Trafik Primlerimdeki Düşüş İstenilen Seviyede Değil

Hazine Müsteşarlığı’nın bütçesinin belirlenmesi görüşmelerinde Hükümet adına değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yargı tarafında gerçekleştirilen reformlar sayesinde zorunlu trafik sigortası poliçelerinde Mayıs ayından Kasım ayı sonuna kadar tüm araç gruplarında %8, otomobillerde %10 civarında düşüş yaşandığını söyledi. Araç sigorta fiyatlarında gerçekleşen bu düşüşü yeterli görmediklerini ifade eden Şimşek, ilerleyen dönemlerde trafik sigortası primlerinde daha yüksek düşüşler beklediklerini belirtti.

Yapılan yargısal reformlar ve SBM’den teklif alma gibi yeniliklerle prim tutarı düşürülmeye çalışılan trafik sigortasında henüz istenilen seviyelere gelinebilmiş değil. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Hazine Müsteşarlığı’nın 2017 bütçesinin belirlenmesi toplantısında bu konuya değinerek, yapılan değişiklikler sonrasında primlerdeki düşüşün daha yüksek olmasını beklediklerini ancak henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyledi. Ortalama trafik sigortası fiyatlarının 682 TL ile en yüksek seviyeye ulaştığı Mayıs 2016’dan bu yana primlerde tüm araç modellerinde %8, otomobiller özelinde ise %10’luk bir indirim sağlandığının altını çizen Şimşek, ilerleyen dönemlerde bu indirimin daha yüksek seviyeye ulaşmasını umduklarını ifade etti.

Trafik Sigortası Fiyatları 2017’de Artacak mı?

2016’nın Ocak ayından bu yana ilk defa 600 TL’nin altına düşen ortalama trafik sigortası primleri, Aralık ayında ise yeniden yükselişe geçti. SBM’den yapılan sorgulamaya göre Aralık ayının ilk haftasında Türkiye genelindeki ortalama trafik sigortası prim tutarı 632 TL oldu. Bu tablonun ortaya çıkmasında ise artış gösteren döviz kurunun etkili olduğunu belirtiliyor. Özellikle büyük bölümü yurt dışından ithal edilen yedek parça maliyetlerinin döviz kurunun yükselmesi sonucu önemli oranda artış göstermesinin trafik sigortası fiyatlarını da etkileyeceği savunuluyor. Bu nedenle 2017 trafik sigortası fiyatları için en önemli belirleyecilerden birisinin de yabancı para birimlerinin ilerleyen günlerde göstereceği grafik olacağı tahmin ediliyor.

Trafik sigortası primlerinde yaşanan artışın etkilediği bir diğer sigorta branşı ise kasko sigortası oldu. TSB’den yapılan açıklamaya göre 2016’da trafiğe tescili gerçekleştirilen araç sayısı geçen yıla göre 1 milyon civarında artmasına rağmen, yaptırılan kasko poliçesi adetinde ise düşüş yaşandı. Bu manzarın ortaya çıkmasındaki en önemli etken olarak ise trafik sigortası fiyatlarındaki artış gösteriliyor.

Fiyatlar Ne Olur Bilinmez ama En İyi Fiyatın Adresi Belli

2016’da araç sahiplerinin uygun trafik sigortası için başvurduğu ilk adres her zamanki gibi yine Sigortam.net oldu. Siz de aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesi için gereğinden fazla ödemek istemiyorsanız hemen online olarak veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak teklif alın, poliçenizi “ en iyi fiyat garantisi “ ile kolayca yaptırın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL