Tüketici Hangi İki Sigorta Ürününü Birbirine Karıştırıyor?

Sigortahaber.tv

Ev sigortası ile kasko karıştırılıyor

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Halk, konut sigortalarını kasko ile karıştırıyor. Otomobillere verilen poliçe fiyatlarıyla kıyaslayıp, konut poliçelerinin de fiyatlarını 2-3 bin lira sanarak uzak duruyorlar” dedi.

Tüketici Hangi İki Sigorta Ürününü Birbirine Karıştırıyor?

Son iki yıldaki sel felaketi sayısının 6 olduğunu biliyor muydunuz? Peki oluşturduğu zararın sadece 1 milyar lirasının sigorta kapsamında olduğunu… Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen: Halk, ev sigortasını kaskoyla karıştırıyor. Otomobille kıyaslayıp, fiyatı 2-3 bin lira sanıp uzak duruyorlar. Oysa biz 250 liraya tüm evi sigortalıyoruz Denen o ki Türkiye yüzde 95′i risk altında olan bir coğrafyada. Ama ne yazık ki buna rağmen halktaki sigorta yaptırma konusundaki bilinç çok düşük. Öyle ki bir anket çalışmasında ortalama 250 lira olan yıllık bir ev sigortasıyla ilgili fiyat tahminleri 2 bin ya da 3 bin lira gibi çok yüksek rakama çıkmış. İşte bu nedenle gelişmiş ülkelerde yüzde 50′lere ulaşmış olan ev sigortası penetrasyonu Türkiye’de yüzde 15′leri geçemiyor. Türkiye’de sigortalanabilir ev sayısı 15 milyonu buluyor ama sigortalı ev sayısı sadece 2 milyon. Kuşkusuz halkta sigorta şirketlerine karşı bir güvensizlik de söz konusu. Mesela, hiç birimizin asla okumadığı, en küçük puntolarla yazılmış sözleşme metinleri yüzünden canı yananların sayısı da az değildir. İşte sigorta şirketleri son zamanlarda halka doğru bir şekilde kendilerini anlatma derdine düştü. Bu eninde sonunda halka yarayacak bir çalışma. Çünkü aslında son yaşanan deprem, sel vs gibi doğal felaketlerde de tecrübe edildiği gibi sigorta zengin değil fakir işi olmalı. Bir evini kaybeden zenginin gideceği başka evleri var mutlaka ama tek bir evini, otomobilini selde, depremde, yangında kaybedenin hali nicedir, düşünün. Bugün projektör tuttuğumuz şirket, Türkiye’de çarpışan dev yabancı şirketlere adeta kafa tutan en büyük Türk sigorta şirketi. Sabancı Holding bünyesinde yer alan ve bu yıl sonuna kadar bir yabancı şirketle evlenmesi beklenen Aksigorta’nın Genel Müdürü Uğur Gülen sorularımızı yanıtladı.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

İlk 9 ayda Türkiye yüzde 6 büyürken, sigorta sektörü yüzde 12 büyümüş ama siz sigortacılık sektöründeki büyümeyi yeterli bulmadığınızı söylüyorsunuz. Nedenlerini anlatır mısınız?

Sigorta sektöründe, bireysel emekliliğe fena değil. Herkesin temel ihtiyacına hitap etti, bakarsanız 10 milyar lirayı aştı sermaye miktarı. Ama sağlık sigortasında yıllık prim üretimi 11 milyar lira civarında. Sektörün küçüklüğünü Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranından anlıyoruz. Türkiye’de sigortanın payı GSMH’nin yüzde 1′ine karşılık geliyor. Dünya ortalaması yüzde 3′lerde. 1990 sonrası bölünen Avrupa’da bu oran yüzde 2.5′lerde. ABD, Kanada ve Japonya gibi ülkelerde yüzde 5′lerde. Biz 36 OECD ülkesi arasında 34′üncü sıradayız. Oysa ekonomimiz büyük. 16 büyük ekonomiyiz. G20′nin bir parçası. Yani aslında büyük bir fırsat var. Ekonomi bu kadar büyürken, sigortacılıkta 27′inci sırada olamayız. O nedenle sektörün bütün devleri Türkiye’ye geldi.

Sigortanın dev oyuncularının Türkiye’de çarpışmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Müthiş bir potansiyel var çünkü. Türkiye, bu açıdan dünyanın en ilginç ülkesi oldu. Aynı anda bütün devlerin çarpıştığı başka bir ülke yok. Hepsi bir yerlere gitmişler ama Türkiye’ye hepsi birden geldiler. 33 sigorta şirketi var ve dünya devleri Axa, Allianz, Egro, Groupama, Aviva ve diğerleri burada.
Bu kadar büyüyüp de hâlâ bir başka şirketle birleşmeyen sanki bir tek Aksigorta kaldı. Birleşme rüzgârına siz de kapılacak mısınız?
Bu süreç devam ediyor. Rakam ve kim olduğu konusunda bilgi veremem. Sabancı Holding yönetimde ve hisselerde eşitlik istiyor. Yine öyle olacak. Aksigorta hakikaten bir istisna oldu. Müthiş global oyuncuların bir arada olduğu bir piyasada, çok güçlü bir yerel şirketiz. Prim ödemede dördüncü sıradayız. En büyük şirketin pazar payı yüzde 12, bizim ki de yüzde 8. Şirketin yüzde 62′sini Sabancı Holding kontrol ediyor ve şirket birleşmesi konusunda görüşmeler devam ediyor. Bir ortağa tabii ki ihtiyaç var artık. Gelecekte eksik olabileceğimiz noksanlıkları kapatabilmek için birleşme önemli. Pazar payı almak da kolay değil. Herkes kendi pazarını koruyor. Biz yılın başında öngörülerde bulunduk. Sektörün konsolidasyona ihtiyacı var. Çok sayıda oyuncu var. Daha az sayıda ve güçlü oyuncu olursa iyi olur. Konsolidasyonda biz liderlik yapmak istiyoruz.

Sigortacılık sektöründe bir dönüşüm gerçekleşiyor mu peki?

Kesinlikle. Çünkü sigorta şirketleri eskiden yani faizler çok yüksekken doğru dürüst sigortacılık yapmıyor, sigortacılıktan para kazanmayı düşünmüyorlardı. Faizler yüksekken her şey iyiydir. Çünkü hata yapmıyordunuz. Hata yapma riskiniz yoktu. Her hata yaptığınızda pamuk kozasının içine düşüyordunuz. Yüksek faiz paraşütü açılıyordu, hop diye yumuşacık yatağınıza düşüyordunuz. Yani Türk sigortacılık sektörü düşmeyi öğrenememiş bir sektör aslında.

Benzer İçerikler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
tam kasko dikkat edilmesi...gerekenler

Aksigorta Tam Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1...Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak...bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır. -Toprak kayması -Fırtına -Yıldırım -Kullanım...ve gelir kaybı -Yurtdışı (Seçimli) -0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni...Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar: -3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler -Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı,...parlayıcı maddeler, (Seçimli) -Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma, -Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar* *Kemirgen hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A)...Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça...tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir....Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar...Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20 lik kısmı (...150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste yapılır.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Şirket tarafından...internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel satıcılardan alınacak en az 3 teklifin...ortalaması piyasa rayici olarak belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.