Kasko Kapsamındaki Risklerin Tazmini İçin Süre Var mı?

Kasko kapsamında zararın bildirilmesi yani hasar ihbarı oldukça geniş bir konudur. Sigorta, gerçekleşmesi muhtemel risklere karşı yapılır. Sigorta çeşitlerinden hangisi olursa olsun kişiler ve kuruluşlar riskten korunmak amacıyla sigorta sahibi olurlar. 

Olası muhtemel risk gerçekleşmiş ve hasar meydana gelmişse, durumun sigorta şirketine bildirilmesi gereklidir. Sigorta şirketinin kasko kapsamındaki riskleri karşılaması için hasar ihbarı önemli ve ciddiye alınması gereken bir konudur.

Kasko kapsamındaki risklerle ilgili daha detaylı bilgi için; ''Kasko Sigortası Teminatları ve Teminatların Kapsamı'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko kapsamındaki riskin tazmini ile ilgili detaylar, kara araçları kasko sigortası genel şartlarına bakıldığında hasar tazminatı bölümünde de yer alan rizikonun gerçekleşmesi durumunda sigorta sahibinin ve sigorta şirketinin yükümlülüklerine şu şekilde ifade edilmiştir: sigorta sahibi yahut sigorta şirketi, riskin oluşması durumunda yani tazmini gerekli kılan zarar yaşandığında, riskin gerçekleştiği tarih baz alınarak en geç 5 iş günü içerisinde, sigorta şirketine hasar ihbarında bulunması gereklidir.

Yani kasko genel şartlarına göre, sigorta ettiren kişi bir kaza yaşanması ve bir hasarın meydan gelmesi halinde, durumu öğrendiği andan başlayarak beş iş günü içinde kazayı sigorta şirketine bildirmek, yani hasar ihbarı yapmak zorundadır.

Yani kasko kapsamındaki risklerin tazmini içi hasar ihbarının bir süresi var. Peki ihbar süresine uyulmamasının sonuçları neler olabilir? Hasar ihbarı yapılmaması bir yaptırımı da beraberinde getirir mi?

Hasar ihbarının yapılmaması durumunda en büyük yaptırım; sigorta şirketinin yapacağı tazminat ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmasıdır.  İhbar edilmemesi durumunda, bir hasar dosyası açılmayacaktır. Hasar dosyasının olmaması ise değerlendirimeye tabi olunacak bir durumun da olmaması anlamına gelmemektedir. 

Sorumluluğu sigorta sahibi olan ihbarın yapılmaması halinde, sigorta şirketleri süresi geçen tazminat talebini dikkate almayacak ve kasko kapsamındaki hasarın talebini reddedecektir.

İlerde sorun ve anlaşmamazlık yaşamamak adına hasarın talep işlemlerinin hem zamanında hem de düzgün bir şekilde yapılması kasko kapsamındaki risklerin tazmini için önemli bir husustur.

Herhangi bir hasar durumunda; hasarın bildirilmesi, hasar ihbarının nasıl yapılacağı ve hasar ihbarında bulunacak belgelerin neler olacağı akla gelecek soru işaretlerindendir. Böyle bir durum yaşamadan önce kasko kapsamındaki risklerinizi nasıl karşılanacağını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Hasar ihbarı süreci ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için; ''Hasar Anında Yapılacak İşlemler''başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hasarın ihbarını yapan sigorta sahibi kadar, sigorta şirketlerine de görevler düşmektedir , bunu kontrol etmek her zaman kolay olmayabilir. Bu yüzden en başından sigorta şirketinizi seçerken dikkatli davranmalı, her ayrıntıyı sormalısınız.

Eğer Sigortam.net müşterisiyseniz bu süreç çok daha zahmetsiz ve kısa sürecektir. Siz de hem aracınızı korumak hem de hasar sürecinde kara kara düşünmemek için kasko sigortanızı Sigortam.net’ten yapın, dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla çalışan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL