444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Özel Sağlık Sigortası Prim Hesaplama Tüyoları

Sağlık hizmetlerinin pahalılaşması ve hastahanelerin dolup taşmasıyla birlikte özel sağlık sigortasının önemi daha da ortaya çıkıyor. Özel sağlık sigortasının yaptırmanın avantajları ve kolaylıkları küçümsenmeyecek kadar büyük.

Özel sağlık sigortası alan bireylerin kazandığı en büyük ayrıcalık sağlık kuruluşunu seçme imkanı tanıması. Kişiler böylece zaman kaybetmeden tedavi olma imkanını yakalayabiliyor, dilediği hastahaneden hizmet alabiliyor. Normal şartlarda oldukça pahalıya mal olabilecek sağlık harcamaları uygun primlerle karşılanabiliyor. 

Özel sağlık sigortasına ek olarak sigorta şirketlerinin anlaşmalı sağlık kuruluşları ağı da büyük avantaj sağlıyor. Sigorta şirketlerinin sağlık kuruluşlarıyla yapmış olduğu anlaşmalar sayesinde, sağlık giderleri normalde ödenecek tutarların çok altında oluyor.

  

Sonuç olarak; özel sağlık sigortasıyla  acil yardım, doktor, tetkik, hastane tedavi, ilaç giderleri hatta cerrahi müdahale gerektiren durumlar da çok daha çabuk müdahale edilebiliyor. Çünkü; devletin sunduğu olanaklardan çok daha fazlası özel sağlık sigortası kapsamında yer alıyor. Özel sağlık sigortasının sağladığı bu ayrıcalıkları elde etmek isteyen kişilerin bir prim ödemesi gerekiyor ve bu primler çeşitli değişkenlere  göre farklılaşıyor. 

Özel Sağlık Sigortası Primlerinde Etkili Faktörler

Özel sağlık sigortası primlerinin belirlenmesi aşamasında özellikle üzerinde durulması gereken 2 konu var: poliçe kapsamına alınacak güvenceler ve limitler.

Diğer sigorta çeşitlerinde de olduğu gibi özel sağlık sigortası kapsamına dahil edilecek güvencelerin fazla olması prim tutarını yükseltir. Bu yüzden gerçekten gereksinim duyulabilecek güvencelerin alınması gerekir. 

Güvenceler dışında yüksek tazminat tutarları istemek de özel sağlık sigortası primlerini yükselten bir detaydır. Özel sağlık sigortası limitleri ne kadar düşük tutulursa, alacağınız özel sağlık sigortası teklifi de o oranda düşer.

Özel sağlık sigortası fiyatlarını etkileyen bu 2 temel unsura ilaveten katılım payları da primleri etkileyen bir unsurdur. Özel sağlık sigortasında katılım payı, yapılacak harcamaların belli bir kısmını sigortalının üzerine alması demektir.

Bu yüzden limitsiz sağlık sigortası almak yerine, sağlık harcamalarını belli bir oranda üstlenmek yani sağlık sigortanıza bir limit getirmek daha avantajlı bir tercih olabilir. Poliçeye dahil edilen teminatlar, poliçenin limitleri ve katılım payı sigortalının müdahalede bulunabileceği detaylardır. Ancak bazı noktalar vardır ki bunlara müdahale edilemez. 

Özel sağlık sigortası primlerini etkileyen ancak sigortalının değiştiremeyeceği değişkenleri sizin için bir araya getirdik:

  • Sigortalının yaşı,
  • Sigortalının cinsiyeti, 
  • Sigortalının boyu ve kilosu, 
  • Sigara ve alkol kullanıp kullanmaması, 
  • Hastalık geçmişi,
  • İkametgah ili,
  • Sağlık poliçesinin olup olmaması,
  • Poliçenin tek başına ya da aile bireyleri ile birlikte yapılacak olması, prim hesaplamasında etkili olan parametrelerdir.

Özel sağlık sigortasının sağlayacağı güvenceler, tazminat miktarları, sigorta şirketlerinin özel sağlık sigortası kapsamındaki hizmetleriyle ilgili detaylı bilgi için Sigortam.net’e gelebilir, en uygun özel sağlık sigortası fiyatları arasında tercih yapabilirsiniz. Dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.


Benzer İçerikler

“Fark Yok” Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Mapfre Genel Sigorta ve Medical Park Hastaneler Grubu işbirliği ile “Fark Yok” Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ilk defa Türkiye’de uygulanmaya başladı. 

Devamını Oku

Yazın Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yazın sağlık beslenme için beslenme önerilerimizi uygulayın, sigorta sorgulama yaparak özel sağlık sigortası yaptırın sağlığınızı güvence altına alın.

Devamını Oku

Boyun Ağrısı için Alınabilecek Önlemler

Boyun ağrısından korunmak için gün içindeki davranışlarımıza dikkat etmek gerekiyor. Peki, boyun ağrısı problemi ile karşılaşmamak için neler yapılabilir?

Devamını Oku