Sigorta Sözleşmesi Online Olarak Yapılabilecek

Hazine Müsteşarlığı hem sigortacıları hem de sigortalıları yakından ilgilendiren yeni bir yönetmelik yayınladı.

Hazine Müsteşarlığı, Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmeliği ile, sigortacılık kapsamına girmeyen işleri tespit etmek, tüketicilerin lehine yapılan poliçeleri incelemek ve sigortalı ile sigortacının karşı karşıya gelmeden yaptıkları poliçelerle ilgili usul ve esasların belirlenmeyi amaçlıyor.

Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri

Yeni yönetmeliğe göre, doğrudan ya da sigorta acentesi aracılığıyla yapılan sigorta sözleşmelerinde taraflar karşı karşıya gelmek zorunda değil. Taraflar karşılıklı anlaştıktan sonra her türlü iletişim aracı kullanılarak sözleşme yapılabilecek. Buradaki önemli nokta, sigorta şirketlerinin bu sözleşmeyi yapmadan önce gerekli organizasyon ve teknik alt yapıya sahip olmaları ve konuyla ilgili Hazine Müsteşarlığı’na bilgi vermek zorunda olmasıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL
Mesafeli akdedilen sözleşmeler de poliçe verme yükümlülüğü devam edecek. Eğer sigorta sözleşmesi elektronik ortamda imzalanacaksa, Türk Ticaret Kanunu’na uygun olması şartıyla ve sigorta ettirenin kendi hakimiyet alanı içindeki herhangi bir elektronik ortama aktarma ve çıktı almasına imkan tanınıyorsa poliçe elektronik ortamda da düzenlenebilecek. Ayrıca böyle bir durumda şirket elektronik imza ile poliçe imzalama sorumluluğunu yerine getirecek.

Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri

Yönetmeliğe göre sigorta ettien tüketici lehine bir sigorta sözleşmesi düzenlemişse, tüketiciye sigorta teminatının kendisi tarafından verildiğini ifade eden davranışlarda bulunamaz.
Sigorta ettiren tüketiciye, sigorta teminatının hangi şirket tarafından verildiğini ve rizikonun gerçekleşmesi durumunda bu şirketin sigorta tazminatını sigortacılık mevzuatı uyarınca ödeyeceğini açıkça ifade edecek. Sigorta ettiren şirket ile yapılan sigorta sözleşmesinin bir örneğini tüketiciye verecek ve ek bilgilere nereden ulaşılacağı konusunda tüketiciyi bilgilendirilecek. Ayrıca sigorta ettiren, yaptığı sözleşmenin karşılığında sigorta şirketi ya da emeklilik şirketinden ücret  talep edemeyecek.

Herkese Açık Öneri

Ürün teşhiri yapmak gibi herkese açık öneride bulunmak şartıyla sigorta sözleşmesi yapılabilecek. Bu durumda önemli nokta; sigortanın konusu ve prim miktarı açıkça belirtilecek olmasıdır. Belirlenen öneriler ve bu önerilerin nasıl uygulanacağı, uygulamaya geçmeden bir ay önce Hazine Müsteşarlığı’na bildirilmek durumundadır. Ürün teşhirinde ise teknik personel dışında kimse tanıtım ve satış yapamayacak.

Sigortam.net üzerinden en uygun kasko, trafik sigortası ya da özel sağlık sigortası fiyatlarına sigorta sorgulama yaparak kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarımıza ulaşın,sigorta ile ilgili detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL