Bayram Trafiğine Dikkat!

Haftasonu ile birleşen bayram tatili, bayramda memleketine gitmek isteyenler için güzel bir fırsat olacak. Ancak yola kendi aracı ile çıkacak kişilerin, özellikle bayram gidiş-dönüşlerinde artan trafik kazaları konusunda dikkatli olması gerekli.

Haberlere “bayram bilançosu” olarak yansıyan, bayram gidiş-dönüşlerinde meydana gelen kayıplar, özellikle sürücülerin uykusuz, yorgun, önlem almaksızın yola çıkmamaları gerekliliğini ortaya koyuyor.

Her yıl bayram tatillerinde meydana gelen kazalarda onlarca ölüm ve binlerce yaralanma meydana geliyor. Kazalarda direksiyon başında uyuyakalan, aşırı hız yapan veya ters yönden giden sürücülerin etkisi büyük. Bayram tatilinden daha uzun süre yararlanabilmek adına uykusuz yola çıkmak, gidilecek yere daha erken varmak adına aracı aşırı hızda sürmek veya yolu kısaltmak adına kurallara aykırı hareket etmek kazaları beraberinde getiriyor. Geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen 1800’ü aşkın trafik kazasında 74 kişi hayatını kaybederken 4 binin üzerinde insan yaralandı.

 

Trafik Kazaları için Tehlikeli Noktalar

Bayram, yılbaşı gibi resmi tatil gidiş-dönüşlerinde en çok kaza yapılan yerler kavşak, viraj ve mıcırlı yollar. Özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

Karasu Kavşağı (Sakarya),

Karamürsel-Altınova yolunun 5. kilometresi (kavşak),

Düzce-Akçakoca yolunun 15. kilometresi (virajlı yol),

Küçükkuyu-Edremit yolunun 2. kilometresi (tali yol bağlantısı),

Afyon-Antalya yolu Kızılören Kavşağı,

Çorum-Samsun yolu Mecitözü-2 Kavşağı,

Gümüşhane-Bayburt yolu Pirahmet Kavşağı,

Pamukova-Bilecik yolu (virajlı yol).

Trafik Kazalarında Sürücü Hataları Etkili

Trafik kazalarında sürücülerin sadece aşırı hız ve kurallara aykırı hareketleri bile, toplamda %34’lük bir paya sahip. Bunu %16 ile geçiş önceliğine uymamak ve %14 ile dönüş kurallarına uymamak takip ediyor. Kalan %36 içerisinde emniyet önlemleri almamak, şerit ihlali, arkadan çarpma, ters yönde seyretmek, alkollü araç kullanmak gibi sebepler yer alıyor. Verilerden anlaşılacağı üzere trafik kazalarında sürücü hataları büyük etkiye sahip. Bu yüzden tecrübeli ve dikkatli bir şoför ile seyahat etmek can güvenliği açısından önemli.

Trafik kazalarında aracınızda meydana gelen hasar için kasko sigortası yaptırın, tatil yolculuğunuz bölünmesin. Kasko sigortası için en iyi sigorta fiyatlarıSigortam.net’te. Hemen sigorta sorgulama yaparak en iyi kasko fiyatları ve seçeneklerine ulaşın, araç kasko sorgulama ile anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen kasko tekliflerini görün, size en uygun kasko sigortasını seçin. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL