Trafik Sigortası Fiyatlarının Düşmesi İçin Sistemin Değişmesi Gerekiyor

Trafik sigortası ile ilgili tartışmalara son olarak Mapfre Genel Sigorta Genel Müdürü Serdar Gül de dahil oldu. İşte Serdar Gül’e göre zorunlu trafik sigortasında yaşanan artışın nedenleri ve çözüm yolu. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Trafik sigortasında daha fazla vakit kaybedilmeden yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Gül, ürün ve hasar ödeme süreçlerinin fiyatların artmasında büyük etkisinin olduğunu belirtti. Yaşanan belirsizlik ortamı nedeniyle aslında trafik sigortası fiyatlarının yüksek değil, aksine düşük kaldığını vurgulayan Gül, poliçe ücretlerinin içinde gider vergisi, SGK kesintisi, eminyet payı, güvence payı gibi kamu yüklemelerinin olduğunu hatırlattı.

Trafik Sigortasında Düzen Değişmeli

Ürün ve hasar ödeme sisteminde yasal bir düzenlemeye gidilmesi halinde fiyatlarda önemli düşüşler olacağını savunan Gül, mevcut sistemden dolayı hem poliçe satan sigorta şirketlerinin, hem de vatandaşların şikayetçi olduğunu belirterek, “Öyleyse bu sistem değişmeli.” dedi. Son günlerde kasko ve trafik sigortasının birleştirilmesi ile ilgili haberler içinse, tamamen vakit kaybı ve gereksiz bir polemik olduğunu söyleyen Gül, böylesi tartışmaların mevcut problemler için hiçbir faydasının olmadığını vurguladı.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarının Düşmesinin Tek Yolu

Serdar GülMevcut şartlar altında trafik sigortası fiyatları için düşüş ihtimalinin çok zor olduğunu belirten Gül, fiyatların vatandaş için makul düzeye çekilmesinin tek yolunun yasal düzenlemeden geçtiğini söyledi.

Ürünler ve hasar ödemelerinde sistemin değiştirilmesi halinde fiyatlarda önemli düşüşler olacağını savunan Gül, böylelikle hem hizmet kalitesinin artacağını, hem de mahkemelerin rahatlayacağını ifade etti.

Trafik Sigortasındaki Artışı Sorgulamaya Gerek Yok

Türkiye’de araç sahipleri için 2015 yılının sonları ve 2016 yılının başından bu yana büyük bir sıkıntıya sebep olan zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki bu yükselişin beklenmedik bir durum olmadının altını çizen Gül, sorunun sigorta şirketleri açısından trajikomik bir hal aldığını belirterek, yapılması zorunlu olan ve hiçbir pazarlama faaliyetine ihtiyaç duyulmamasına rağmen bir sigorta ürününde milyarlarca TL’lik zararın oluşmasının dünyada başka bir örneğinin olmadığını söyledi.  Gül ayrıca, trafik sigortası nedeniyle birçok sigorta şirketinin battığını, bir kısmının ise ülkeyi terk ettiğini belirtti.

Trafik Sigortası Hesaplama ile En Uygun Fiyatı Yakalayın

Trafik sigortasında yaşanan fiyat karmaşası karşısında hemen trafik sigortası hesaplama ile veya 444 24 00 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak en uygun fiyata ulaşın, aracınızın zorunlu trafik sigortasını en iyi fiyat garantisi ile yaptırın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs 2018 Sonuçları

Kasko sigortası primleri Mayıs ayında 2 puan yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2...puan, trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu...Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin...Mayıs ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Mayıs ayı kasko...sigortası endeksi Nisan ayına göre 2 puanlık artış kaydederek 97 oldu. Trafik sigortasında ise Nisan ayında 65 olan endeks, Mayıs...ayında yaşanan 1 puanlık artış yaşayarak 66 oldu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.080 TL’ye;...831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan,...endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini müşteriye sunan...Türkiye’nin en büyük sigorta platformu olarak, müşterilerimizin en doğru ürünü, en iyi fiyata, kolay ve hızlı bir şekilde...satın almalarını sağlıyoruz. Ayrıca ilk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko...ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan artış yaşadı ve Mayıs ayında 97 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko...sigortası prim ortalaması, Mayıs ayında 2.080 TL oldu. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Yılın ilk...ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mayıs ayında 1 puanlık bir artış kaydederek 66 oldu. Böylece geçen ay 863 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi, geçen yıl aynı dönemde 737 TL olarak...gerçekleşmişti. Geçen yıl Mayıs ayında 2.014 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Mayıs ayında 2.080 TL oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu...yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: