Sigortası Olmayanların Ruhsatı Tehlikede!

Ülkemizde sigorta bilinci ne yazik ki çok iyi seviyelerde değil. Hatta ağır cezaları olmasına rağmen zorunlu sigortaları bile yaptırmayanların sayısı oldukça fazla.

Yeni yıl ile birlikte zorunlu sigortalarla da ilgili değişiklikler söz konusu oldu. Hazine Müsteşarlığı özellikle akaryakıt istasyonları olmak üzere yanıcı, patlayıcı madde üreten, kullanan ve satan tüm işyerlerinin sorumluluk sigortasını yaptırmakla yükümlü olduğunu yaptırılmaması durumunda ise bu işletmelerin ruhsatlarının iptal edileceğini açıklamıştı.

İşte bu yeni uygulama 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren başladı. Bu kapsamda zorunlu sigortasını yaptırmamış olan şirketler tespit edilerek ihbar mektupları gönderiliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Yeni zorunlu sigorta düzenlemesi Türkiye genelindeki 13 bin akaryakıt istasyonu, yanıcı, patlayıcı madde üreten, taşıyan, satan, kimya, boya sanayisi gibi çeşitli sektörlerden oluşan 60 bin işletmeyi kapsıyor. Vahim olan nokta ise tehlikeli maddeler sorumluluk sigortasını, 13 bin akaryakıt işletmesinden yalnızca %10’unun yaptırdığı ve diğer sektörlerde de bu sayının oldukça fazla olduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık 5 Bin Kişiye İhbar Mektubu Gönderildi

Tehlikeli maddeler sorumluluk sigortası; İlgili işyerlerinde yaşanabilecek patlamalar durumunda üçüncü kişilerin yaşayacağı maddi kayıplar, sakatlık, vefat, sakatlık gibi zararları güvence altına alıyor. Şirketlerin ruhsat aşamasında bu sigortayı yaptırması ve her yıl da yenilemesi gerekiyor. Fakat şirketler ruhsat alırken mecbur oldukları için sigorta yaptırıyor fakat sonrasında ya iptal ettiriyor ya da yenilemiyor. İşte bu yeni uygulama ile bu durumun önüne de geçmek amaçlanıyor.

Bu uygulama sayesinde sigortasını yaptıranlar, yaptırıp iptal edenler, sigortasını yenilemeyenler vs. tespit ediliyor. Bu kapsamda 1 Ocak 2015’ten itibaren sigortası olmayan şirketlere ihbar mektupları gönderilmeye başlandı. Şimdilik sadece 10 gün içinde poliçe süresi dolacak olan yaklaşık 5 bin işletmeye uyarı gönderilmiş oldu.

Uyarıları Önemsemeyen Şirketlerin Ruhsatı Yanacak

Tespit edilen işletmelere her ay ihbar mektubu yollanmak amaçlanıyor. Bu şekilde bir yılda yaklaşık 40 bin işletmeye uyarı yapılmış olacak. bu mektup ile şirkete sigortasını yenilemesi için bir ay süre verilecek. Bu süreyi aşan şirketler valiliklere, belediyelere ve ilgili kamu kurumlarına sigortasız hizmet verdiği bildirilecek ve ruhsat iptali istenecek. Bu iptali gerçekleştirmeyen kurumlarla ilgili de yasal işlem başlatılacak.

Sigorta Primleri Belli Oldu

Tehlikeli maddeler sorumluluk sigortasının primlerini,sigorta şirketleri serbestçe belirlerken teminatlar ise Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendi. Yeni uygulama ile birlikte sigorta limitlerinde değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre, satış hasılatı 325 bin TL’ye kadar olan işletmelerin maddi teminat 58 bin TL’yken, kaza başına vefat tazminatı ise 1 milyon 450 bin TL olarak belirlendi. İşletmelerin sigortaya ödemeleri gereken ortalama prim ise yaklaşık 700 TL oldu. Satış hasılatı 325 bin TL ile 1 milyon 300 bin TL arasında değişen işletmelerin ise maddi teminat olarak 116 bin TL, kaza başına vefat tazminatı olarak 2 milyon 900 bin TL ödemesi gerektiği belirtildi. Bu işletmelerin ödeyecekleri ortalama prim miktarı ise bin TL olacak. Satış hasılatı 1,3 milyon ile 6,5 milyon arasında olan işletmeler de 232 bin TL maddi tazminat, 5 milyon 800 bin TL kaza başına vefat tazminatı ve yaklaşık 2 bin 600 TL ödenecek. Satış hasılatı 40 milyondan yukarı olan işletmelerde ise maddi teminat 1 milyon 740 bin TL, kaza başına vefat teminatı 17 milyon 400 bin TL ve ortalama prim 10 bin TL olacak.

 

Siz de bireysel olarak trafik sigortası gibi zorunlu sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin, risk sonucunda çıkabilecek masrafları sigorta güvencesi altına alın. En uygun sigorta fiyatları için Sigortam.net’ten online olarak sigorta sorgulama yapın ya da 444 14 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL