Trafik Sigortasında Önemli Değişiklikler

Trafik sigortası şartlarında yapılan yeni düzenleme ile ölümlü kazalardaki vefat tazminatının hesaplanmasında önemli değişikliklere gidildi. Daha önceki düzenlemede var olan kaza sonrası ödenecek tazminatın hesaplanmasındaki bilir kişi ve mahkeme süreci, yeni düzenleme ile ortadan kalktı. 1 Haziran 2015’ten itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile ölümlü kazalarda, vefat tazminatıbundan böyle mahkemeye başvurmaya gerek olmadan sigorta şirketleri tarafından ödenecek.

Standart Getirildi

Geçmiş yıllarda meydana gelen ölümlü kazalar sonrasında ortaya çıkan belirsizlik, mağdurların mahkemeye başvurması, bilir kişi tayin edilmesi ve ek masraflarla önemli bir sorun olarak ortaya çıkıyordu. Ancak yapılan son değişikliklerle ölümlü trafik kazalarındaki tazminat için belli bir standart getirildi. Bundan böyle mağdurlar, benzeri durumlarda mahkeme süreçlerine dahil olmadan, direk sigorta şirketine başvurabilecekler.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ise, yapılan değişikliğin hem vatandaş hem de sigorta şirketleri açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Daha önceki uygulamada tazminat tekniği olmaması nedeniyle vatandaşın aracılar vasıtasıyla mahkemeye başvurmak zorunda kaldıklarını ve gereksiz yere komisyon ödediklerini, ifade eden Eroğlu, artık benzeri sıkıntıların yaşanmayacağını belirtti.

“Sigorta Şirketlerinin Mağduriyeti Vatandaşa Yansır”

Sigorta ve sigorta şirketleri ile ilgili genel olarak yanlış bir algının olduğunu vurgulayan Eroğlu, bireyin sigorta şirketinden alması gerekenden daha fazla meblağ alması yönündeki uğraşın, uzun vadede önemli problemlere neden olacağına dikkat çekti. Hakkaniyete aykırı ve vatandaş lehine fazla ödemelerin sigorta şirketlerini belirledikleri primler dolayısıyla zarara uğratacağını söyleyen Eroğlu, bu durumun da ilerleyen süreçte sigorta primlerine zam olarak yansıyacağını belirterek, mahkemelerde alınan kararlarda bu durumun gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Zorunlu trafik sigortası şartlarında yapılan düzenleme ile kaza sonrasındaki sağlık giderlerinin artık SGK tarafından karşılanacağını belirten Eroğlu, tedavi giderlerinin yanı sıra, bakım giderlerinin de artık ek bir teminatla SGK tarafından karşılanacağı söyledi.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL