Araç Sigortası Fiyatlarını %30 Düşürmesi Beklenen Bir Uygulama Geliyor!

Trafikte bir devrim, araç sigortası alacak dikkatli sürücülere ödül olacak bir uygulama geliyor!

Yol güzergahı üzerindeki tüm akıllı sistemleri bir merkezde birleştirecek kara kutu zorunluluğu uygulamasına "Kara Kutu Zorunluluğu" yazımızda yer vermiştik. 

Karakutu zorunluluğunun sadece yol güvenliğine değil, araç sigortalarına da büyük etkisi olacağıyla ilgili haberler geliyor. Konu hakkında bilgi veren CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, kasko ve trafik sigortalarında da devrim niteliğinde yenilikler beklendiğini söyledi.

Araç sigortası fiyatlarının belirlenmesinde temel etkenler olan yaş ve cinsiyet gibi kriterlerine kullanım şeklinin de ekleneceğini belirten Esen, "Uçaklardaki kara kutuya benzetebileceğimiz telematik sayesinde, kurallara uyan sürücüler % 30’a kadar daha az sigorta primi ödeyecekler. Sistem, yeni katma değerli servisler geliştirilmesinde rol oynayarak, sigorta şirketlerine ve paydaşlarına da önemli avantajlar sağlayacak." dedi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Sigortası Fiyat Kriterleri Değişecek

Telematik sistemin uygulanmaya başlanmasıyla kasko ve trafik sigortalarının fiyatlandırma politikalarında büyük değişiklikler olacağını söyleyen Esen, "Telematik, uçaklarda bulunan kara kutu sisteminin bir benzerini motorlu taşıtlara getiriyor diyebiliriz. Aracın konum bilgisini, sürücünün sürüş biçimini ve kurallara uyup uymadığını kayıt altına alan telematik sayesinde, yaş ve cinsiyet gibi araç sigortası fiyatlandırmalarında temel oluşturan değişkenlerin yerini, temelinde kullanımın bulunduğu bir sistem alacak. CSC olarak, Amerika’da bu konuda yaklaşık 8 milyon aracı kapsayan büyük çaplı bir projeyi yaklaşık 6 ay gibi kısa bir zamanda başarıyla tamamladık." dedi.

Uygulamanın hem sürücüleri hem de otomotiv üreticileri etkileyeceğine dair açıklamalarda bulunan Esen, telematik sisteminin otomotiv üreticileri tarafından üretim aşamasında kullanabileceğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Şu an başta Japon üreticiler olmak üzere bazı firmalar araçlara fabrika çıkışında bu sistemi entegre ediyor. Bu uygulamanın 2-5 yıl aralığında otomotiv sektörünün geneline yayılacağı öngörülüyor."

"CSC olarak uçtan uca geliştirilmesinde rol aldığımız telematik sisteminin yaygınlaşması için hem sigorta şirketleri hem de üreticilerle işbirliğimiz bulunuyor." diye konuşan Esen, "Şu an İtalya’da yaygın olarak kullanılan sistemin ülkemizde de kullanılabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sigorta şirketlerinin riski yönetmelerini kolaylaştıran telematik, sigortalılar için de önemli avantajları beraberinde getiriyor. Sistemin Bu en büyük avantajlarından biri de sigorta primlerinin % 30’a varan oranlarda düşürecek olması. Telematik sisteminden elde edilen verileri inceleyen sigorta şirketleri, kişilere özel fiyat teklifleri sunabilecek" dedi.

Her geçen daha da avantajlı bir hal alan araç sigortalarınızı ertelemeyin, araç güvenliğinizi riske atmayın. Hem yeni uygulamaların hem de Sigortam.net'in avantajlarını birlikte değerlendirmek için online kasko teklif formumuzu doldurun, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL