Kasko Alırken Etkili Faktörler

Araç sigortası türlerinden biri olan kasko tamamen isteğe bağlıdır. Kasko, hasar sonucu oluşan yüksek maliyetin sürücüler tarafından değil de sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlar. 

Kasko sigortasının sigorta türleri içerisinde önemi büyük. Çünkü; sürücüler araç kaskosu sayesinde hem kaza risklerini güvenceye alıyor hem en başta hırsızlık olmak üzere, sel, yangın ve doğal afetler gibi sizin kontrolünüzü aşan faktörlere karşı da aracınızı koruma altına alır. 

Kasko sigortası yaptıran sürücüler araçları yanında kendilerini de korumaktadır. Bu sebeple kasko sigortasının önemi dikkate alınmalı, bilinçli olunmalıdır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç sahiplerine büyük güvenceler sağlayan kasko sigortası, trafik sigortasına oranla daha maliyetli gelebiliyordu. Hazine Müsteşarlığı bunun da önüne geçebilmek amacıyla sürücülere‘dar kasko’, ‘kasko’, ‘genişletilmiş kasko’ ve ‘tam kasko’ alternatifleri sunmaya başladı. Yapılan bu değişiklik sayesinde sürücüler istedikleri kasko sigortasını uygun fiyatlarla elde edebilecekler. 

Kasko sigortasının avantajlarını maksimum oranda değerlendirmek, en uygun araç sigortası ile sigortalanmak için de sürücülere büyük görevler düşüyor. Kasko sigortasına etki eden faktörleri öğrenmek ve bu faktörleri değerlendirmek de bu sorumluluklardan biri.

Kasko Sigortasını Neler Etikiliyor?

Yaş

Genç ve tecrübesiz sürücülerin kaza yapma riskinin daha yüksek olduğunu göz önüne alan sigorta şirketleri, genç sürücülere daha yüksek kasko teklifleri sunabiliyor.

Araç Sınıfı ve Yaşı

Bazı araçların yaşları ilerlemiş olduğu için hasar durumunda masrafları daha fazla oluyor. Bu durumda ödenecek masraflar yeni model araçlara göre yüksek olacağından talep edilen kasko bedeli buna bağlı olarak artıyor. 

Araç Bedeli

Yüksek performanslı yahut spor bir araç sahibiyseniz bu araçların masrafları daha yüksek olacağından talep edilecek kasko bedeli daha yüksek olacaktır.

Araç Marka ve Modeli

Sigorta şirketleri direkt olarak marka vermese de bazı markaların ve modellerin kasko primi çok daha yüksek olacaktır.

Sürücü Mesleği

Mesleği gereği çok sık trafiğe çıkan bir sürücünün risk ihtimali, yalnızca hafta sonu araç kullanan birine oranla daha yüksektir. Bu nedenle sıklıkla trafiğe çıkan sürücülerin kasko bedeli artacaktır.

Yaşanılan Şehir

Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde kaza, hırsızlık gibi riskler fazla olacağından kasko bedeli ister istemez yükselir. 

Araç Aksesuarları

Aracınızın aksesuarları da kasko sigortasını etkileyecek değişkenlerdendir. Bu nedenle araca sonradan eklenen aksesuarların beyanda bulunması gerekir. Bildirim yapılmaması durumunda kasko sigortasının avantajlarından tam anlamıyla yararlanılamaz.

Hasarsızlık İndirimi

İrili ufaklı bir hasar yaşadıysanız ve her hasar sonrası kaskodan yararlandıysanız, ödeyeceğiniz kasko bedeli bir sonraki yıl artacaktır

Araç kasko sigortasını etkileyen bu faktörlerden tek değiştirilebilir olan; hasarsızlık indirimi. Bu indirimi avantaja çevirerek kendi lehinize kullanabilirsiniz. Kasko poliçesi hasarsızlık kademeleri genel olarak yıllık olarak artarak 2.yıl %30 3.yıl %40, 4.yıl %50  5. yıl oranlarını bulur. Hasarsızlık indirimini kaybetmemek sürücülerin elinde. Her ufak hasar sonrası kaskonuzu kullanırsanız; bir sonraki dönemde ciddi bir maddi kayıp yaşarsınız. Ufak çaplı hasarlarda kaskonuz dışında hareket etmeniz faydanıza olacaktır. Ufak tefek hasarları cebinizden ödeyerek kasko sigortanızı daha uyguna getirebilirsiniz. 

Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net’e gelin, sigortada avantajı yakalayın. Telefon desteği için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın. 

Benzer İçerikler

Muafiyetli Kasko Nedir, Nasıl Uygulanır ve Avantajları Nelerdir? Sigortada muafiyet nedir, muafiyet ne demek? sorularına kısa bir tanımlama yapmamız gerekirse,...hasarın belirli bir miktarını sigortalının kendisinin üstlenmesi diyebiliriz. Muafiyet kavramı, daha çok kasko
ile özdeşleştiği için muafiyetli kasko...hakkındaki tüm detayları yazımızda sizinle paylaşacağız.

Muafiyetli Kasko Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Muafiyetli Kasko Nedir, Nasıl Uygulanır ve Avantajları Nelerdir?Kasko muafiyeti nedir? sorusu, kasko seçenekleri içerisinde uygun fiyatlı kasko ürünü arayan araç sahiplerinin...en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Kasko muafiyeti, poliçe düzenlenirken sigorta şirketi ve...sigortalının anlaşarak karar verdiği muafiyet oranının etkisi ile kasko poliçesi fiyatına uygulanan bir indirim seçeneğidir. Kasko...poliçesinde hasarın belirli bir miktarının sigortalının üstlenerek zararı sigorta şirketi ile paylaşma durumu olarak da...açıklanabilir. Sigorta şirketi muafiyetli olan kasko poliçelerinde  hasar ödemesi yaparken, poliçede belirlenen muafiyet oranını...düştükten sonraki kısmı esas alır. Belirlenen muafiyet oranı ise sigortalının kendisi tarafından ödenir. İki tarafında ödeme...yapması durumu, standart kasko ürünlerine göre en önemli farklılık olarak değerlendirilebilir. Çünkü muafiyetsiz...kasko ürünlerinde hasar durumu ortaya çıktığı zaman ödemeyi sadece sigorta şirketi yapar. Bu farklılığın sonucu ise...muafiyetsiz kasko ürünlerinin daha pahalı olmasıdır. Muafiyetli kasko poliçeleri indirimli yani daha uygun fiyatlara...yaptırılabildiği için genellikle kasko fiyatları bütçesini aşan araç sahipleri tarafından  tercih edilir. [widget...id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Muafiyetli Kasko Nasıl Uygulanır?

Kasko poliçelerinde muafiyet indirimi iki şekilde...uygulanabilir.

Tenzili Muafiyet Uygulaması

Tenzili muafiyet uygulaması, sigorta bedelinin %1, %2 veya %3 gibi belirli bir...oranının poliçeden muaf tutulmasıdır.  Araçta bir hasar durumu ortaya çıktığında belirli bir zararda meydana gelir. Muafiyetli...kasko için zararın sigorta poliçesinin ne kadarına karşılık geldiği önemlidir. Örneğin poliçede belirlenen muafiyet oranı %2...ise, bir hasar durumunda sigorta bedelinin %2'sini geçmeyen zararları sigortalı öderken, %2'sini geçen kısım ise kasko sigortası tarafından sigortalıya...ödenir. Sigorta şirketi ve sigortalının karşılıklı anlaşarak karar vereceği bu oran, mutlaka poliçeye yazılı olarak...geçirilmelidir.

Belirli Bir Bedel Üzerinden Muafiyet Uygulaması

Bu uygulama yöntemi ise sigorta bedeline ve yüzde oranına...bağlı olmaksızın sabit bir bedel üzerinden yapılan muafiyet uygulamasıdır. Örnek verecek olursak muafiyetli kasko poliçesine 500...TL'lik bir sınır belirlenirse, hasar bedelinin bu tutarı geçip geçmemesine göre ödeme işlemleri yapılır. Hasar bedeli 500 TL'nin...altında kalırsa bedeli sigortalı öder, geçerse ise 500 TL'yi aşan kısım kasko sigortası tarafından karşılanır. Araca zarar...verecek risklerin gerçekleşmesi durumunda sigortalıya düşen ödeme payı, poliçede belirlenen muafiyet ile sınırlı...olacaktır.

Kaskoda Muafiyetin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Muafiyetli kasko sigortaları, muafiyetsiz kasko...poliçelerine göre daha düşük fiyatlıdır. Bu sayede daha az bir maliyet ile kasko sahibi olunabilir. Muafiyetli poliçenin olumsuz...tarafı ise küçük hasar durumlarında kasko sigortasının ödeme yapmamasıdır. Ufak hasarlar için sigortalı kendi cebinden zararı...karşılamak zorunda kalır. Muafiyet sınırını geçmeyen küçük hasarlarda sigorta şirketinden hasar bedeli alınamasa bile aracın...kaskosuz olması daha olumsuz sonuçlara neden olabilir. Kaskosuz araç ile kaza yapıldığında büyük ya da küçük tüm hasar...bedellerini  araç sahibinin ödemesi gerekir. Maddi zararların yüksek maliyetli olması halinde ise araç sahipleri için bütçeyi...sarsan sonuçlar meydana gelebilir. Muafiyetli kasko ile küçük hasarlar sigortalının cebinden çıksa da büyük hasar...durumlarında araç sahibinin bütçesi güvence atında olur.

Muafiyet Oranı Arttıkça Poliçe Fiyatı Düşer!

Kasko...poliçesi yaptırırken yüksek kasko fiyatları araç sahipleri için önemli sorunlardan biridir. Muafiyetli...kasko fiyatları ise standart kasko ürünlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Daha düşük fiyatlı olma avantajı, muafiyet oranının...artışı ile ilgilidir. Muafiyet için %1, %2 gibi farklı oranlar belirlenebileceği gibi sabit tutarlarda belirlenebilir....Kararlaştırılan muafiyet tutarları, ne kadar yüksekse kasko poliçesi pirim fiyatlarının da o oranla düşmesi öngörülür. Yani...sigortalının cebinden çıkacak hasar bedeli ne kadar artarsa kasko poliçesi fiyatları da o seviyede azalır. Bu durum aracıyla...küçük kazalar yapma riski yüksek araç sahipleri için olumsuz bir durumdur. Çünkü her ufak hasar durumunda sigorta şirketinin...karşılamadığı bedeli kendi cebinden ödemek zorunda kalacaktır.

Prosedürlerle Uğraşmanızı Engeller!

Sigortalı...açısından küçük hasarları kendisinin karşılaması maliyeti yüklenmesi açısından olumsuz bir durum olsa da belirli avantajları...da vardır. Küçük hasarlarda tazminatı sigorta şirketinden talep edemeyen sigortalı, prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmaz. Kasko...sigortası üzerinden hasar giderilmeye çalışıldığında, anlaşmalı servislere evrakların iletilmesi, onay gelmesi ya da sıra...beklenmesi gibi zaman alan birçok işlem yapılması gerekir. Birkaç saatlik işlem kasko üzerinden daha uzun ve zahmetli hale gelebilir....Muafiyetli kasko ufak hasarlar için araç sahiplerine bir esneklik sağlar, bütün bu işlemleri gerçekleştirmek yerine istenilen bir...yerde araç tamir ettirilebilir.

Hasarsızlık İndirimini Etkilemez!

Kaskonun muafiyetli bir şekilde yaptırılmasının bir...diğer avantajı ise hasarsızlık indirimini etkilememesidir. Küçük hasar durumlarında kasko sigortasını işleme koymamak yani...kaskoyu bozmamak hasarsızlık indiriminde kayıp yaşanmamasını sağlar. Bu sayede kasko yenileme döneminde muafiyet tutarını aşan...bir kaza geçirilmemişse hasarsızlık indirimden bir kayıp olmadan yararlanılabilir.

Muafiyetli Kasko Seçeneğini Kimler Tercih...Etmeli?

Muafiyetli kasko konusunda karar vermeden önce göz önüne alınması gereken bazı durumlar vardır. Aracın, şehir içi...trafiğinde ne sıklıkla kullanıldığı, kasko sigortasında mini hasar teminatının olup olmadığı gibi değişkenler mutlaka dikkate...alınmalıdır. Araç eğer şehir içinde sık kullanıyorsa hasar görme riski çok daha fazladır. Sürüş sırasında ya park halinde...aracın kaza geçirme ihtimali yüksektir. Kaskoda muafiyet uygulamasında, muafiyet sınırını aşmayan  hasar bedelleri sürekli olarak...araç sahibine yüklenir. Bu açıdan karar verirken şehir trafiğine ne kadar yakın olunduğu önemlidir. Bir diğer değişken ise...mini hasar teminatıdır. Kasko sigortalarında mini hasar teminatı önemli bir yere sahiptir. Ufak hasarlarda kasko sigortasını...bozdurmadan yaptırılabilen, hasarsızlık indirimini etkilemeden zararın karşılanmasını sağlayan mini onarım...teminatı, muafiyetli kasko tercih ederken düşünülmesi gereken bir faktördür. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kaskoda...muafiyet uygulaması, belirli bir sınıra kadar oluşabilecek hasar bedellerini sigortalının karşılamasıdır. Araç sahibinin...kaskosunda mini onarım teminatı mevcut ise ufak hasarları kasko karşılar. Mini onarım teminatı ile araç sahibi muafiyet sınırı...olduğu için ufak hasarları ödemekten kurtulur. Bu sayede kaskoda muafiyet uygulaması daha rahat bir şekilde tercih edilebilir. Bu...açıdan eğer araç şehir içinde çok sık kullanılan bir araç değilse ve kasko poliçesinde mini onarım teminatı mevcutsa...muafiyetli kasko avantajlı bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Kaskonuzu Sigortam.net'ten...Yaptırın!

Türkiye'nin en iyi sigorta şirketleri ile anlaşması olan Sigortam.net'ten kasko yaptırmanın ayrıcalıklarını sizde yaşayın! En uygun kasko fiyatları arasından...teklifleri inceleyebilir, kendiniz için en uygun kasko poliçesini karşılaştırma yaparak bulabilirsiniz. İnternet üzerinden 3...dakikada kasko sigortası yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz? Kasko teklifleri için bilgilerinizi girin, teklifleri karşılaştırın ve poliçeyi satın...alın! İnternet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapabileceğiniz gibi dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek...Hattı'mızdan arayarak telefonda da kasko sigortası seçeneklerini değerlendirebilir, merak ettiklerinizi...öğrenebilirsiniz.