Güvenli Tatil Yolculuğu için 10 Altın Öneri

Bütün bir kış masa başında çalışırken hayalini kurduğunuz tatil zamanı geldi çattı ve tatile çıkmak için bavullar hazırlanmaya, tatil eksiklikleri tamamlanmaya başlandı. Peki ya siz ve tatile gitmenizin aracısı aracınız yolculuğa ne kadar hazır, uzun bir yolculuğu kaldıracak kadar güvende mi?

Birçoğumuz sadece tatile gitmeye odaklandığı için aracın durumunu, güvenliğini gözardı edebiliyor oysa gidilecek rotaya güvenle varmanın en önemli garantisi yolculuğa her anlamda hazır aracınız.  

Yola çıkmadan önce mutlaka yolculuk öncesi ve anında yapabileceklerinizi öğrenin, güvenli sürüş için altın değerindeki önerilere ve göz atın ve ''Yaz Yolculuklarına Kasko Güvencesi'' konulu yazımıza listeyi kontrol etmeden yola çıkmayın. Güvenli yolculuk adına atmanız gereken ilk adımın kasko sigortası olduğunu unutmayın, sigorta sahibi olmayı geciktirmeyin!

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kendi Araçlarıyla Yolculuk Yapacaklara Güvenlik için Öneriler
 

1 Hazırlıklarınızı Kontrol Edin

Yolculuk esnasında ve sonrasında ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınızda aldığınızdan emin olun. Araç kullanırken strese girmemek ya da geri dönüş yapmamak adına evinizden problemsiz ayrıldığınız konusunda kafanızda soru işareti olmasın.  Unutabileceğiniz şeyler olduğunu düşürnerek bir seyahat listesi hazırlamak yerinde olacaktır.

2 Yolculuk Öncesi Dinlenin 

Yolculuğa çıkmadan önce iyi dinlenmek hem yolcular hem de araç sürücüsü için önemli. Özellikle rotanız tanımadığınız yollarsa ya da yolculukta yoğun bir trafik sizi bekliyor ise dinlenme ihtiyacını küçümsemeyin. Güvenli sürüş adına sürücülerin dinç ve çevresinin tamamen farkında olması gereklidir. Dinç yolcular yolculuk esnasında olabilecek stresli azaltmada önemli bir etkendir. 

3 Eşyalarınızı Aracınıza Dikkatli Yerleştirin

Tatile çıkmadan önce gerçekten ihtiyacınız olabilecek şeyleri gerekirse 2 kere düşünün.Yolculuk esnasında aracınızda konforsuz ve tehlikeli saatler geçirmek yerine bazı eşyaları gözden çıkarmak ve gittiğiniz yerde eksiklikleri tamamlamak daha yerinde bir davranış olacaktır.

4 Yolculuk Rotasına Hakim Olun

Her ne kadar modern dönemde navigasyon sürücülere büyük kolaylıklar sağlasa da sürüş süresi, gireceğiniz yollar ve muhtemel mola yerleri hakkında yolculuk öncesi küçük bir araştırma yapmak hem stresinizi azaltacak hem de tahmin ettiğinizden kısa sürede gideceğiniz yere varmanızı sağlayacaktır.

5 Molaları Sık Tutun, Yolculuğu Parçalara Ayırın

Yol güvenlik kuruluşları güvenli sürüş tekniklerinde uzun yolculukların parçalara bölünmesi önerisinde bulunur.  Birkaç saatte bir mola vermek de sürücünün dikkatini yoğunlaştırmasına yardımcı olacaktır. Yolculuk sırasında hafif şeyler tüketmeye de özen göstermeyi unutmayın.

6 Direksiyonun Başına Dönüşümlü Geçin

İmkanınız varsa yolculuğa başka bir sürücü ile beraber çıkın ve yolculuk sonlanana kadar sırayla araç sürün. Böylece her 2 sürücü de sırayla dinlenmiş olacak ve dikkatini yoğunlaştırma konusunda daha az sorun yaşayacaktır. 

7 Yolculuk Öncesi Mutlaka Servis Kontrolü Yaptırın

Yolculukta tahmin etmediğiniz bir sorun çıkabilir ve stresinizi arttırabilir, yolculuğunuzy daha pahalıya mal etmemek adına yolculuk öncesi aracınızı mutlaka bir araç servisine gösterin. 

8 Güvenlik Şeritlerini Zorunlu Kalmadıkça Kullanmayın

Güvenlik şeritleri acil durumlar için kullanılsa da güvenlik için yeterli değildir. Özellikle başta kamyonlar olmak üzere, diğer arabalar yakınınızdan geçerken kendinizi ve aracınızı güvene almak için uyarı ışıklarınızı yakın, aracınızı güvenli bir yere çekin. 

9 Yolculuk Öncesi Lastik Kontrolü Şart

Yolculuğa çıkmadan önce lastiklerinizin sağlam olup olmadığına dikkat etmeniz güvenli ve rahat bir yolculuk için büyük ehemmiyet taşır. Lastiklerinizin yolculuk ettiğiniz mevsime uygun olduğundan da emin olun. Yalnızca uygun mevsim değil, doğru basınçta şişirilmiş olduğuna da dikkat edin. 

10 Müzik

Yolculuk sırasında frekanslar farklılaşacağı için müzik dinleme zevkinden mahrum kalabilirsiniz. Müzik dinlememek yerinde olacaktır, yolculuk esnasında dikkatinizi dağıtabilir.

En pratik sigorta hizmetlerini ayağınıza getiren Sigortam.net ile kaskonuz sahip olun, yolculuğunuzu riske atmayın. Dilerseniz, online dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın hemen sigorta poliçenizi yaptırın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL