Araç Sigortası Ne İşe Yarar?

Araç Sigortası Ne İşe YararAraç sigortası kasko sigortası ve trafik sigortalarıdır. Her iki sigortanın da farklı faydaları vardır. İkisinin de ortak noktası ise araç sahibinin bütçesini korumasıdır.

Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Yaptırmayan araç sahiplerinin araçları trafiğe çıkamaz. Çıksa da yakalandığında para cezası verilirken araç da trafikten çekilir ve uzun süre trafiğe dönemez. Trafik şube otoparkında bekletilir. Bekletilen bu sürede de araç sahibi otopark ücreti ödemek durumundadır.

Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigortadır. Fakat trafiğe çıktığınızda aracınızın güvende olması için yaptırılması gereken bir sigortadır. Kasko aracınıza gelen hasarları teminat altına alır. Ayrıca ek teminatlarla daha fazla risk için de güvence almanız mümkündür. Trafik kazalarının oldukça sık yaşandığı bir ülkede önlem almamak ağır bedellerin ödenmesine neden olur.

 

Trafik Sigortasının Faydaları

  • Bir trafik kazası gerçekleştiğinde karşı tarafta ve 3. şahıslarda hasar meydana gelirse ve kazada siz suçluysanız trafik sigortanız sizin yerinize masrafları karşılar. Yani hem siz hem de hasar alan taraf korunmuş olur.
  • Kişi başı vefat ve tedavi masrafları, kaza başına vefat ve tedavi masrafları ile araç ve kaza başına maddi hasar masrafları trafik sigortasının güvencesi altındadır.
  • Anlaşmazlık durumunda avukatlık giderleri gibi harcamalar da trafik sigortasının kapsamında yer alır.

Kasko Sigortasının Faydaları

  • Ana teminatlar olan çarpma, çarpışma, çalınma ve yanma gibi durumlarda aracınıza gelen zararlar kaskonun güvencesi altındadır.
  • Ek teminatlara bağlı olarak sel, deprem, fırtına, kemirgen hayvanlar, halk hareketleri, grev vs. birçok durumdan dolayı aracınızın aldığı hasarlar kasko kapsamındadır.
  • Kural dışı olarak aracın çekilmesi esnasında araca gelen hasarlar kasko güvencesindedir.
  • Sigara gibi yanıcı maddelerden dolayı ya da patlayıcı madde taşınmasından dolayı araçta oluşan hasarlar kasko sigortasının teminatları içindedir.
  • Yine aldığınız teminatlara bağlı olarak aracınız yurt dışında da güvence altındadır. Yurt dışında aracınıza gelen zararlar sigorta kapsamında yer alır.

Görüldüğü gibi araç sigortaları olan kasko ve trafik sigortasını yaptırmak bütçenizi korumanızı ve olası risklerde büyük bedeller ödememenizi sağlar. Araç sigortası fiyatlarının nasıl belirlendiğiyle ilgili bilgi almak için “Araç Sigortası Ücretlerini Değiştiren Sebepler” yazımızı okuyabilirsiniz. En uygun araç sigorta fiyatları için sigorta sorgulama yapmanız yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL