Sürücü Özelliklerinin Trafik Kazalarındaki Etkisi

Ülkemizde çok fazla trafik kazalarının yaşandığı açıkça görülmektedir. Kazaların nedenleriyle ilgili yapılan araştırmalarda ise asıl faktörün insan olduğu ortaya çıkmıştır. Sürücü nitelikleri ve davranışları trafik kazalarını büyük oranda etkilemektedir.

Sürücünün Yaşı

Yapılan araştırmalar kişilerin yaşı ile trafik kazalarına yaşanma sıklığı arasında yakından bağlantılı olduğunu göstermiştir. Genç sürücülerin orta yaşlı sürücülere göre daha fazla kazaya karıştığını gösteren çalışmalar, özellikle 18-24 yaş aralığındaki kişiler daha büyük risk grubunda görülüyor.

Sürücünün Cinsiyeti

Araştırmalar kadın ve erkek sürücüler arasındaki farkları da göstermiştir. Erkek sürücüler bağımsız olmayı, yarışmayı seven ve maceraperest özelliklerinden dolayı kadınlardan daha fazla kazaya karışmaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Sürücünün Medeni Durumu

Yapılan çalışmalar bekar erkek ve kadınların evlilere oranla daha fazla kazaya karıştıklarını göstermektedir.

Sürücünün Öğrenim Durumu

Kişilerin öğrenim durumlarıyla kazalara bakış açılarının farklı olduğu görülmüştür.

Sürücünün Gelir Durumu

Çalışmalar geliri düşük sürücülerin daha fazla çalışmak zorunda oldukları için yorgun ve uykusuz olduklarını dolayısıyla geliri yüksek kişilere göre kazaya karışma durumunun daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Trafik Kazalarından Korunmak için Alınması Gereken 5 Önlem
 

 • Birçok kişinin yaptığı gibi ehliyeti alır almaz trafiğe çıkmak oldukça yanlış bir davranıştır. Öncesinde mutlaka direksiyon dersi almalı, yanınızda bilgili biri varken trafiğe çıkmalısınız.
   
 • "Bana bir şey olmaz” düşüncesiyle araç kullanmayınız. Ülkemiz trafiğinde kaşanan kazaları sürekli görmekte, duymaktayız. Dolayısıyla bu kazaların bir gün sizin başınıza da gelebileceğini düşünerek önlem almalısınız. Bu doğrultuda zorunlu olan  trafik sigortasını  yaptırmayı ihmal etmemeli ve aracınıza gelebilecek hasarları güvence altına almak için kasko sigortası da yaptırmalısınız.
   
 • Az da olsa asla alkol alarak araç kullanmamalı, bu durumun cezasından çok sizin ve trafikte diğer sürücülerin hayatını düşünmelisiniz. Mümkün olan koşullara göre yakın bir arkadaşınızdan yardım istemeli ya da toplu taşıma araçlarını tercih etmelisiniz.
   
 • Yorgun, uykusuz, dikkatsiz, moralsiz bir şekilde araç kullanmamalısınız. Bu beden ve ruh halindeyken dikkatinizi yola vermeniz çok zordur. Doalyısıyla bu durum trafikte risk yaşanmasına neden olur.
   
 • Trafik kurallarına ve güvenli sürüş önerilerine mutlaka uymalı, trafiği asla bir oyun olarak görmemeli ve en ufak hataların bile büyük riskler yaratabileceğini bilmelisiniz.

Trafikte risk yaratmamak adına üzerinize düşen sorumlulukları ihmal etmemelisiniz. Bu sorumluluklardan biri de trafik sigortası yaptırmaktır. Sigortam.net’tentrafik poliçesi sorgulaması yapın, en uygun sigorta fiyatlarına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL