Türkiye’de Yağmur Yağdığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Henüz soğuk kış günleri kendini göstermese de kötü hava şartları çok yakında kapımızı çalacak. Ne yazık ki kapımızı çalan sadece soğuk havalar olmayacak. 

Her ne kadar yağmur, mevsim şartlarının getirdiği doğal bir durum olsa da olumsuzlukları düşünmek ve önlem almak gerek. Bütün bu olumsuz durumlarda nasıl araba kullanacağınızın kaygısına düşerseniz; ''Kötü Hava Şartlarında Araç Kullanma Tüyoları'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İnsanoğlu ve sahip oldukları varlıklar her zaman bir risk altında ancak bu riskler kış mevsiminde daha da artış gösteriyor. Trafik kazaları, insan yaşamını tehdit eden doğa olayları, beklenmedik kazalar gibi durumlar bu riskler arasında yer alıyor. Bu riskleri en aza indirmek ve mal varlıklarını güvence altına almak için en büyük görev kişilere düşüyor. Peki, yağmur yağdığında bizi bekleyen riskler neler? 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Yağmur Yağdığında Yaşanabilecek Olumsuz Durumlar
 

Ağaçlık Alanlar, Risk Unsuru Olabiliyor

Çok zor bir ihtimal gibi gelse de bakımı, budaması yapılmamış ağaçlar bir risk unsurudur. Bastıran bir yağmur, esen sert rüzgar zaten devrilmeye yatkın olan bir ağacı üzerinize yıkabilir. Bu yüzden, her ihtimale karşı ağaçlık alanlardan uzak durmakta fayda var.

Çatı Kiremitleri Tehlike Saçıyor

Medyada da çıkan haberlere bakarsanız bu maddenin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. Özellikle bastıran rüzgarında etkisiyle düşen kiremitler hem insan yaşamını, hem de araçları riske atabilir. Bu yüzden özellikle yağmurlu günlerde ev kenarlarından yürümemek gerek.

Denize Yakın Yerlerden Uzak Durmakta Fayda Var

Her ne kadar deniz seferleri, ani yağışlar nedeniyle iptal olsa da bazı zamanlarda öngörülemeyen şeyler yaşanabilir. 

Mümkün Olduğunca Araba Kullanmayın

Ne kadar dikkatli ve iyi bir sürücü olduğunuzu iddia etseniz de kötü hava şartlarında araba kullanmak, oldukça zorlayıcı oluyor. Gideceğiniz yer yürüme mesafesindeyse, araba kullanmamak daha doğru bir adım olur.

Köprüden Geçecekseniz 2 Kere Düşünün

Aşırı yağışlarda hafife alınmaması gereken şeylerden biri de köprülerdir. Ani bastıran bir yağış sonucu pek çok köprü yıkılabilir ya da hasar görebilir. Yol güzergehanızda bir köprü bulunuyor ve kötü hava şartları bastırdıysa, farklı bir yol aramakta fayda var.

Evlerin Çatısına Dikkat

Hem kendi evinizin zarar görmesine, hem de başkalarının canının yanmasına engel olabilmek adına senede bir kez evlerinizin çatısını gözden geçirmekte fayda var. Çürümüş ve yıpranmış kiremitler, başkalarının canını yakabilir.

Şehirler arası Yolculuğunuzu Erteleyin

Yağışlı havalarda araba kullanmak ve direksiyon hakimiyetini yakalamak, zorlaşıyor. Her yıl pek çok can, şehirler arası yolculuklarda gerçekleşen trafik kazalarında yok olup gidiyor. Çeşitli nedenlerle şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa, hava şartlarına göre bir plan yapmakta fayda var. Her durumda bu yolculuğa çıkmak zorundaysanız; ''Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş İçin 5 Kolay Yöntem'' başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Yazımızın başında kötü hava şartlarının hem insan canına, hem de maddi varlıklarımıza zarar verebileceğine değinmiştik. Mal varlıklarımızı korumanın en doğru yolu sigorta yaptırmaktır.

Yağan yağmurun, düşen yıldırımın, kaygan yolların zarar vereceği mal varlıklarımızdan biri de otomobillerdir. Bu yüzden kış bastırmadan kasko sigortanızı yaptırmakta fayda var. Siz de en uygun kasko fiyatları için Sigortam.net' gelin, işinizi şansa bırakmayın . Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın. 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.