Tüketici Hangi İki Sigorta Ürününü Birbirine Karıştırıyor?

Sigortahaber.tv

Ev sigortası ile kasko karıştırılıyor

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Halk, konut sigortalarını kasko ile karıştırıyor. Otomobillere verilen poliçe fiyatlarıyla kıyaslayıp, konut poliçelerinin de fiyatlarını 2-3 bin lira sanarak uzak duruyorlar” dedi.

Tüketici Hangi İki Sigorta Ürününü Birbirine Karıştırıyor?

Son iki yıldaki sel felaketi sayısının 6 olduğunu biliyor muydunuz? Peki oluşturduğu zararın sadece 1 milyar lirasının sigorta kapsamında olduğunu… Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen: Halk, ev sigortasını kaskoyla karıştırıyor. Otomobille kıyaslayıp, fiyatı 2-3 bin lira sanıp uzak duruyorlar. Oysa biz 250 liraya tüm evi sigortalıyoruz Denen o ki Türkiye yüzde 95′i risk altında olan bir coğrafyada. Ama ne yazık ki buna rağmen halktaki sigorta yaptırma konusundaki bilinç çok düşük. Öyle ki bir anket çalışmasında ortalama 250 lira olan yıllık bir ev sigortasıyla ilgili fiyat tahminleri 2 bin ya da 3 bin lira gibi çok yüksek rakama çıkmış. İşte bu nedenle gelişmiş ülkelerde yüzde 50′lere ulaşmış olan ev sigortası penetrasyonu Türkiye’de yüzde 15′leri geçemiyor. Türkiye’de sigortalanabilir ev sayısı 15 milyonu buluyor ama sigortalı ev sayısı sadece 2 milyon. Kuşkusuz halkta sigorta şirketlerine karşı bir güvensizlik de söz konusu. Mesela, hiç birimizin asla okumadığı, en küçük puntolarla yazılmış sözleşme metinleri yüzünden canı yananların sayısı da az değildir. İşte sigorta şirketleri son zamanlarda halka doğru bir şekilde kendilerini anlatma derdine düştü. Bu eninde sonunda halka yarayacak bir çalışma. Çünkü aslında son yaşanan deprem, sel vs gibi doğal felaketlerde de tecrübe edildiği gibi sigorta zengin değil fakir işi olmalı. Bir evini kaybeden zenginin gideceği başka evleri var mutlaka ama tek bir evini, otomobilini selde, depremde, yangında kaybedenin hali nicedir, düşünün. Bugün projektör tuttuğumuz şirket, Türkiye’de çarpışan dev yabancı şirketlere adeta kafa tutan en büyük Türk sigorta şirketi. Sabancı Holding bünyesinde yer alan ve bu yıl sonuna kadar bir yabancı şirketle evlenmesi beklenen Aksigorta’nın Genel Müdürü Uğur Gülen sorularımızı yanıtladı.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İlk 9 ayda Türkiye yüzde 6 büyürken, sigorta sektörü yüzde 12 büyümüş ama siz sigortacılık sektöründeki büyümeyi yeterli bulmadığınızı söylüyorsunuz. Nedenlerini anlatır mısınız?

Sigorta sektöründe, bireysel emekliliğe fena değil. Herkesin temel ihtiyacına hitap etti, bakarsanız 10 milyar lirayı aştı sermaye miktarı. Ama sağlık sigortasında yıllık prim üretimi 11 milyar lira civarında. Sektörün küçüklüğünü Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranından anlıyoruz. Türkiye’de sigortanın payı GSMH’nin yüzde 1′ine karşılık geliyor. Dünya ortalaması yüzde 3′lerde. 1990 sonrası bölünen Avrupa’da bu oran yüzde 2.5′lerde. ABD, Kanada ve Japonya gibi ülkelerde yüzde 5′lerde. Biz 36 OECD ülkesi arasında 34′üncü sıradayız. Oysa ekonomimiz büyük. 16 büyük ekonomiyiz. G20′nin bir parçası. Yani aslında büyük bir fırsat var. Ekonomi bu kadar büyürken, sigortacılıkta 27′inci sırada olamayız. O nedenle sektörün bütün devleri Türkiye’ye geldi.

Sigortanın dev oyuncularının Türkiye’de çarpışmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Müthiş bir potansiyel var çünkü. Türkiye, bu açıdan dünyanın en ilginç ülkesi oldu. Aynı anda bütün devlerin çarpıştığı başka bir ülke yok. Hepsi bir yerlere gitmişler ama Türkiye’ye hepsi birden geldiler. 33 sigorta şirketi var ve dünya devleri Axa, Allianz, Egro, Groupama, Aviva ve diğerleri burada.
Bu kadar büyüyüp de hâlâ bir başka şirketle birleşmeyen sanki bir tek Aksigorta kaldı. Birleşme rüzgârına siz de kapılacak mısınız?
Bu süreç devam ediyor. Rakam ve kim olduğu konusunda bilgi veremem. Sabancı Holding yönetimde ve hisselerde eşitlik istiyor. Yine öyle olacak. Aksigorta hakikaten bir istisna oldu. Müthiş global oyuncuların bir arada olduğu bir piyasada, çok güçlü bir yerel şirketiz. Prim ödemede dördüncü sıradayız. En büyük şirketin pazar payı yüzde 12, bizim ki de yüzde 8. Şirketin yüzde 62′sini Sabancı Holding kontrol ediyor ve şirket birleşmesi konusunda görüşmeler devam ediyor. Bir ortağa tabii ki ihtiyaç var artık. Gelecekte eksik olabileceğimiz noksanlıkları kapatabilmek için birleşme önemli. Pazar payı almak da kolay değil. Herkes kendi pazarını koruyor. Biz yılın başında öngörülerde bulunduk. Sektörün konsolidasyona ihtiyacı var. Çok sayıda oyuncu var. Daha az sayıda ve güçlü oyuncu olursa iyi olur. Konsolidasyonda biz liderlik yapmak istiyoruz.

Sigortacılık sektöründe bir dönüşüm gerçekleşiyor mu peki?

Kesinlikle. Çünkü sigorta şirketleri eskiden yani faizler çok yüksekken doğru dürüst sigortacılık yapmıyor, sigortacılıktan para kazanmayı düşünmüyorlardı. Faizler yüksekken her şey iyiydir. Çünkü hata yapmıyordunuz. Hata yapma riskiniz yoktu. Her hata yaptığınızda pamuk kozasının içine düşüyordunuz. Yüksek faiz paraşütü açılıyordu, hop diye yumuşacık yatağınıza düşüyordunuz. Yani Türk sigortacılık sektörü düşmeyi öğrenememiş bir sektör aslında.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL