Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sigorta türü hangisi olursa olsun gerçekleşmesi olası riskleri güvenceye alır, sigorta bu riskler karşısında kişileri ve kurumları korumayı amaç edinir. Güvence altına alınacak risklerin büyüklüğüne göre sigorta fiyatları biçimlenir.

Sigorta fiyatlarının belirlenmesini anlamak için araç sigortası ve sağlık sigortası branşlarını ayrı ayrı incelemek değerlendirmek doğru olacaktır.

Kasko sigortasında sigorta fiyatını belirleyen etkenler araç kasko değeri ve rayiç değer bilgileridir. Bunlar dışında araçta varsa aksesuarların tutarları, aracın kullanıldığı şehir, daha önce hasarı olup olmadığı gibi hem sürücüye hem de araca özgü değişkenler kasko fiyatında belirleyici olur.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları belirleyicisi olan ise aracın plaka ili ve aracın kullanım alanı belirleyicidir. Özel sağlık sigortası fiyatları ise sigorta sahibi olmak isteyen kişinin yaşı, cinsiyeti, geçirdiği hastalıkları gibi pek çok değişken baz alınarak belirlenir. Standart paketlere ilave teminatlar istenirse özel sağlık sigortası fiyatları da bu ölçüde farklılaşacaktır.

Sigorta fiyatları sigorta şirketlerinin farklı hesaplama kriterlerine göre değiştiğinden her sigorta şirketi benzer halle için farklı risk faktörleri belirleyebilir.

Sigorta deneyimini en iyi şekilde yaşamak ve uzman kadrosundan yardım alarak sigorta hesaplaması yapmak için Sigortam.net’e gelin, ihtiyacınız olan sigortaya en iyi hizmet garantisi ile sahip olun.
 

Müşteri Yorumları