Yaz Yolculuklarını Uzun, Yakıtınızı Az Tutun!

Otomobil sahibi olmak, kullanmak bazıları için vazgeçilemeyen, keyif alınan bir tutku bazıları için bir ihtiyaç. Fakat her iki taraf için de ortak olan bir konu var ki yaz esintisini duyduğumuz şu günlerde bütçemizde etkisini sıkça göstermeye başladı; el yakan yakıt fiyatları.

Sürekli artan akaryakıt fiyatları sürücülerin otomobillerini gerekli olduğunda kullanma zorunluluğunu yitiyor. Hal böyle olunca da araçlar ya evlerin önünde süs gibi kalıyor ya da kişiler bulundukları muhitin çevresinin dışına çıkmaya pek cesaret edemiyor.

Her ne kadar yakıt tasarruf cihazları ve az yakıt tüketen araçlar piyasaya sürülse de araç sahibi olmak isteyen ya da olan herkes sahip olamayabiliyor. Sürekli artış gösteren benzin fiyatlarına müdahale etmenin, fiyatları düşürmenin ise bir yolu yok. Ancak yolculuk öncesi ve sonrasında dikkat edilebilecek küçük detaylar ile masrafları kısmak, yakıt tasarrufu sağlamak mümkün.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Az Yakıtla Çok Yol Yapmanın Yolları
 

 • Virajlara kontroldışı girmek yakıt tüketimini arttırıyor. Ancak viraja girerken fren yapılarak hızın düşürülmesi, viraj çıkışından gaz verilmesiyle yakıt tüketimi açısından faydalıdır.
   
 • Ne kadar hızlı gidilerse o kadar fazla rüzgar direnci ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve aracınız da o o ölçüde hızlı gitmek için yakıt tüketir bu yüzden seyir anında yüksek hızdan uzak durun.
   
 • Özellikle yaz aylarında benzin alırken tercihen zaman diliminiz güneş ısısının daha az olduğu sabah-akşam-gece olmalı. Serin saatlerde benzin satın alarak hem benzin buharının atmosefere kaçmasına engel olursunuz hem de daha yoğun benzin satın alırsınız.
   
 • Yakıt pompasının ölçtüğü yakıtın hacmidir, yakıt yoğunluğu değil. Yakıtın yoğunluğu demek ağır benzin demektir. Bu sebeple yakıt istasyonu tercihinizi kaliteleri onaylı istasyonlar seçin.
   
 • Her yakıt alışınızda depo kapağınızı kontrol edin, yakıt depo kapağı sızdırmaz olmalı ve kapaktan benzin buharlaşmamalıdır.
   
 • Yakıt tasarrufu sağlamak adına kalitesiz ve ucuz istasyonları tercih etmek, kısa süreli tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. 
   
 • Aracın olması gereken vitesten düşük kullanılması %45 oranında daha fazla yakıt tüketilmesine sebebiyet verir, aynı zamanda motorun yorulmasına neden olur. Motoru yormamak ve tasarruf sağlamak adına vites kullanımınıza dikkat edin.
   
 • Araç gaz bedalı dikkatli ve devamlı kullanılmalı. Ani kalkış ve duruşlar yakıt tüketimini arttıracaktır.Yaygın söylemin aksine gerekende fazla gaz vermek az vermekten çok daha iyidir. Ayağın gaz pedalın her çekildiğinde motorun frenlemesi, güç ve kayıt kaybı anlamıyla eştir.
   
 • Sürekli artan hız hava sürtünme direncinin artmasına neden oluyor bu da doğru orantı da yakıt tüketimi demek oluyor. Aracın hızlı sürülmesi gibi çok yavaş sürülmesi de yakıt tüketimini arttırıyor. 
   
 • Hızınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız otomatık hız sabitleme sistemi kullanın. Bu sistem yakıt tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olur.Aracınızda fazla yük taşımanız demek fazla yakıt tüketmeniz demektir. Bu yüzden yolculuk esnasında aracınıza çok fazla yüklenmemeye çalışın. Gereksiz durumlarda klimayı açmamaya özen gösterin, arka cam rezistansı kontrol edin çünkü; rezistansı açık unutmak da tüketimi arttırıyor.

Sürücülerin yakıt tasarrufunu ufak detaylarla sağlaması mümkünken, yolculuk güvenliğini sağlamak o kadar kolay olmayabiliyor. Bu yüzden bırakın kaskonuzu Sigortam.net yapsın, size yolculuğun keyfini çıkarmak kalsın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL