En Çok Aracımızı Seviyoruz

Zaman

Türkiye’de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının çok düşük olduğu, mevcut sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60’ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.

En Çok Aracımızı SeviyoruzAksigorta Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zerrin Ekşioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de sigorta sektörünün öneminin tam olarak bilinmediğini söyledi. Sigorta alanında özellikle bireysel ürünlerde Avrupa’da hedef kitle yüzde 50’lere varırken, Türkiye’de bunun yüzde 10’lar seviyesinde kaldığına işaret eden Ekşioğlu, ülkede bireysel sigortacılıkta kat edilecek çok mesafenin bulunduğunu vurguladı.
Ekşioğlu, başta Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerle kıyaslandığı zaman Türkiye’de sigorta yaptırma oranlarının çok düşük seviyelerde kaldığını ifade ederek, şöyle devam etti: ”Amerika ve Avrupa ülkeleri ile Japonya’da, bireysel sigorta için yıllık ortalama kişi başı 500 dolar harcanıyor. Bu rakam Türkiye’de ise ortalama 100 dolar civarında. Bu rakam, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerden Polonya’da ise 200 dolar olarak gerçekleşiyor. Sigortaya harcanan para, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde genellikle ülkemizin 3 katı kadar oluyor. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerle aramızda neden bu kadar büyük bir uçurum var? Çünkü, Türkiye’de sigorta konusunda büyük bir bilinç ve bilgi eksikliği söz konusu.”
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

”En değerli eşya araba”

Trafik ve kasko sigortalarının, şu anda Türkiye pazarının yüzde 60’a yakınını oluşturduğuna dikkati çeken Ekşioğlu, ”Bu oran, Türk insanı için en değerli eşyasının arabası olduğunu gösteriyor. Özellikle bunu Türk erkekleri için söyleyebiliriz. Çünkü sigorta yaptıranların yüzde 80-85’inin erkekler oluşturuyor” diye konuştu. Ekşioğlu, pazarda sağlık sigortalarının da hacim olarak büyük bir yer kapladığını dile getirerek, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon sağlık sigortası olan insan bulunduğunu, bunların da yüzde 80’ini kurumların yaptığı kurumsal sağlık sigortalarının oluşturduğunu vurguladı.
Rakamların, Türkiye’de ev, ferdi kaza ya da aile sigortaları gibi ürünlerin önemsemediğini gösterdiğini ifade eden Ekşioğlu, şöyle konuştu: ”Ülkemizde, ekstrem örnekleri dikkate almadığımız zaman insanlar hayatları boyunca ortalama olarak sadece bir ev alabiliyor. Ortalama 200-250 bin lira değerinde bir evin varsa bunun yıllık sigorta primi 150 liradır. Bunu aylığa vurunca 12 lira gibi komik bir rakam ortaya çıkıyor. Aylık 12 lira da harcanamayacak kadar uçuk bir rakam değil. Ama araba için 100 lira veriliyor. Biz sigortacılar, bir insanın en değerli şeyinin arabası olamayacağını düşünüyoruz. Bizce bir insanın en değerli şeyi, sağlığı, ailesi ve evidir. Bu nedenle Türkiye’deki DASK ve ev sigortası konusunda yüzde 10-13’lerde olan hedef kitleyi minimum 2 katına çıkartmak gerekiyor.”
Ekşioğlu, bir konut sigortasının evi deprem, sel, erozyon gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık ve su sızıntısına kadar birçok konuda güvence altına aldığını söyledi.
Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Bursa’da bir ev sigortasının ortalama 190, İstanbul’da ise 200-250 lirayı geçmediğini belirten Ekşioğlu, bu rakamın Karaman ya da Aksaray gibi deprem riski bulunmayan illerde ise 100 lirayı aşmadığını vurguladı.

Zerrin Ekşioğlu, sigorta pazarının geçmiş yıllara oranla büyüdüğünü ancak henüz istenilen seviyeye ulaşmadığını da kaydetti.

 

Benzer İçerikler

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Araç Muayene Ücretleri 2020

2020 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene fiyatları 2020...yılında ne kadar oldu? sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren...araç muayene ücretleri 2020 listesinin detayları aşağıda. Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet174,64 TL
Araç cinsiTutar
Otomobil,...Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork342,20 TL
Otobüs,...Kamyon, Çekici ve Tanker462,56 TL
 

Araç Muayenenizi...Geçirmeyin, Ceza Ödemeyin!

Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık...göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç...yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari...araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek araç...muayene fiyatları 2020 için belirtilen ücretler ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini...geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Araç muayenesi ücretleri sadece nakit olarak kabul edilmektedir....Muayenenin geciktirilmesi halinde ise araç sahibi, gecikmenin yaşandığı her ay için araç muayene tutarının %5’i oranında ceza...ile karşılaşmaktadır. Aracınızın muayenesini geciktirmemek ve %5 ceza ile karşılaşmamak adına geç kalmadan araç muayene...randevusu almalısınız. Araç muayene cezaları ise aracın cinsine göre belirlenen muayene ücreti üzerinden...hesaplanmaktadır.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene...randevusu için online olarak başvuruda bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi...için Türkiye’deki tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemleri hakkında...detaylı bilgi için 
araç muayene randevusu sorgulama yazımızı...okuyabilirsiniz.

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların...dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç ruhsatı, zorunlu...trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve...LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu...araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası...poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2020 trafik...sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir, dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile yaptırabilirsiniz. Araç muayene...ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden sizlerle paylaşmaya devam...edeceğiz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL