuzdan giderilir. 

Havuzda toplanmış olan sigorta primi tazminatı ödemeye yeterli olmaz ise sigortalılardan talep edilecek prim oranı artar. Sigorta şirketlerinin hasar ödemelerinde kullandığı para tüm sigortalıların parasıdır. 

Sigorta sözleşmesinin en önemli unsuru olan sigorta primleri, ek genel giderleri, komisyonları, sigorta şirketlerinin karşılamakla yükümlü oldukları tüm maliyetleri içerir. İlgili sigorta ürünün işlevini yerine getirebilmesi için sigorta priminin ödenmesi şarttır. Aksi halde başınıza gelen bir hasarda problem yaşar, sigortanızı hasarınızın tazmini için devreye sokamazsınız. Kasko, özel sağlık veya trafik sigortası… hangi sigorta çeşidi olursa primlerinizi zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz. 

Belirli bir süre veya devamlı ödenen sigorta primleri kişilere, ürüne ve sigorta şirketlerine göre farklılıklar içerir. Değişkenlikler gösteren sigorta primlerine bir nebze de olsa etki edebilmek mümkün. Bu etkiyi faydalı bir şekilde gerçekleştirebilmek için sigorta primlerini yükselten, düşüren faktörleri öğrenmekte fayda var.

Sigorta Primlerine Etki Eden Faktörler

Primler, sigorta ürünlerine göre değişkenlik gösterse de her sigorta ürünü için ortak olan etkiler de söz konusu;

Sigorta primlerini yükselten ilk ve önemli değişken sigorta kapsamında almış olduğunuz teminatlarlar. Neredeyse bütün sigorta ürünlerinde genel teminatlar dışında ek teminatlar sunuluyor ve sigortaya dahil edilen her bir teminat ek prim anlamına geliyor. Örnek verecek olursak; kasko sigortanıza dahil ettireceğiniz ülke dışı hasar tazmini bir ek teminattır. Ancak hiç ülke dışına çıkmıyor ya da çok nadir çıkıyorsanız bu sizin için gereksiz bir teminat olmakla birlikte boşa maliyete sebebiyet verir.

Sigorta primlerini yükselten bir diğer değişken de hasar talepleridir. Hasar aldığınız ve bu hasarın tazmini için talepte bulunduğunuz her an bir sonraki yılın primini yükseltmiş olursunuz. Bu durum aynı zamanda hasarsızlık indiriminizi kaybetmenize neden olacaktır. Ufak çaplı hasarları veya önemsiz rahatsızlıkların tedavi masraflarını cebinizden karşılayarak bir sonraki yılın sigorta primini düşük tutabilirsiniz.

Kasko Sigortası Primlerini Yükselten Nedenler
 

  • Kasko sigortası primlerinin yükselmesine sebep olan sürücülerdir aslında.  Sigortalıların beklentileri doğrultusunda seçtikleri kasko teminatları, kasko primlerini doğrudan etkiler. Bu yüzden araç sigortası almadan önce muhakkak içerik yönünden değerlendirmeler yapmalısınız.
  •  
  • Kasko fiyatlarını dolayısıyla primleri yükselten bir diğer faktör de hasar talebi sayısıdır. Kazasız geçen her sene kasko primleriniz kademeli olarak düşüreceği gibi, kazalı geçen her sene de yükseltecektir. Bütün dikkatinize rağmen ufak çaplı hasarlar yaşayabilirsiniz, bütçenizi aşmayacak hasarları cebinizden karşılayarak hasarsızlık indiriminizi koruyabilirsiniz.
  •  
  • Bütün sigorta şirketleri olmasa da bazı şirketler alarm indirimini tüketicilerine verebiliyor. Kasko sigortası alacaksanız, aracınıza alarm sistemini dahil ederek sigorta priminizi düşürebilirsiniz.

Kasko sigortasında bu etkenlere müdahalede bulunabilmek mümkün, müdahalede bulunulması zor olan değişkenler ise;

Aracın modeli ve markası; bazı araçların tamir masrafları daha yüksek olacağı için talep edilen kasko primleri de bu oranda artacaktır.
Ruhsat Sahibi Bilgileri; Ruhsat sahibinin yaşı, ehliyet süresi ve mesleği de kasko primlerini arttırabilmektedir. Örneğin; işi gereği çok fazla seyir halinde olan sürücü ile nadir olarak trafiğe çıkan sürücünün kasko primi aynı olmayacaktır.

Trafiğe Çıkılan Alan Göre; özellikle aracın kullanıldığı yer büyük şehirse veya trafik yoğunluğu fazlaysa kasko primi daha yüksek olacaktır. Çünkü; bu gibi yerlerde aracın kaza geçirme, çalınma ihtimali çok daha yüksektir.

Trafik Sigortası Primleri Neden Yükselir?
 

  • Trafik sigortası primlerinde farklılık yaratacak olan teminatlar değil, hizmet alınacak olan sigorta şirketidir. Bunun nedeni ; trafik sigortası teminatlarının belirli ve herkes için aynı olmasıdır. 
  •  
  • Sigorta şirketleri kendi politikaları doğrultusunda trafik sigortası teklifleri sunmaktadır, bu tekliflerden en uygununa ulaşabilmek için araştırmalar ve karşılaştırmalar yapmalısınız.
  •  
  • Kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da hasarsızlık indirimi geçerlidir. Hasarsız geçirdiğiniz her yıl bir sonraki senenin trafik sigortası primini düşürecektir.

Siz de hala sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net’e gelin, sigorta sorgulama formu ile uygun sigorta primlerine ulaşın. Online işlemler yerine telefon desteği için 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Müşteri Yorumları