Trafiğe Çıkan Araç Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafiğe Çıkan Araç Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Trafikteki araç sayısı her geçen gün artıyor. Trafikteki araç sayısına her gün yeni araçların eklenmesi sadece istatistiksel verilere dayanmıyor; bu konu büyük şehirlerdeki tüm sürücülerin de gözlemlediği bir gerçek. Bu yıl sadece Mayıs ayında trafiğe çıkan otomobil sayısı tüm taşıtlara oranla en fazla payla %49,5 olarak gerçekleşmiş. Bu oranın sayısal karşılığı ise 56 bin 542 olmuş.

 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı resmi verilere göre 2011 yılının Ocak – Mayıs ayları arasında trafiğe çıkan yeni taşıt sayısının 443 bin 516 olduğu görülüyor. 2010 yılının aynı döneminde ise aynı sayının 288.569 olduğu açıklanmış.  Bu rakamlar da bir yıl içerisinde Ocak- Mayıs döneminde trafiğe çıkan araç sayısının neredeyse ikiye katlandığını gösteriyor.
2010 yılı sonunda 15 milyonun biraz üzerinde olan toplam araç sayısı bu artışla birlikte tam olarak 15 milyon 539 bin 119 olarak gerçekleşmiş, bu rakamın yarıdan fazlasını ise (%50,3) otomobillerin oluşturduğu açıklanmıştır.
Tüm araçların oranlarına bakıldığında;

• Otomobil %50,3
• Kamyonet %16,1
• Motosiklet %15,6
• Traktör %9,2
• Kamyon % 4,7
• Minibüs %2,5
• Otobüs %1,4
• Özel amaçlı taşıtlar %0,2 olarak görülmektedir.

Sadece Mayıs 2011’de Trafiğe Kaydı Yapılan Araç Sayısı Yüzbinin Üzerinde

Bu yıl Mayıs ayında trafiğe kaydı yaptırılan araç sayısı 114 bin 272 olmuş. Bu rakam Nisan ayına göre %13.7 artışı ifade ediyor. Trafiğe yeni kaydı yaptırılan araç sayısının sadece yıllara göre değil, bir önceki aya göre de önemli bir oranda artış göstermekte olduğu görülüyor.
Yine 2011 Mayıs ayında, 2010 yılı Mayıs ayına göre trafiğe yeni çıkan araçlar keskin bir artış göstererek, %60’ın üzerinde olmuştur.  Aynı verilere göre otomobildeki artış oranı %58,5 olurken, minibüs sayısındaki artış %80’in üzerinde, otobüs sayısındaki artış ise %96,8 olmuştur. Bu verilere göre trafiğe Mayıs ayında kaydı yapılan otomobil sayısı 56 bin 542 olarak gerçekleşmiştir.

Otomobillerde Markalara Göre Dağılım

Mayıs 2011’de yeni kaydı yapılan 56 bin 542 otomobilin markalara göre dağılımı şöyle olmuştur:
• Renault %14,8
• Tofaş – Fiat %11,8
• Volkswagen %10,8
• Ford %10,2
• Opel %8,6
• Hyundai %7,3
• Toyota %4
• Peugeot %3,4
• Chevrolet %3
• Diğer %26,1
Ocak – Ağustos 2011 dönemi için ve yıl sonuna kadar bu sayılarda artış bekleniyor. Geçmiş verilere bakarak, trafiğe yeni çıkan taşıtlar arasında özellikle otomobillerin artış oranlarının daha da yükseleceği öngörülmekte.
Otomobil sayısı artarken, beraberinde trafikteki sorunların da artmakta olduğu tüm sürücüler tarafından bilinen ve yaşanan bir gerçek. Hem arabanızı, hem de bütçenizi korumak için araç kasko sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net ile kaskonuzu ilk defa yaptırmak veya yenilemek çok kolay. Sadece 3 dakika içinde size en uygun alternatifleri görebilir ve uzmanlarımıza danışarak kasko ve zorunlu trafik sigortalarınızı yaptırabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

BMW 3 Serisi Kasko Sigortası

En uygun BMW 3 Serisi kasko sigortası Sigortam.net’te        En iyi sigorta şirketlerinden BMW 3 Serisi sigortası teklifi alın.  BMW 3 Serisi kasko fiyatlarını karşılaştırın.  %45’e varan fiyat avantajlarını yakalayın! Bütçenize en uygun BMW 3 Serisi sigortasını satın alın.  BMW 3 Serisi Kasko Sigortası  BMW 3 Serisi model aracınız için en uygun kasko sigortası fiyatlarına Sigortam.net uzmanlığı ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak kasko hesaplama sayfamızdan doldurun, kolayca kasko fiyat hesaplaması yapın. BMW 3 Hakkında BMW […]

Devamını Oku

HDI Sigorta Hasar sorgulama

Kasko sigortası, olası bir kaza durumunda aracınızda meydana gelebilecek hasarları teminat altına alır. Hasar yaşamanız durumunda en geç 5 iş günü içerisinde ilgili evraklar, imzalı kaza tespit tutanağı, ruhsat fotokopileri, kaza anı fotoğraflarının çekilmesi gibi hasar anında yapılacak işlemleri tamamlayıp hasar dosyasınzın açılması için sigorta şirketine iletmeniz gerekmektedir. Sigortam.net’ten HDI Sigorta kasko sigortası alanlar, hasar durumunda da rahat eder.   Poliçenizi Sigortam.net'ten Yaptırın, Dosya Takibinizi Biz Yapalım Sigortam.net; hasar yaşayan müşterileri adına hasar dosyası sorgulama işlemlerini yapar, hasarlarının durumu ile […]

Devamını Oku

Dacia Solenza Kasko Sigortası

Dacia Solenza marka aracınız için Sigortam.net'ten kasko hesaplama yapın, bütçenize en uygun kasko sigortanızı sadece 3 dak.da alın.

Devamını Oku