Trafikte Dikkat Dağınıklığı İle Nasıl Baş Edilebilir?

Araç kullanmak keyifli ve eğlenceli olmasının yanı sıra bazı noktalara gereken önem verilmediğinde oldukça riskli olabilir. Yapılan araştırmalar yaşanan trafik kazalarında en önemli etkenin sürücüden kaynaklandığını gösteriyor. Konuyla ilgili “Sürücü Özelliklerinin Trafik Kazalarındaki Etkisi” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Dikkat dağınıklığı yorgun ve uykusuz bir şekilde yola çıkmanın yanı sıra sürüş esnasında uğraşılan işlerden de meydana geliyor. Önerilerimize uyarak dikkatinizi daha fazla yola verirken güvenli bir sürüşün de keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Sürüş Esnasında Yemek Yemeyin!

Sürüş esnasında aracı kullanan kişinin bir şeyler yiyip içmemeye özen göstermesi gerekir. Aç karnına araç kullanmamak dikkatin daha toplu olmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar sürücülerin yiyecek ve içeceklere uzanmasından dolayı yola dikkat etmediğini ve dolayısıyla bu durumun güvenli sürüşü tehlikeye attığını gösteriyor. Eğer aracınızla uzun yola çıkacaksanız mola zamanını ve yerini önceden belirleyebilir ya da uygun bir yere aracınızı park ederek yemek yiyebilirsiniz.

Sürüş Esnasında Telefonla Konuşmayın!

Teknolojinin oldukça ilerlemiş olması telefonların artık sadece aranma özelliğinin olmadığını, e-posta ve sosyal medya gibi faaliyetlerinde yapılabildiğini göstermiştir. Araç kullanırken dikkat dağıtıcı bu uygulamaları kullanmamalısınız. Zorunlu ya da önemli bir telefon geldiğinde kulaklıkla ya da handsfree özelliği ile konuşmalı, görüşmeyi mümkün olduğunca kısa tutmalısınız. Ya da aracınızı uygun bir yere çekerek görüşmenizi yapmalı, sonrasında tekrar yolunuza devam etmelisiniz.

Sürüş Esnasında Sohbet Etmeyin!

Araç kullanırken arabadaki diğer kişilerle mümkün olduğunca sohbet etmemelisiniz. Söylenecek bir söz sizin düşündürürken trafikten dikkatiniz dağılmasına da neden olabilir. Bu durumda en ufak bir dikkatsizliğin büyük risklerle karşılaşmanıza yol açmaması için durumu araçtaki kişilere de açıkça belirtmelisiniz.

Sürüş Esnasında Yüksek Sesle Müzik Dinlemeyin!

Araç kullanırken müzik dinlemek çoğu sürücü için keyifli olabilir. Özellikle trafikte uzun süre kalınacaksa müzik bu sıkıntıyı hafifletir. Fakat dinlenecek müziğin türü ve sesi iyi ayarlanmalıdır. Sürüşe başlamadan önce müziğinizi belirlemeli, dikkatinizi dağıtmayacak tonda müzikler seçmeli ve diğer sürücüler, ambulans, trafik polisinin uyarıları vs. durumları fark etmenizi zorlaştıracak ses yüksekliğinden kaçınmalısınız.

Sürüş Esnasında Çocuklara Dikkat Edin!

Sürüş esnasında aracınızda çocuğunuz varsa, çocuklarınızın oyalanması için oyuncak vs. araçların da bulunmasına özen göstermelisiniz. Tam tersi durumda çocuk riskli şekilde hareket edebilir ve dikkatinizi dağıtabilir.

Güvenli sürüş için aldığınız önlemlerin yanında kasko sigortası da yaptırarak olası riskleri güvence altına alın. En uygun araç kasko fiyatları için Sigortam.net’ten 3 dakikada kasko poliçesi sorgulaması yapmak için araç kasko sorgulama sayfamızı ziyaret edin. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL