Kasko Alırken Etkili Faktörler

Araç sigortası türlerinden biri olan kasko tamamen isteğe bağlıdır. Kasko, hasar sonucu oluşan yüksek maliyetin sürücüler tarafından değil de sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlar. 

Kasko sigortasının sigorta türleri içerisinde önemi büyük. Çünkü; sürücüler araç kaskosu sayesinde hem kaza risklerini güvenceye alıyor hem en başta hırsızlık olmak üzere, sel, yangın ve doğal afetler gibi sizin kontrolünüzü aşan faktörlere karşı da aracınızı koruma altına alır. 

Kasko sigortası yaptıran sürücüler araçları yanında kendilerini de korumaktadır. Bu sebeple kasko sigortasının önemi dikkate alınmalı, bilinçli olunmalıdır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç sahiplerine büyük güvenceler sağlayan kasko sigortası, trafik sigortasına oranla daha maliyetli gelebiliyordu. Hazine Müsteşarlığı bunun da önüne geçebilmek amacıyla sürücülere‘dar kasko’, ‘kasko’, ‘genişletilmiş kasko’ ve ‘tam kasko’ alternatifleri sunmaya başladı. Yapılan bu değişiklik sayesinde sürücüler istedikleri kasko sigortasını uygun fiyatlarla elde edebilecekler. 

Kasko sigortasının avantajlarını maksimum oranda değerlendirmek, en uygun araç sigortası ile sigortalanmak için de sürücülere büyük görevler düşüyor. Kasko sigortasına etki eden faktörleri öğrenmek ve bu faktörleri değerlendirmek de bu sorumluluklardan biri.

Kasko Sigortasını Neler Etikiliyor?

Yaş

Genç ve tecrübesiz sürücülerin kaza yapma riskinin daha yüksek olduğunu göz önüne alan sigorta şirketleri, genç sürücülere daha yüksek kasko teklifleri sunabiliyor.

Araç Sınıfı ve Yaşı

Bazı araçların yaşları ilerlemiş olduğu için hasar durumunda masrafları daha fazla oluyor. Bu durumda ödenecek masraflar yeni model araçlara göre yüksek olacağından talep edilen kasko bedeli buna bağlı olarak artıyor. 

Araç Bedeli

Yüksek performanslı yahut spor bir araç sahibiyseniz bu araçların masrafları daha yüksek olacağından talep edilecek kasko bedeli daha yüksek olacaktır.

Araç Marka ve Modeli

Sigorta şirketleri direkt olarak marka vermese de bazı markaların ve modellerin kasko primi çok daha yüksek olacaktır.

Sürücü Mesleği

Mesleği gereği çok sık trafiğe çıkan bir sürücünün risk ihtimali, yalnızca hafta sonu araç kullanan birine oranla daha yüksektir. Bu nedenle sıklıkla trafiğe çıkan sürücülerin kasko bedeli artacaktır.

Yaşanılan Şehir

Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde kaza, hırsızlık gibi riskler fazla olacağından kasko bedeli ister istemez yükselir. 

Araç Aksesuarları

Aracınızın aksesuarları da kasko sigortasını etkileyecek değişkenlerdendir. Bu nedenle araca sonradan eklenen aksesuarların beyanda bulunması gerekir. Bildirim yapılmaması durumunda kasko sigortasının avantajlarından tam anlamıyla yararlanılamaz.

Hasarsızlık İndirimi

İrili ufaklı bir hasar yaşadıysanız ve her hasar sonrası kaskodan yararlandıysanız, ödeyeceğiniz kasko bedeli bir sonraki yıl artacaktır

Araç kasko sigortasını etkileyen bu faktörlerden tek değiştirilebilir olan; hasarsızlık indirimi. Bu indirimi avantaja çevirerek kendi lehinize kullanabilirsiniz. Kasko poliçesi hasarsızlık kademeleri genel olarak yıllık olarak artarak 2.yıl %30 3.yıl %40, 4.yıl %50  5. yıl oranlarını bulur. Hasarsızlık indirimini kaybetmemek sürücülerin elinde. Her ufak hasar sonrası kaskonuzu kullanırsanız; bir sonraki dönemde ciddi bir maddi kayıp yaşarsınız. Ufak çaplı hasarlarda kaskonuz dışında hareket etmeniz faydanıza olacaktır. Ufak tefek hasarları cebinizden ödeyerek kasko sigortanızı daha uyguna getirebilirsiniz. 

Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net’e gelin, sigortada avantajı yakalayın. Telefon desteği için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL