Plakaya Ceza Dönemi Sona Erdi

AYM (Anayasa Mahkemesi) aldığı kararla trafik cezaları konusunda yeni bir dönemin yolunu açtı. Geçtiğimiz aylarda Hatay’da bir vatandaşın plakasına kesilen cezaya, olay günü aracı kendisinin kullanmadığı yönündeki itirazını haklı bulan AYM, plakaya ceza uygulamasını iptal etti. Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Karara göre artık araç sahipleri aracı kendilerinin kullanmadığını ispat etmeleri halinde plakaya kesilen cezaları ödemek zorunda kalmayacak.

Anayasa Mahkemesi aldığı kararda ise Anayasa’nın 38. Maddesi uyarınca hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamayacağı ilkesini gerekçe olarak gösterdi.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Karara En Çok Taksi Plakası Sahipleri Sevindi

AYM’nin bu kararına ise en çok taksi plakası sahipleri sevindi. Hemen hemen hiçbiri araçlarını kendileri kullanmayan taksi plakası sahipleri, AYM’nin aldığı bu kararla artık işlemedikleri bir suçtan dolayı para cezası almayacaklar. 

Trafik cezalarına en çok neden olan zorunlu trafik sigortası başvurunuz için ise geç kalmayın. Trafik sigortası teklifi almak için hemen ister online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor! ötv indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi 30 Haziran 2019'a kadar geçerli olacak. Silindir hacmi...1600'ün altında olan araçlarda 15 puanlık bir indirimi kapsayan düzenleme ile araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir...azalma ortaya çıkıyor. Araç alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indiriminden Haziran 2019 boyunca...yararlanabilirsiniz. ÖTV indirimi 2019 ile birlikte araç sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise indirim...sonrasında araç fiyatlarının nasıl etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, 15 puan indirim anlamında...gelen ÖTV düzenlemesi sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları ne...kadar? ÖTV indirimli araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV...Oranları Nasıl Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin matrahına göre değerlendirilirse, iki...farklı ÖTV oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70 bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde...mevcut uygulanan %45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan...modeller için ise halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine düşüyor. ÖTV oranları...için yapılan indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri için geçerli olduğunu da hatırlatmakta...fayda var.  Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına dahil. KDV indirimi ise...sadece ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine...indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı düşünenler için önemli bir fırsat olarak...değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV indirimi mevcut.

ÖTV Teşviği...Detayları

Diğer bir düzenleme ise hurda teşviği. Vergisiz değeri 70 bin lirayı geçmeyen araçlarda hurda...teşviği 10 bin lira olarak belirlendi. Vergisiz değeri yani matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı geçmeyen araçlar için ise 8...bin lira. Eğer aracın matrahı 120 bin lirayı aşıyorsa ise 3 bin lira ÖTV teşviği uygulanacak. 2019...ÖTV düzenlemeleri ile araç fiyatları daha uygun hale geliyor.

ÖTV indirimi İle Araç Fiyatları Nasıl...Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin fiyatının üzerine %50...oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV oranı %35 şeklinde...yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil edersek, KDV ve ÖTV...eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde hesaplanabilir. Bu...durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu hesaplama, aracın...fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV indirimi 10 bin ile 30 bin arasında fiyat avantajı...yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda kasko
ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL