Trafik Sigortasında Önemli Değişiklikler

Trafik sigortası şartlarında yapılan yeni düzenleme ile ölümlü kazalardaki vefat tazminatının hesaplanmasında önemli değişikliklere gidildi. Daha önceki düzenlemede var olan kaza sonrası ödenecek tazminatın hesaplanmasındaki bilir kişi ve mahkeme süreci, yeni düzenleme ile ortadan kalktı. 1 Haziran 2015’ten itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile ölümlü kazalarda, vefat tazminatı bundan böyle mahkemeye başvurmaya gerek olmadan sigorta şirketleri tarafından ödenecek.

Standart Getirildi

Geçmiş yıllarda meydana gelen ölümlü kazalar sonrasında ortaya çıkan belirsizlik, mağdurların mahkemeye başvurması, bilir kişi tayin edilmesi ve ek masraflarla önemli bir sorun olarak ortaya çıkıyordu. Ancak yapılan son değişikliklerle ölümlü trafik kazalarındaki tazminat için belli bir standart getirildi. Bundan böyle mağdurlar, benzeri durumlarda mahkeme süreçlerine dahil olmadan, direk sigorta şirketine başvurabilecekler.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ise, yapılan değişikliğin hem vatandaş hem de sigorta şirketleri açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Daha önceki uygulamada tazminat tekniği olmaması nedeniyle vatandaşın aracılar vasıtasıyla mahkemeye başvurmak zorunda kaldıklarını ve gereksiz yere komisyon ödediklerini, ifade eden Eroğlu, artık benzeri sıkıntıların yaşanmayacağını belirtti.

“Sigorta Şirketlerinin Mağduriyeti Vatandaşa Yansır”

Sigorta ve sigorta şirketleri ile ilgili genel olarak yanlış bir algının olduğunu vurgulayan Eroğlu, bireyin sigorta şirketinden alması gerekenden daha fazla meblağ alması yönündeki uğraşın, uzun vadede önemli problemlere neden olacağına dikkat çekti. Hakkaniyete aykırı ve vatandaş lehine fazla ödemelerin sigorta şirketlerini belirledikleri primler dolayısıyla zarara uğratacağını söyleyen Eroğlu, bu durumun da ilerleyen süreçte sigorta primlerine zam olarak yansıyacağını belirterek, mahkemelerde alınan kararlarda bu durumun gözetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Zorunlu trafik sigortası şartlarında yapılan düzenleme ile kaza sonrasındaki sağlık giderlerinin artık SGK tarafından karşılanacağını belirten Eroğlu, tedavi giderlerinin yanı sıra, bakım giderlerinin de artık ek bir teminatla SGK tarafından karşılanacağı söyledi.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL