Yakın Tarihin En Büyük 5 Otomobil Skandalı

Markalar geliştirdikleri her yeni modeli aylarca süren test sürüşleri ve güvenlik kontrolleri sonrasında satışa çıkartıyor. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen yine de sürücü ve yolcu can güvenliğini tehdit eden hataların defalarca Dünya gündemini meşgul etmesine şahit oluyoruz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İşte yakın dönemin en önemli 5 otomobil skandalı.

Fiat Chrysler – Hacklenme

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internet, araçların çalışma prensiplerine kadar dahil oldu. Her yeni teknoloji önemli kolaylıklar sağlasa da, kimi zaman Fiat Chrysler örneğinde olduğu gibi çok önemli güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda bir grup hackerın Fiat Chrysler’in yazılımını kırarak, araçları internet üzerinde şanzıman, gaz, fren, motor gibi bölgelerini kontrol etmeyi başardırlar. Bunun üzerine firma yaklaşık 1.4 milyon aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

Toyota – Hatalı Gaz Pedalı

Sürüş sırasında ayağınızı gaz pedalından kaldırdığınızı ancak pedalın sıkıştığını düşünün. Ne kadar korkunç bir durum değil mi? İşte 2010 yılında yüzlerce kişi bu inanılmaz tehlike ile karşı karşıya kaldı.

Toyota, Avensis, Yaris ve Corolla modellerinin de aralarında bulunduğu 11 milyona yakın aracı bu skandal sonrasında geri çağırmak zorunda kaldı.

Volkswagen – Hileli Emisyon Test Sonuçları

Yakın tarihin en önemli otomotiv skandalına ise geçtiğimiz aylarda patlak veren sahte emisyon test sonuçları ile Volkswagen imza attı. ABD ve Avrupa’daki modellerinde yasalara aykırı olarak hileli yazılımla zararlı gaz salınımı değerlerinde hileye başvurduğu tespit edilen Volkswagen’in piyasa değeri sadece birkaç günde milyarlarca dolar erime gösterdi.

Şu ana kadar 11 milyon aracın etkilendiği tahmin edilen skandalla ilgili araştırma ve davalar ise devam ediyor.

Honda – Hatalı Hava Yastığı

2008 yılında ortaya çıkan bir diğer skandalda ise bu sefer baş aktör Japon otomotiv devi Honda oldu. Takata isimli hava yastıkları üreten firmanın, üretimde hata yapması sonucunda, araç içindeki hava yastıklarının aşırı basınçtan dolayı patlayabileceği, yolcuların ise bu durumdan dolayı can güvenliklerinin tehlikeye girebileceği ortaya çıktı.

Hava yastığı üreticisinin satış yaptığı tek marka ise Honda değildi. Başta Honda olmak üzere bu skandaldan Nissan, Toyota, Mitsubishi gibi markalar da etkilendi.

General Motors – Hatalı Ateşleme Anahtarı Problemi

ABD’li otomotiv üreticisi Genaral Motors’un ise 2000’li yılların başından bu yana araçlarındaki hatalı ateşleme anahtarı problemini kamuyoundan gizlediği iddia edildi.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından 13 kişinin bu hata nedeniyle hayatını kaybettiği belirlenirken, firma açılan davalar sonrasında 35 milyon Dolar cezaya çarptırıldı.

 

Kasko ile Tam Güvence Sağlayın

Araç kaza ve arızaları sıklıkla sürücü kaynaklı hatalardan dolayı ortaya çıksa da, haber içeriğinde de göreceğiniz üzere kimi zaman ise üretici kaynaklı olabiliyor. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı aracınızda meydana gelebilecek arıza ya da hasar risklerine karşı hem aracınızı, hem de bütçenizi kasko ile güvence altına alın. En iyi fiyat garantili kasko sigortasına araç kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sadece 3 dk’da ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL