Sürücüler için Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) ve Trafik Sigortası Sorgulama | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sürücüler için Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) ve Trafik Sigortası Poliçe Sorgulama Rehberi

Türkiye'nin en iyi sigorta şirketlerinin trafik sigortası tekliflerini 2 dk'da sorgulayarak karşılaştırın, aracınız ve bütçeniz için en uygun poliçeye kolayca sahip olun. 

444 24 00
7/24 Bizi Arayabilirsiniz!
VEYA

Sigortacılık faaliyetlerinin daha rahat yürütülmesi ve sektördeki olası suistimallerinin önüne geçilmesi gibi konularda önemli bir rolü bulunan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), başta trafik sigortası sorgulama olmak üzere vatandaşlara poliçelerine online olarak ulaşarak,poliçe detaylarını kolayca öğrenme imkanı sunuyor.
 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Tarihçesi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ( SBM ), 2003 yılında Trafik Sigortası Bilgi Merkezi Yönetmeliği’nin resmi olarak olarak yayınlanması sonrasında TRAMER adıyla kuruldu. 2008 yılında yayınlanan yönetmelikle adı Sigorta Bilgi Merkezi yani SBM olarak değişen kurum, son olaraksa 2011 yılında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adını almıştır. SBM trafik sigortası başta olmak üzere diğer branşlardaki poliçe sahiplerine birkaç bilgi ile poliçelerini sorgulamalarını sağlamaktadır. SBM, poliçe sorgulama hizmeti dışında kaza tespit tutanağı, hasar kaydı gibi araç sahiplerini yakından ilgilendiren işlemler için de hizmet vermektedir.

SBM, özellikle trafik sigortası fiyatları tartışmalarının oldukça yoğun olduğu şu günlerde sürücülere var olan zorunlu trafik sigortası poliçelerinin detaylarını öğrenmeleri konusunda verdiği online sorgulama hizmeti ile yoğun ilgi görüyor.
 

SBM Trafik Sigortası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Sigorta Bilgi Merkezi ( SBM ) trafik sigortası sorgulama şlemi ile poliçe bilgilerinize ulaşmanız mümkün. Sadece T.C. kimlik numarası ve plaka bilgilerinize yapacağınız sorgulama sonrasında aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçe bilgilerini görebilirsiniz. Özellikle poliçe vadesinin dolması tehlikesine karşın anında poliçe bilgilerine ulaşamayanlar için büyük önem taşıyan bu hizmet sayesinde birkaç ufak bilgiyle trafik sigortası detaylarına ulaşılabiliyor. Bilindiği gibi zorunlu trafik sigortası poliçesinin zamanında yenilenmemesi halinde oldukça ağır yaptırımlar sürücüleri bekliyor.

Araç sigortası fiyatları konusunda zaten son dönemde bir hayli dertli olan araç sahipleri için, poliçenin gereken zamanda yapılmaması da ciddi problemleri beraberinde getiriyor. Trafik sigortası poliçesini geciktiren sürücüler maddi trafik cezasının yanı sıra, gecikmenin yaşandığı her ay için de poliçe tutarı üzerinden %5 zamla karşılaşıyor. Ancak yaptırımlar sadece bu kadarıyla sınırlı değil. Özellikle araba sigortası fiyatları belirleme sürecinde en önemli faktörlerin başında gelen trafik sigortası basamakları da bu durumda devreye giriyor. Araç sahibi poliçe dönemi süresince hiçbir kazaya karışmamış olsa dahi, poliçesini gerektiği sürede yenilememesi halinde trafik sigortası basamağı sabit kalıyor, bu nedenle de daha uygun fiyata trafik sigortası yaptırma şansını kaybediyor. Ayrıca poliçe yenileme süresi dolan sürücülerin trafik ekiplerince araçlarının bağlanması ve çekici, otopark gibi masraflarını da ödeme yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmaları bu süreçte araç sahiplerini bekleyen diğer tehlikeler arasında yer alıyor. 

SBM ile yapılacak trafik sigortası sorgulama işlemi ile bu gibi aksiliklerle karşılaşmadan aracınızın sigortasını yaptırabilirsiniz.
 

Sigorta Bilgi Merkezi - SBM Trafik Sigortası Fiyatları Verileri

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sözünü ettiğimiz hizmetlerin dışında trafik sigortası ile ilgili düzenli raporlar da yayınlamaktadır. Bu raporlarda ülke genelinde kesilen trafik sigortası poliçelerinin aylık olarak ortalama fiyat tutarlarını öğrenebilir, trafik sigortası fiyatları ile ilgili aylık değişimleri takip edebilirsiniz. SBM’nin yayınladığı bu raporlarda zorunlu trafik sigortası fiyatları dışında kesilen poliçe prim adeti ve illere göre araç sigortası istatistikleri de yer alıyor.

Örneğin son açıklanan verilere göre geçen yıl ülkemizde zorunlu trafik sigortası poliçesi bulunan araç sayısı 18 milyon 890 bin 742’dir. Eylül 2016 itibari ile yani yılın ilk 9 ayında kesilen trafik sigortası poliçe adeti ise SBM tarafından 13 milyon 555 bin 764 olarak duyrulmuştur. Son dönemin bir numaralı tartışma konusu zorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili SBM’nin açıkladığı veriler ise sigorta şirketleri tarafından kesilen ortalama poliçe prim tutarının Temmuz’da 659 TL, Ağustos’ta 613 TL, Eylül’de ise 647 TL olduğunu ortaya koyuyor. Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) trafik sigortası ile ilgili diğer verilere, kurumun web sitesindeki raporlar bölümünden ulaşabilirsiniz.
 

En İyi Sigorta Şirketlerinin Trafik Sigortası Fiyatlarına Nasıl Ulaşılır?

Araç sahipleri için geçen yılın ortalarından itibaren artış göstermeye başlayan trafik sigortası fiyatları resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalardan da bilineceği gibi şirketten şirkete önemli farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle uygun fiyata araç trafik sigortası yaptırmak isteyen sürücüler için en önemli konu olabildiğince farklı sigorta şirketinden teklif almaktan geçiyor. Çünkü, her sigorta şirketinin farklı risk değerlendirmeleri ve para politikaları belirlemesinden dolayı aynı sürücü ve araç için farklı fiyatlar verilebiliyor. Eğer siz de aracınızın trafik sigortasını daha uygun fiyatlarla yaptırmak istiyorsanız bu süreçte sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilir, bütçeniz için en uygun poliçye sahip olabilirsiniz.

“Fakat benim zamanım yok, en iyi sigorta şirketlerinden tek seferde trafik sigortası teklifi alabilmek mümkün mü?” diye soracak olursanız, yanıtımız “Sigortam.net ile mümkün.” Aracınızın poliçe yenilme dönemi yaklaştıysa veya vadenizin ne zaman dolacağını bilmiyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) veya Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanları aracılığıyla poliçe yenileme döneminizi öğrenebilir, sadece birkaç küçük bilgiyle Türkiye’nin ilk ve alanında lider sigorta karşılaştırma platformu Sigortam.net’ten 2 dk’da Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerini alabilirsiniz.

  • Yapacağınız trafik sigortası sorgulama işlemi sonrasında şirketlerin sizin için verdikleri araç sigortası tekliflerini değerlendirin, aracınız ve bütçeniz için en avantajlı poliçeyi seçin,
  • Yaptıracağınız poliçe için en iyi fiyat garantisi avantajından yararlanın,
  • Poliçenize dakikalar içinde, kolayca sahip olun.

Şirketlerin Trafik Sigortası Tekliflerini 2 Dk’da Görün

Aracınızın poliçe yenileme tarihini ve diğer detayları hakkında bilgileri SBM trafik sigortası sorgulama ile öğrenin ya da Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanları aracılığıyla ücretsiz vade hatırlatma hizmeti talebinde bulunun, poliçe yenileme tarihinizi geciktirmek gibi bir tehlike ile karşı karşıya kalmayın.

Siz de 3 milyonu aşkın mutlu müşterimiz gibi sigorta şirketleri tarafından verilen trafik sigortası tekliflerini kolayca görmek ve aracınızın sigortasını dakikalar içinde yaptırmak istiyorsanız hemen online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak trafik sigortası teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçeye kolayca ulaşın.