Trafik Sigortası Fiyatları Artacak mı?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin trafik sigortası ile ilgili açıkladığı raporda, 2013 – 2015 yılları poliçe adeti ve prim değerlerinde gerçekleşen değişimlere yer verildi. Raporda, 2013 yılından, günümüze kadarki trafik sigortası ortalama prim değerlerinde yaşanan artış, aylara göre belirtilirken, Eylül 2015’in ortalama prim değerlerinde en yüksek ay olması dikkatlerden kaçmadı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Aylara Göre Trafik Sigortası Primlerindeki Değişiklikler

Açıklanan rapora göre trafik sigortasında ortalama prim değerlerinin en düşük olduğu aylar 2014’ün Ekim ve Kasım ayları olduğu belirtilirken, ortalama prim değerlerinin en yüksek olduğu ay ise 423 TL ile Eylül 2015 oldu. Ekim 2015’te ise ortalama prim değerinin 487 TL olması bekleniyor. Raporda ayrıca zorunlu trafik sigortası fiyatlarının 2015’in Eylül ayında, Eylül 2013’e göre %38, Eylül 2014’e göre ise yaklaşık %60 oranında artış gösterdiği bildirildi.

Ortalama Prim Değerleri ( 2013 – 2015)

Basamaklara Göre Prim Değişimi

Zorunlu araç sigortasındaki ortalama prim değişikliklerinde en büyük darbeyi ise 1. basamakta bulunan sürücüler aldı. SBM’nin verilerine göre 2015’in ilk 9 ayında tarifesi 1. basamak olan sürücülerin ortalama prim ücretleri, geçen yılın aynı dönemine göre %44 oranında artış gösterdi. Yani geçen yıl 500 TL’ye poliçesini yaptıran sürücü, bir yıl sonra ise aynı poliçeyi 720 TL’ye yaptırmış oldu. 2. basamaktaki ortalama prim artışı %15 olurken, 3. basamakta %13, 4. basamakta %22, 5. basamakta %15, 6. basamakta ise %7 oranında artış oldu. Ortalama prim fiyatlarında düşüş yaşayan tek tarife ise 7. basamak olurken, bu gruptaki sürücülerin poliçe primleri %5 oranında düşüş gösterdi.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndiriminde Basamak Neyi İfade Ediyor?

Trafik sigortası poliçe primlerinin belirlenmesinde araç modeli, ehliyet yılı ve ikamet edilen şehir kadar, hasarsızlık indirimi uygulaması da etkilidir. Bu uygulama ile poliçe ücretinizde %20 oranında bir indirim yakalayabileceğiniz gibi, %60’a varan zamlarlarla da karşılaşabilirsiniz. Hasarsızlık indiriminde asıl belirleyici olan hangi basamakta bulunduğunuzdur. Buna göre trafiğe kaydı yeni yapılmış bir araç için 4. basamak tarifesi uygulanır. Poliçenin ilk yılının hasarsız geçmesi durumunda 5. basamak tarifesi ile %10, ikinci yılının hasarsız geçmesi halinde 6. basamakla %15, üçüncü yılınında hasarsız geçmesi durumunda ise 7. basamakla %20 oranında indirim uygulanır. Ancak, aracın ilk yılını hasarlı olarak kapatması durumunda 3. basamakla %20, ikinci yılını hasarlı kapatması durumunda 2. basamakla %40, üçüncü yılını da hasarlı kapatması halinde ise 1. basamakla %60 oranında zam uygulanır.

Poliçenizi Uygun Fiyata Yaptırmanın Bir Diğer Yolu

Zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık indirimi gibi birtakım indirimlerden yararlanmanın yanı sıra, poliçenizi daha uygun fiyata yaptırmanın bir diğer yolu ise sigorta sorgulama ile fiyat karşılaştırması yapmaktır. Trafik sigortası poliçenizi daha uygun fiyata yaptırmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden hemen online trafik sigortası sorgulama yapın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, poliçenize en iyi fiyat garantisi ile kolaylıkla sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL