444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortasında Zam Tehlikesi Kapıda, Acele Edin

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, TBMM’de süren torba yasa görüşmelerindeki bir maddenin kabul edilmemesi halinde trafik sigortası fiyatlarının %17 oranında artacağını ifade ederek, bu durumun yeni fiyat kaosuna neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz aylarda Danıştay kararıyla sigorta şirketlerinin orjinal yedek parça yerine, eşdeğer yedek parça kullanımı uygulaması iptal edilmiş, şirketlere orjinal yedek parça kullanımı zorunluluğu getirilmişti. Bu karar sonrasında ise TBMM’de görüşülen torba yasanın içerisine “Hasar onarımında hangi parçanın kullanılacağını Hazine belirler.” maddesi eklenmişti. Bu madde ile sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerinin yükselmesinin ve trafik sigortasında yaşanabilecek fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu konuya dikkat çeken Noyan Doğan, torba yasaya eklenenen söz konusu maddenin kabul edilmemesi halinde trafik sigortası fiyatlarında ortalama %17 civarında fiyat artışı olabileceğini vurguladı.

Orjinal Parça ile Eşdeğer Parça Arasındaki Fark Nedir?

Her ne kadar sürücüler, kaliteli malzeme kullanıldığı düşüncesiyle sigorta şirketlerinin eşdeğer parça yerine orjinal parça kullanımını destekleseler de, olayın perde arkası pek de sanıldığı gibi değil. Öncelikle orjinal parça ile eşdeğer parça arasında kalite bakımından hiçbir farkın bulunmadığının altını çizmek gerekiyor. Yedek parça üretimi yapan şirket, üretilen yedek parçanın logo ve ambalajında marka amblemi kullandığı takdirde bu parçanın adı orjinal yedek parça oluyor. Ancak, aynı şirket, aynı kalitedeki malzemelerle başka bir ülkede aynı yedek parçayı üretmesi halinde ise bu yedek parçaya eşdeğer adı veriliyor. Amblem bulunan malzemelerdeki yüksek fiyatın nedeni ise markaların pazarlama stratejisinden kaynaklanıyor. Söz konusu üretimlerin belirlenen standartlara uygun olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Eşdeğer Parça Uygulamasının Kaldırılması Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkiler mi?

Bu sorunun cevabına rahatlıkla “evet” yanıtını verebiliriz. Eşdeğer parça uygulamasının kaldırılması halinde hem orjinal parçaların yaklaşık %80 oranında yurt dışından ithal edilmesi, hem de son dönemde artış gösteren döviz kuru nedeniyle bu parçaların yüksek maliyetleri, hali ile trafik sigortası primlerini de doğrudan etkileyecektir. Bu gibi bir problemle karşılaşılmaması içinse torba yasaya eklenen hasar onarımında belirleyicinin Hazine Müsteşarlığı olacağını yönündeki maddenin kabul edilmesi gerekiyor.

Poliçenizi Şimdi Yaptırın, Zamlı Fiyatlardan Etkilenmeyin

Aracınızın trafik sigortasını 2017 yılındaki bilinmezlikler öncesinde yaptırmanız için halen vaktiniz var. Şimdi online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca trafik sigortası teklifi alın, poliçenize “en iyi fiyat garantisi” ile sahip olun.


Benzer İçerikler

Trafik Sigortasındaki Belirsizlik Sürüyor

Araç sahipleri bir taraftan trafik sigortası fiyatlarında indirim haberlerini beklerken, poliçe yenileme tarihini geciktirenleri ise çok daha ciddi bir tehlike bekliyor.

Devamını Oku

ESP Türkiye’de Zorunlu Oldu!

Önemli güvenlik sistemlerinden biri olan ESP artık Türkiye'de zorunlu oldu ve üretilen yeni araçlar bu özelliği standart olarak içerisinde barındıracak.

Devamını Oku

Bütçenizi Zorunlu Trafik Sigortası ile Güvenceye Alın

Bütçenizin güvende kalması için aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmayı sakın ihmal etmeyin, kolayca teklif alın, poliçenize en uygun fiyata sahip olun.

Devamını Oku