Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Aralık 2017 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Yıl Boyunca Gerileme Eğilimindeydi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre trafik sigortası primleri yıl boyunca düşüş eğilimi gösterdi. Sigortam.net’in Aralık ayı verilerine göre Ocak 2017’den itibaren trafik sigortası primleri yıl boyunca 41 puan, kasko primlerinde ise 13 puanlık gerileme kaydetti.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Aralık ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, 2017 başında baz 100 olan kasko sigortası endeksi Aralık ayında 87 olarak gerçekleşti. Trafik sigortasında ise yılbaşında 100 olan endeks 41 puan gerileyerek Aralık ayında 59 oldu. Ocak-Aralık 2017 döneminde kasko primlerine bakıldığında özellikle Nisan 2017’de bir kırılma yaşanarak yılsonuna kadar istikrarlı şekilde düşüş kaydedildiği gözlemleniyor. Trafik sigortasında da tavan fiyat uygulamasıyla yıl bazında düşüş ilk olarak Nisan 2017’de gerçekleşirken 50’li seviyelere çekilişinin Mayıs ayında olduğu görülüyor. Böylece yılbaşında 1.337 TL olan ortalama trafik sigortası primleri yılı 795 TL’de kapattı. 2.148 TL olan ortalama kasko primleri ise 1.872 TL’ye düştü.

Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, Aralık ayı endeks sonuçlarından yola çıkarak yaptığı değerlendirmede, “Sigortam.net olarak otomobil sigortalarıyla ilgili müşterilerimizi bilinçlendirmek öncelikli amacımız. Bu konuda her ay yayınladığımız endekslerle primlerin artış ve düşüşü ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz. Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin Aralık sonuçlarına baktığımızda, Nisan ayında uygulamaya giren tavan fiyat uygulamasıyla yaşanan sert düşüşün ardından primlerdeki yatay seyir yıl sonuna kadar sürdüğünü görüyoruz. Ocak 2017’den bu yana 41 puan gerileyen trafik sigortası endeksi, Aralık ayında yılı 59 puanla kapattı. Kasım ve Aralık aylarında endeks aynı seviyede kalarak prim ortalaması 795 TL olmaya devam etti. Kasko primlerinde yılbaşından bu yana 13 puanlık düşüş yaşanırken, aylık bazda 1 puanlık gerileme oldu. Böylece kasko primi Aralık ayıyla birlikte yılı 87 puanla bitirdi. Ocak ayında 2.148 TL olan ortalama kasko prim miktarı, Aralık ayında 1.872 TL olarak gerçekleşti. Daha önce de öngördüğümüz gibi genel olarak yatay seyir yılbaşına kadar devam etti. Türkiye’deki ilk sigorta fiyatları karşılaştırması ve satışı yapan platform olan Sigortam.net ile müşterilerimize en uygun fiyat garantisi ve yüzde 50’ye varan fiyat avantajı sunuyoruz. Doğru ihtiyaca doğru ürünü sunan uzmanlığımızla sigorta seçerken, hasar anında ve yenileme sürecinde her zaman müşterilerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre bu yılın Ocak ayından bu yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:

 

 

Benzer İçerikler

TELEFONDA TEKLİF ALMAK İÇİN
BİZİ ARAYIN!

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL