2015’te Kaskonuzu Eksik Teminatlarla Almayın!

Kasko sigortasında geçen risk, tehlike ile eş değerdir. Aracınızı, sizi ve bütçenizi riske atan her şey risk olarak değerlendirilir. Kasko kapsamında alınan teminatlar, risk altında olan varlıkların korunması için alınmış güvencelerdir. Kasko sahibi olmak için ödenen primler, almış olduğunuz güvencelerin bedelidir.

Poliçe içerisine dahil edilen teminatların sayılarının artıp azalması, yahut kapsamlarının genişletilip daraltılması kasko poliçelerini birbirinden farklı kılar. Riskin gerçekleşme olasılığı arttıkça, talep edilen primler de yükselir, riskin gerçekleşme olasılığı düştükçe talep edilen primler de düşer.

Risk, prim ve teminat üçlüsü birbiriyle bağlantılıdır. Özellikle prim ve teminatların birbiriyle bağlantılı olması sorunlara neden olabiliyor. Kaskolarını fiyat odaklı alan sigortalılar, teminatlarından feragat edebiliyor, yeterince uzman olmayan sigorta şirketleri sırf sigorta satışı yapabilmek adına bazı teminatları çıkararak fiyatları düşürebiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Eksik teminatlı kaskolar risk gerçekleşmediğinde büyük bir kayıba neden olmaz ama risk gerçekleştiğinde sigortalılar çok zor durumda kalabilir. Eksik güvence aldığını sonradan fark eden sürücüler, hem boş yere kasko primi ödemiş olur, hem de gerçekleşen kaza sonucu oluşan hasarı cebinden ödemek zorunda kalır.

Bu yüzden kaskonuzu alırken iyi bir analiz yapmak şarttır. Eskisine oranla bu analizleri yapmak daha kolay sayılır. Çünkü; artık içerdiği teminatlara göre adlandırılan kasko çeşitleri var.

Kasko çeşitlerini değerlendirebilir, teminatlar üzerinde daha kolay seçim yapabilirsiniz. Peki, kaskonuz kapsamında alabileceğiniz güvenceler neler ve bu güvenceler alınmazsa ne olur?

Kasko Sigortası Ana Teminatları

Ana teminatlar, her kasko ürününde bulunmak zorunda. İşte her kasko çeşidinde bulunan teminatlar;

  • Çarpma: Aracınız trafikte ya da park halindeyken başka bir aracın çarpması sonucu hasar alırsa, kaskonuz bu hasarı karşılar.
  • Çarpışma: Kaza esnasında çarpışma sonucu hasar alan aracınızın masrafları kasko sigortası tarafından teminat altına alınır.
  • Çalınma: Aracınızın çalınması sonucunda da maddi kayıplarınız kaskonun güvencesi altındadır.
  • Yanma: Aracınızın yanması durumunda da zararınız kasko tarafından ödenir.

Kasko Sigortası Ek Teminatlar

Kasko ürünlerinde fark yaratacak olan teminatlar ise ek teminatlardır. Kasko alımı aşamasında sadece fiyata odaklanan kişiler, ek teminatlarda eksikliği önemsemeyebilir. Peki, ek teminatlar alınmazsa, ne olabilir?

Yurt dışında aracınızda meydana gelen hasarlar,

Bu ek teminat özellikle sık sık kendi aracıyla seyahate çıkan sürücüler için kritiktir. Sonuçta ne kadar sık seyahate çıksanız da bulunduğunuz ülkenin her toprağını bilmenize olanak yok. Düşünsenize hiç bilmediğiniz bir yerde yolda kaldığınızı? Bir şekilde yardım alsanız bile tatil için ayırdığınız paranın araç tamirine gitmesi, kötü bir deneyim olur. İşte tam bu nokta da kaskonuz kapsamındaki yurt dışı teminatı yetişir. Yurt dışı teminatı sayesinde yolunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Grev, halk hareketleri, terör vs. durumlarda yetkililerin müdahalesi sonucu araçta meydana gelen hasarlar,

Her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Akşam park halinde bıraktığınız aracınızı, toplumsal kargaşa sebebiyle zarar görmüş hatta daha kötüsü kullanılamayacak durumda bulabilirsiniz. Bu gibi durumlar için alacağınız ek kasko teminatıyla kullanılamayacak durumda olan aracınız yerine bir yenisini dahi alabilirsiniz.

Deprem, sel, fırtına gibi doğal afetler sonucunda aracınızda meydana gelen hasarlar,

Ne yazık ki ülkemiz deprem hattı üzerinde bulunuyor ve sık sık küçük depremler yaşamaya devam ediyoruz. Yaşanan depremler, sadece canımızı değil araçlarımız gibi mal varlıklarımızı da riske atabiliyor. Deprem yaşayabileceğimiz doğal afetlerden sadece bir tanesi. Her türlü doğal afetlerde aracımızı korumamızda kasko sigortasının yeri büyük.

Kemirgen hayvanların verdiği zararlar,

Bu teminat daha çok ikamet ettiğiniz il ile ilgili. Eğer doğal bir yerde yaşıyorsanız, kemirgen hayvanların aracınıza zarar verebilme olasılığı yüksek. Her ne kadar aracınızı korumak için yöntemler geliştirseniz de en ufak yerlere bile kolayca sızabilen kemirgenler, aracınıza ve aracınızın çeşitli aksamlarına zarar verebilir. Kemirgenlerin aracınıza zarar verebileceği düşüncesinin uykunuzu kaçırmasına engel olmak için en ideal yöntem kasko yaptırmaktır.

Kaskonuzun kapsamında olması gereken teminatları seçmekte, risk analizi yapmakta zorlanabilirsiniz. Güvenilir sigorta şirketleriyle iş birliği içinde olmanız, bu zorluğu yenmenizde yardımcı olacaktır. Güvenilir sigorta şirketini bulmak da ayrı zor, farklı sigorta şirketlerini kapı kapı dolaşmak zaman ister.

İşte tam bu noktada Türkiye'nin en iyi sigorta şirketleriyle çalışan Sigortam.net, imdadınıza yetişir. Sigortam.net güvencesini elde edebilmeniz ve en uygun kasko fiyatları için tek yapmanız gereken; online platform üzerinden kasko hesaplaması yapmak veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramaktır.

 

.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL