Trafik Sigortası Neden Zorunlu?

Zorunlu trafik sigortası ya da trafik sigortası dediğimiz araç sigortası türünün tam adı aslında; Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk, mesuliyet sigortasıdır.

Otoyollarda ve karayollarında yer alan her araçta bulunması gereken bu sigorta, herhangi bir kaza anında kaza sırasında bir suçu, sorumluluğu bulunmayan kişilerin zararını telafi etmek amacıyla yapılır.

Buradaki hedef üçüncü kişilerin korunmasıdır, devlet bu sigortayı zorunlu kılarak suçu bulunmadığı halde zarar gören kişinin hasarını karşılatmayı amaçlamıştır. Zorunlu olması bu amaçtan kaynaklıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Her yıl yenilenmesi zorunlu kılınan bu sigorta, sigorta yaptıran kişinin uğradığı zararı bu poliçe kapsamında karşılamaz, sadece kaza esnasında zarar gören karşı tarafın hasarını kapsar.

Trafik sigortasının zorunlu olmasının bir getirisi de poliçe yenileme işleminin yapılmamasında ortaya çıkar. Zorunlu trafik sigortasının hiç yaptırılmaması veya poliçe yenilemesinin yapılmaması cezai yaptırımı olan bir durumdur. 

Bu durumun anlaşılmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer seyir esnasındaki kontrollerde zorunlu trafik sigortasının yapılmadığı yahut yenilenmediği farkedilirse, aracınız trafikten men edilebilir. 

Sadece para cezasını da ödeyerek, aracınızla yollara çıkmanız mümkün değil. Geçerli bir zorunlu trafik sigortası poliçesi göstermeden tekrar yollara çıkamazssınız.

Yazımızın bütününden de anlaşılabileceği gibi zorunlu trafik sigortası kendinizin uğradığı zararları bu poliçe kapsamında karşılamayacağı için, araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırması gerekir. 

Trafik sigortasının neden zorunlu olduğunu benimsediğinize göre;, trafik sigortası sorgulamayı unutmayın, Sigortam.net ile dilediğiniz poliçeye 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları arasından seçim yaparak sahip olun. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 sigorta uzmanlarına danışarak sigortalanın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL