Trafik Sigortası Vefatı Karşılar mı | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Trafik Sigortası Vefat ve Yaralanmayı Karşılar mı?

Trafik sigortası genel şartlarında sigortanın limitleri ve güvenceleri belirlenmiştir. Sigortanın kapsamına dair açıklamaların yer aldığı genel şartlara göre; bir kimsenin vefatı veya yaralanmasıyla sonuçlanan hasarlar, trafik sigortası limitlerine bağlı olarak karşılanır. Bu limitler doğrultusunda zorunlu trafik sigortası aşağıdaki güvenceleri vermektedir:

Kili başı vefat ve tedavi ücretleri: bu teminat kaza sırasında hasar gören her kişi için geçerlidir.

Kaza başına ölüm ve tedavi masrafları: bir kazada zarar gören herkes için geçerlidir.

Kaza başına maddi zarar tutarları: bu teminatla kaza esnasında karşı tarafa verilen maddi zararların tazmini giderilir.

Bu güvenceler dışında aracın çekilmesi esnasında oluşan zararlar da araç sigortası kapsamındadır. Yani aracın çekilmesi esnasında kişiler bedensel zararlara uğrarsa, zorunlu trafik sigortası bu zararları da karşılayacaktır. Bedensel hasar durumunda yapabileceklerinizi öğrenmek için, ''Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  

Hazine Müsteşarlığı'nın belirlediği güvencelere ve limitlere tüm sigorta şirketleri uymakla yükümlüdür.

Trafik Sigortası Primlerini Kim Belirliyor?

Hazine Müsteşarlığı'nın belirlediği güvencelere karşı istenecek prim tutarları, sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Fiyatlandırma politikaları, şirketlerin risk algılama metodlarına ve kendi stratejilerine göre farklılık içermektedir. Bu durumda yaşanabilecek haksız rekabet ortamının kontrolünü de Hazine Müsteşarlığı yapmaktadır. Ancak Hazine Müsteşarlığı’nın bu kontrolü tek başına yapması yetmez. Hem haksız rekabetin önüne geçmek, hem de bütün bu güvenceleri elde etmek için sigortlalılar da bilinçli hareket etmelidir.

İyi bir sigorta şirketi;

 • Sigorta prim üretimi yüksek olmalı,

   
 • Hasar ödemeleri zamanında yapılmalı,

   
 • Farklı sigorta çeşitleri sunabilmeli,

   
 • Rekabet gücü yüksek olmalı,

   
 • Teknolojiye uyum sağlayabilmelidir.

Trafik sigortasının sağladığı güvenceler ve şirketlerin teklifleriyle ilgili detaylı bilgi için Sigortam.net’e gelin, uygun araç sigortası fiyatlarını değerlendirin. Telefon desteğine ihtiyaç duymanız halinde 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Trafik Yenileme Tarihi Hafta Sonuna Denk Gelirse

Trafik sigortası geciktirme cezalarının önüne geçmek artık mümkün. Online sigorta hizmetlerini en iyi şekilde veren Sigortam.net’e gelenler, poliçe yenileme talebinde bulunabilirler. 

Devamını Oku

Ehliyet Sınavı Değişiyor

Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği için Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir taslak hazırladı. Taslakta eğitim süreleri, eğitimin yapılacağı yerler ve eğitmenler ile ilgili maddeler bulunuyor.

Devamını Oku

Trafik Kazalarında En Çok Yapılan Sürücü Hataları

Ülkemizde sürücülerin en sık tekrar ettiği, istatistiklerle kanıtlanmış 20 yanlış davranış var. Peki, trafik kazalarını tetikleyen bu davranışlar neler?

Devamını Oku