En Riskli Sürücü Hataları

Trafik kazalarına konu olan araç sayısı kaç tane olursa olsun, genellikle her araç sahibi kendinin haklı olduğunu düşünür.

Oysa, karşı taraf dikkatsiz bile olsa sürücüler kendi davranışlarını kontrol ederek trafik kazası riskini azaltabilir. Bu yüzden öncelikle her bir sürücü önce kendi davranışlarına dikkat etmeli, güvenli sürüş için ilk adımı atmalıdır.

Trafikteki konumunuz ne olursa olsun, bazı detaylara dikkat ederek hem kendinizi ve aracınızı hem de trafikteki diğer sürücüleri risklere karşı koruyabilirsiniz.

İşte en riskli sürücü hataları ve güvenli sürüş teknikleri adına yapılması gerekenler!

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kaza Riski Doğuran Sürücü Hataları

Dikkat Dağıtan Alışkanlıklar

Özellikle uzun yolculuklarda dikkati toplamanın kolay olmadığı bir gerçek. Ancak dikkat dağınıklığını tetikleyen, arttıran bir çok etken var: Telefon konuşmaları, araç içinde birşeyler tüketilmesi, sesli müzik… Aslında her birinin sürücülerin elinde olduğu bu etkenleri önlemek de sürücülerin istiyatifinde. Örneğin; bir telefon görüşmesi yapılacaksa, araç uygun bir yere çekilerek görüşmenin yapılması çok daha doğru olur.

Sürücülerin dikkatini dağıtan diğer alışkanlıklar için “Araç Kullanımı Sırasında Dikkat Dağıtan 7 Neden” başlıklı yazımızı inceleyin!

Şerit İhlalleri

Trafik kazalarını tetikleyen davranışların birçoğu dikkat dağınıklığından kaynaklanır, şerit ihlalleri de dikkat dağınıklığının yarattığı bir sonuçtur. Özellikle bilmediğiniz bir yerde araç kullanırken etrafa bakınmak, tabelalara odaklanmak dikkat dağınıklığına, şeritten çıkmanıza neden olacaktır. Bunun yerine yola odaklanmak daha doğru olacaktır.

Kararsız Sürüş Tarzı

Akan trafiği en çok riske atan durumlardan biri kararsız sürüş tarzıdır. Bu sürüş tarzı size zarar vermese bile trafikteki diğer sürücüleri etkileyebilir, bu etki sonucu geri alınması mümkün olmayan kazalar yaşanabilir.

Dinlenmeden Araç Kullanmak

Dinlenmiş olmakla araç kullanmak arasında ne bağlantı var diye düşünebilirsiniz. Ancak direksiyon başında uyuklayan sürücülerin neden olduğu kazalar, pek çok kez haberlere konu oluyor. Özellikle uzun yolculuklara iyi uyumadan, dinlenmeden çıkan sürücüler kaza riskini arttırıyor.

Alkollü Araç Kullanımı

Trafik cezaları yaptırımları içerisinde en fazla uygulanan cezalardan biri olmasına rağme alkollü şekilde araç kullanan sürücülerin sayısı küçümsenmeyecek kadar az. Oysa, alkollüyken taksi kullanmak veya alkol almayan bir arkadaşımıza aracı emanet etmek, daha akıllıca bir seçim olacaktır.

Panik Sürüş Tarzı

Ani durumların sıklıkla yaşandığı yerlerden biri de otobanlardır. Bu yüzden araç kullanmak biraz soğukkanlılık getirir. Aniden gelişen olaylarda; direksiyonu kırmak, yüksek hızda ani manevra yapmak gibi hareketler ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden yaşanılan durum sürücüleri ne kadar zorlarsa zorlasın sakin olmak trafik güvenliğinin olmaz olmazlarındandır.

Bütün bu öneriler kaza riskini azaltmak içindir, kaza gerçekleştikten sonra yapılacak şey aracın tamirini en iyi şekilde ve en az masrafla yaptırmaktır. İşte tam bu noktada kasko sigortası imdadınıza yetişecektir.

Kontrol edilmesi güç risklere karşı kendinizi güvende hissetmek, Sigortam.net’e gelerek güncel kasko fiyatlarını öğrenmek için araç kasko hesaplaması yapın. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL