Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Günlük yaşamda karşı karşıya kalınan risklere yönelik alınacak tedbirlerin başında gelen sigortalarda, güvence altına alınan teminatların hangi fiyatlar üzerinden sunulduğu tercih esnasında en çok dikkate alınan kriterler arasında yer alır. Şirketlerden teklif almadan önce sigorta fiyatlarının nasıl hesaplandığını bilmek, sağladığı öngörüler sayesinde gider yönetiminin planlanmasında avantaj kazandırır. Sigortam.net olarak, sizlere şirketlerin sigorta çeşidine ve poliçe kapsamına bağlı olarak belirlediği sigorta fiyatlarını en avantajlı tutar üzerinden sunuyor ve internete özel indirim fırsatları uyguluyoruz. Can ve mal güvenliğinin önemini bildiğimiz için, sigorta sahibi olma sürecinizde en iyi fiyat garantisi vererek maddi zararlar ve bedeni hasarlara yönelik güvenceleri daha erişilir kılmaya gayret gösteriyoruz. 

Aracınız, sağlığınız ve evinize dair sigorta tekliflerini almadan önce, sigorta fiyat hesaplama konusunda detaylı bilgiye sahip olmak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sigorta Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Sigorta fiyatlarının belirlenmesinde esas alınan değişkenler sigortanın çeşidine göre farklılık gösterse de prim ücretlerinin hesaplanmasına etki eden belli başlı genel unsurlar bulunur. Sigorta çeşidinden bağımsız olarak, güvence altına alınan risklerin boyutları ödenecek tutarı etkiler. Risklerle birlikte, poliçenin kapsamı da fiyat üzerinde etkilidir. Standart kapsama sahip olan zorunlu sigorta çeşitlerine karşılık, ek teminatların dahil edilebildiği poliçelerde yer verilen ayrıntılar fiyata artış olarak yansıtılır. 

Sizleri Türkiye’nin önde gelen 20 farklı sigorta şirketinin kişiye özel ayrıcalıklı teminatlarıyla buluşturduğumuz sigortam.net’ten alacağınız tekliflerde, sigorta fiyatını etkileyen genel faktörler şu şekilde sıralanıyor:

  • İhtiyaç duyulan sigorta çeşidi,
  • Sigortada temin edilen risk durumları,
  • Poliçe kapsamı ve kişiye özel ek teminatların varlığı,
  • Sigorta yaptırmak isteyen kişiye dair temel bilgiler,
  • Sigorta yaptırılmak istenen kurum veya ürüne bağlı değişkenler.

Farklı Sigorta Çeşitlerinde Sigorta Fiyatlarının Hesaplanması

Araç Sigorta Fiyat Teklifleri

Sigortam.net olarak aracınıza yönelik sunduğumuz zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasında, prim ücretleri trafik için risk koşulları göz önüne alınarak hesaplanır. Zorunlu trafik sigortasında yasal olarak belirlenen standart teminatlar bulunmasına karşın, ücretlendirme Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenen azami fiyat tarifesini aşmayacak şekilde hizmet alınan şirket tarafından belirlenir. Kasko fiyatlarında ise sürücü ve araca yönelik parametreler üzerinden hesaplama yapılır.

Araç sigorta fiyatının belirlenmesinde temel alınan en önemli etken, sürücünün hasar geçmişidir. 7 kademeli sistem üzerinden yapılan değerlendirmede, sürücünün hasar oranlarına bağlı olarak bulunduğu basamağa göre prim bedelleri belirlenir. Hasar riski yüksek olan grupta bulunan sürücüler en yüksek prim ödeyenler olarak belirlenir. Trafiğe ilk çıkacak olan tecrübesiz sürücüler de belli oranda risk barındıran grup olarak değerlendirilir. Deneyimsizliğin yanı sıra sürücünün yaşı da kaza riskini artıracağından fiyat hesaplamasında dikkate alınır.  Sürücü dışında, trafiğe çıkılan ilin kaza istatistiklerine göre yüksek risk bölgelerinde yer alması ve büyük şehirlerde araç kullanımı da sigorta fiyatlarına etki eder. 

Kasko sigortası ücretlendirmesinde aracın kasko değeri esas alınır. Kasko değer listesinde gözetilen parametreler; araç markası ve modeli, aracın piyasa değeri, aksesuarları ve araç yaşıdır. 15 yaşından daha büyük araçlar ve ikinci el araçlar ise bazı ek detaylara göre değerlendirilir. Düşük model araçlar, güncel donanımlara sahip olmadıkları ve uzun süre kullanımda olmaları sebebiyle yüksek riskli grupta ele alınır. Araçta halihazırda var olan hasarlar da trafik sigorta tekliflerini etkileyen unsurlar arasında bulunur.

Sağlık Sigorta Fiyat Teklifleri

Sigortam.net üzerinden sunduğumuz, özel hastanelerde katılım payı olmaksızın tedavi imkânı sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası ve kişinin sağlık koşulları özelinde teminatlar içeren özel sağlık sigortasında verilen teklifleri belirleyici birçok etken bulunuyor. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarının belirlenmesinde öne çıkan unsurlar, sigorta sahibi olmak isteyen kişinin yaşı, cinsiyeti ve genel sağlık durumudur. Sigorta adayının varsa genetik hastalıkları da dikkate alınarak, geçirdiği hastalıklar sebebiyle olabilecek riskler üzerinden sigorta ücretleri hesaplanır. Yatarak, ayaktan veya her iki tedavi seçeneğini de barındıracak şekilde hazırlanan teminatlar ve detaylar prim bedeline yansır. Doğum süreci için eklenecek teminatlar da fiyatı yükselten etkenler arasındadır. 

Özel sağlık sigortası fiyatları kişinin yaşı, cinsiyeti ve geçirdiği/sahip olduğu hastalıklara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kişi özelinde sağlık risklerinin belirlenmesiyle detaylandırılan teminatlar, standart paketlerdeki genel ücret tarifesinin üzerine eklenir. Paketle bağlı olarak çeşitlenen fiyatlandırma politikaları kişinin bulunduğu ile bağlı olarak da değişebilir.

Konut Sigorta Fiyat Teklifleri

Sigortam.net aracılığıyla alacağınız konut sigortası tekliflerinde, bütçenize uyum sağlamak için farklı değişkenler üzerinden hesaplanan ve internete özel indirimler sunuyoruz. 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından zorunlu kapsama alınan deprem sigortasının fiyatı, binayla ilgili değişkenler ve bulunduğu ile göre farklılık gösterir. Binanın doğal afet bölgesinde bulunması primleri en çok etkileyenler etmenlerin başındadır. Özel konut sigortası satın alırken Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmış olması ise primin düşmesine olanak verir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Konut sigortası fiyatlandırmasında dikkate alınanların başında konut tipi, kat sayısı, konutun bulunduğu il ve metrekaresi gelir. Bina için eksper tarafından belirlenecek olan bedeli, binanın yaşı ve büyüklüğü etkiler. Binanın yapı tarzı teknik kapsamda değerlendirilerek konut inşa maliyeti çıkarılır. Ek olarak bina içerisinde bulunan asansör, havalandırma sistemleri, kaloriferler ve asansör gibi faktörler de sigorta bedellerinde belirleyicidir. İstek dahilinde güvenceye alınacak olan eşyalar da sayı ve niteliklerine göre fiyatı artırabilir.

Sigortam.net olarak, ihtiyaç duyduğunuz tüm sigorta çeşitlerine en kolay şekilde ulaşmanıza ve bütçenizle en uyumlu fiyatlardan sahip olmanıza özen gösteriyoruz. Siz de sigortam.net avantajlarından yararlanmak için hemen teklifleri karşılaştırabilir, ayrıcalıklı fiyatlar üzerinden sigortanıza sahip olabilirsiniz.
 

Müşteri Yorumları