İkinci El Araçlar için Yapılması Gereken Sigortalar

Otomobil fiyatlarının yükselmesi, vergilerin ve ek giderlerin artması ile birlikte araç sahibi olmak isteyen kişiler, ikinci el araçlara yöneldi. Ancak sıfır araçlar için olduğu gibi ikinci el araçlar için de yapılması gereken bir takım işlemler bulunuyor. Bu işlemlerin başında araçlara ve sürücülere geniş bir güvence imkanı sağlayan araç sigortaları geliyor.

İkinci el araçların kasko ve trafik sigortası olmak üzere yaptırabileceği 2 araç sigortası türü bulunuyor. Bu sigortalar ile ilgili yapılacak işlemler ikinci el araç alım ve satımlarına göre değişiklik gösteriyor.

İkinci el araç alacakların veya aracını elden çıkaracakların araç sigortası konusundaki soru işaretlerini sonlandıracak bilgileri sizin için bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İkinci El Aracın Kasko Sigortası

Kasko sigortaları, araç adına değil ruhsat sahibi yani araç sahipleri adına yapılmaktadır. Bu nedenle aracın devri kaskonun da devri anlamına gelmez. Aracını bir başkasına devreden kişi, kasko aldığı şirkete başvuru yaparak kasko poliçesinin iptal edilmesini talep etmeli ve aracının satış sözleşmesini sigorta şirketine ulaştırmalı. Sigortalı üstüne düşen görevleri yerine getirdikten sonra sigorta şirketi aracın satış tarihini baz alarak iptal işlemini gerçekleştirir. Eğer kasko sigortasının vadesi dolmadıysa, kalan gün sayısını hesap ederek iade edilecek prim oranını hesaplar ve bu tutarı sigortalıya iade eder. Aracın yeni sahibi dilerse, yeni sigorta poliçesi düzenleterek kasko sahibi olabilir.

Ancak kaskolu araç sahibinin vefatı nedeniyle mirasçılara da geçmiş olabilir. Sigortalının vefatı durumunda mirasçılar dilerse, araç kaskosunun devamını isteyebilir. Vefat durumu dışında kasko sigortasının devri gibi bir durum söz konusu değildir.

İkinci El Aracın Zorunlu Trafik Sigortası

Kaskoda olduğu gibi trafik sigortası da araç adına değil aracın sahibi adına yapılır. Trafik sigortalı aracını satan sürücü, trafik sigortasının yeni aracına geçmesini isteyebilir. Ancak araç sigortası alınan kurumun 8 gün içerisinde konudan haberdar edilmesi gerekir. Eğer yeni bir araç alınmayacaksa, 10 gün içerisinde sigorta alınan şirkete başvurularak mevcut trafik sigortasının iptali talep edilmelidir. Trafik sigortası vade tarihinden önce iptal edildiyse, prim hesaplaması yapılarak kalan tutar sigortalıya iade edilir. 

Devrolan aracın trafik sigortasının geçerlilik tarihi 10 gündür. 10 gün sonunda sigorta poliçesi iptal edilir. Bu yüzden aracın yeni sahibinin zaman kaybetmeden kendi adına yeni bir trafik poliçesi düzenletmesi gerekir. Aksi halde kişi trafik çevirmelerinde ceza alacağı gibi trafik sigortasını faizle ödemek durumunda kalabilir.

Araç sigortalarınıza en uygun fiyatlarla sahip olmak için araba sigorta hesaplamanızı Sigortam.net ile yapın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan  444 24 00 Sigorta Destek Hattımız ile kolayca sigortalanın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL