Plakaya Ceza Dönemi Sona Erdi | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Plakaya Ceza Dönemi Sona Erdi

AYM (Anayasa Mahkemesi) aldığı kararla trafik cezaları konusunda yeni bir dönemin yolunu açtı. Geçtiğimiz aylarda Hatay’da bir vatandaşın plakasına kesilen cezaya, olay günü aracı kendisinin kullanmadığı yönündeki itirazını haklı bulan AYM, plakaya ceza uygulamasını iptal etti. Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Karara göre artık araç sahipleri aracı kendilerinin kullanmadığını ispat etmeleri halinde plakaya kesilen cezaları ödemek zorunda kalmayacak.

Anayasa Mahkemesi aldığı kararda ise Anayasa’nın 38. Maddesi uyarınca hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamayacağı ilkesini gerekçe olarak gösterdi.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Karara En Çok Taksi Plakası Sahipleri Sevindi

AYM’nin bu kararına ise en çok taksi plakası sahipleri sevindi. Hemen hemen hiçbiri araçlarını kendileri kullanmayan taksi plakası sahipleri, AYM’nin aldığı bu kararla artık işlemedikleri bir suçtan dolayı para cezası almayacaklar. 

Trafik cezalarına en çok neden olan zorunlu trafik sigortası başvurunuz için ise geç kalmayın. Trafik sigortası teklifi almak için hemen ister online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.


Benzer İçerikler

Tartışma Sürüyor Trafik Sigortasında Son Durum Ne?

Sürücülerin en önemli sorunlarından birisi haline gelen zorunlu trafik sigortası ile ilgili fiyat tartışmaları hız kesmeden sürüyor. Peki son üç aylık veriler ne söylüyor? 

Devamını Oku

Trafik Kazaları Haritası

En çok kaza hangi ilde oluyor, hangi günler daha tehlikeli, kadınlar mı daha dikkatli erkekler mi… Türkiye’nin trafik kazası haritası.

Devamını Oku

Ankara Trafiğinin Yüzde 12’si Sigortasız

2013’ün Kasım ayında 1 milyon 494 bin 56 araç sayısına sahip olduğu açıklanan Ankara, sigortasızlık oranı en yüksek iller arasında yer aldı.

Devamını Oku