Trafik Sigortası Vefatı Karşılar mı | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Vefat ve Yaralanmayı Karşılar mı?

Trafik sigortası genel şartlarında sigortanın limitleri ve güvenceleri belirlenmiştir. Sigortanın kapsamına dair açıklamaların yer aldığı genel şartlara göre; bir kimsenin vefatı veya yaralanmasıyla sonuçlanan hasarlar, trafik sigortası limitlerine bağlı olarak karşılanır. Bu limitler doğrultusunda zorunlu trafik sigortası aşağıdaki güvenceleri vermektedir:

Kili başı vefat ve tedavi ücretleri: bu teminat kaza sırasında hasar gören her kişi için geçerlidir.

Kaza başına ölüm ve tedavi masrafları: bir kazada zarar gören herkes için geçerlidir.

Kaza başına maddi zarar tutarları: bu teminatla kaza esnasında karşı tarafa verilen maddi zararların tazmini giderilir.

Bu güvenceler dışında aracın çekilmesi esnasında oluşan zararlar da araç sigortası kapsamındadır. Yani aracın çekilmesi esnasında kişiler bedensel zararlara uğrarsa, zorunlu trafik sigortası bu zararları da karşılayacaktır. Bedensel hasar durumunda yapabileceklerinizi öğrenmek için, ''Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  

Hazine Müsteşarlığı'nın belirlediği güvencelere ve limitlere tüm sigorta şirketleri uymakla yükümlüdür.

Trafik Sigortası Primlerini Kim Belirliyor?

Hazine Müsteşarlığı'nın belirlediği güvencelere karşı istenecek prim tutarları, sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Fiyatlandırma politikaları, şirketlerin risk algılama metodlarına ve kendi stratejilerine göre farklılık içermektedir. Bu durumda yaşanabilecek haksız rekabet ortamının kontrolünü de Hazine Müsteşarlığı yapmaktadır. Ancak Hazine Müsteşarlığı’nın bu kontrolü tek başına yapması yetmez. Hem haksız rekabetin önüne geçmek, hem de bütün bu güvenceleri elde etmek için sigortlalılar da bilinçli hareket etmelidir.

İyi bir sigorta şirketi;

 • Sigorta prim üretimi yüksek olmalı,

   
 • Hasar ödemeleri zamanında yapılmalı,

   
 • Farklı sigorta çeşitleri sunabilmeli,

   
 • Rekabet gücü yüksek olmalı,

   
 • Teknolojiye uyum sağlayabilmelidir.

Trafik sigortasının sağladığı güvenceler ve şirketlerin teklifleriyle ilgili detaylı bilgi için Sigortam.net’e gelin, uygun araç sigortası fiyatlarını değerlendirin. Telefon desteğine ihtiyaç duymanız halinde 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

2015 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayene zamanları gelenler için 2015 araç muayene fiyatları Sigortam.net'te. Siz de araç muayene cezalarına maruz kalmamak için acele edin!

Devamını Oku

Aracımı Almadan Önce Trafik Sigortası Fiyatını Öğrenebilir miyim?

2012 yılı itibariyle yeni model sıfır araç uygulaması değiştirildi. Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre artık sıfır araçların model yılı değişimi Ağustos ayında değil her yıl 01 Ocak tarihinde gerçekleşecek. 

Devamını Oku

Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları

Direksiyon hakimiyetini kaybetmemek, maddi kayıplar yaşamamak daha da önemlisi can güvenliğinizi korumak için kötü hava şartlarında araç kullanmayı öğrenin.

Devamını Oku