TSB’den Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Hakkında Açıklama

Son günlerde tartışmalara neden olan zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından bir açıklama geldi. Açıklamada geçmiş dönemlerde devlet tarafından kontrol edilen sistemin bırakılarak, serbest tarife sistemine geçişin, rekabetin yanı sıra ciddi oranlarda prim düşüşüne neden olduğu vurgulandı.

"Yeni Sistem Tüketicinin Lehine"

1 Haziran 2015 tarihinden itibaren Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenleme ile yeni bir dönemin başladığı trafik sigortasında özellikle son dönemde bazı basın yayın organlarının gündeme getirdiği fiyat tartışmaları ile ilgili TSB,  geçilen serbest tarife sisteminin her zaman tüketicinin yararına olacağını vurguladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

"Fiyatları Sigorta Şirketleri Belirliyor"

Piyasadaki trafik sigortası fiyatı tartışmalarının kaynağında sigorta şirketleri tarafından uygulanan farklı fiyat tekliflerinin olduğuğunun belirtildiği açıklamada, sigorta şirketleri tarafından zorunlu trafik sigortası ile ilgili farklı fiyat tekliflerinin yapıldığına dikkat çekilerek, sürücü yaşı, ehliyet yaşı, ikamet edilen il, ilçe ve daha önce kaza yapılıp yapılmadığı gibi detayların da bu fiyatların belirlenmesinde etkili olduğunun altı çizildi.

Kaza Yapmayana İndirim Şansı

Açıklamada ayrıca kaza yapmayarak, tazminat ödemesine neden olmayan kişilerin trafik sigortası primlerinde indirim uygulandığı, tazminata neden olan kişilerin primlerinde ise artış yapıldığı belirtilerek, böylelikle trafik kurallarına uyan sürücülerin haksız yere daha fazla maddi yükün altına girmelerinin önüne geçildiği belirtildi.

Sigorta şirketlerinin sürücünün geçmişine ve özelliklerine göre yaptığı risk değerlendirmeleri sonucunda bir fiyatlandırma ortaya çıkartıklarının belirtildiği açıklamada, kusurlu sürücülerin neden olduğu maliyetlerin, kusursuz sürücülere yüklemererek adil bir fiyat politikası uygulandığına dikkat çekildi.

2015 yılının ilk 8 ayı ile 2014 yılı ortalama trafik sigortası fiyatları karşılaştırılmasında çok sık kazaya karışan kişilerin primlerinde ortalama %47 oranında bir artış olduğu belirtilirken, ilk defa sigorta yapacakların primlerinde %18, 3 yıl ve üzeri bir süre kaza yapmayan kişiler içinse ortalama %3 oranında bir artış yaşandığı açıklandı.

Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

Trafik sigortası fiyatları ile ilgili aklınızda oluşan soru işaretlerine son vermek için en iyi fiyat garantisi ile 2 milyondan fazla kişinin tercihi Sigortam.net’i hemen online olarak ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, 3 dk’da online trafik sigortası teklifi alın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL