Trafik Sigortası Değişti!

Yeni Trafik Sigortası Yönetmeliği hazırlandı. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren trafik sigortasında yeni bir döneme geçildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sigorta Uzmanı Ayfer Mercan, “Yeni Trafik Sigortası Yasası ile birlikte çok fazla prim ödemeye maruz kalan sigortalıların hakları güvence altına alındı. Ayrıca, trafik kurallarına uyan ve kazaya karışmayan sürücüler de maddi açıdan korunmuş oldu” diye konuştu.

Neden Trafik Sigortası Değişti?

•    Trafik sigortasında hem teminatların hem de hasarların artmasını gerekçe gösteren sigorta şirketlerinin, geçtiğimiz yıldan itibaren primleri ciddi anlamda artırmaları, tüketicilerin tepkisine neden oldu.

•    Hem sigorta şirketlerinin hem de tüketicilerin artan şikayetleri üzerine de Hazine Müsteşarlığı, yeni bir yönetmelik hazırlayarak, trafik sigortasının şartlarında önemli değişikliklere gitti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Önceden Trafik Sigortası Uygulaması Nasıldı?

•    Trafik sigortasında teminatları Hazine, primleri ise sigorta şirketleri serbestçe belirliyordu.

•    Şirketler her yılın başında, o yıl için uygulayacakları trafik sigortası primlerini Hazine’nin onayına sunuyordu.

•    Bu primlerden sürücülere uygulanacak hasarsızlık indirim oranı ile hasara göre prim artış oranını ise yine Hazine belirliyordu. Buna göre;

        Hasar olmazsa;        Hasar Durumunda;

        1.Yıl    %10 indirim,    1.Yıl    %20 sürprim,

        2.Yıl    %15 indirim,    2.Yıl    %40 sürprim,

      3.Yıl    %20 indirim,    3.Yıl    %60 sürprim uygulanıyordu

•    Hazine tarafından şirketlere tanınan en fazla prim artış oranı ise, %250’ydi.

•    Primler her ne kadar şirketler tarafından serbestçe belirlense de artırım ve indirim oranları Hazine tarafından belirlendiğinden, trafik sigortasında ‘yarı serbest’ bir uygulama mevcuttu.

Trafik Sigortasında Yeni Uygulamalar Neler?

•    Yeni uygulamada şirketler, trafik sigortası primlerini tam bir serbestlik içinde belirleyecek.

•    Kademe sayısı aynı kalmış olmakla birlikte şirketler; kime, hangi oranda hasarsızlık indirimi uygulayacaklarını kendileri belirleyecek.

•    Aynı şekilde hasar yapan sürücülere de istedikleri oranda prim artışı uygulayabilecekler.

•    Hazinenin belirttiği prim oran sınırı da kaldırıldı.

•    Trafik sigortası teminatlarını ise, eskiden olduğu gibi Hazine tespit edip, her yıl açıklamaya devam edecek.

•    Önemli değişikliklerden biri de sigorta şirketlerine, uygulayacakları trafik sigortası primlerini internet siteleri üzerinden açıklama zorunluluğunun getirilmesi. Şirketler, internet sitelerinde, trafik sigortası sorgulama ekranı oluşturacak.

•    Araç sahipleri de aracın yaşı, modeli gibi bilgileri internet üzerinden girip, primi öğrenebilecekler.

•    Yeni uygulama ile sigorta şirketleri trafik sigortası primlerini aylık olarak belirleyecek ve fiyatları bir aydan önce değiştiremeyecek. Eski dönemde şirketler, duruma göre trafik sigortasında primleri, günlük olarak bile değiştirebiliyordu.

•    Trafik sigortasında teklif oluşturulması ve hazırlanan tekliflerin, 3 iş gününden az olmamak üzere teklifin verildiği ay sonuna kadar geçerli olacaktır.

Yeni Trafik Sigortası Teminatları
 

•    Ölüm ve Sakatlanma Kisi Basına Limit         268.000 TL

•    Ölüm ve Sakatlanma Kaza Basına Limit       804.000 TL

•    Saglık Gideri Kisi Basına Limit                       268.000 TL

•    Saglık Gideri Kaza Basına Limit                     804.000 TL

•    Maddi Hasar Araç Basına Limit                      26.800 TL

•    Maddi Hasar Kaza Basına Limit                     53.600 TL
 

Zorunlu trafik sigortanızı bir an önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net’ten hemen sigorta sorgulama yaparak, online trafik sigortası teklifi alabilir veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sigorta uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. 

Benzer İçerikler

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?... karşı tarafın trafik...sigortası yoksaKarşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karşı tarafın trafik...sigortası yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli....Trafik sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik...sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa...Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne...yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli...olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz. Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında...anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın...olan bir uygulamadır. Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu...istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü...olmayacaktır. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"] İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak,...can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik...sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir. Kazaya karışan...araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak...ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu...trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak?...Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur...olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek...olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak...zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla...ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda...kalmazsınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa...vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.