Zorunlu Trafik Sigortasında Önemli Değişiklikler Yapıldı

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarında iyileştirme sağlanması için düzenlemeler art arda gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda trafik sigortası genel şartlarında yapılan değişikliğin ardından, bu seferse sigorta şirketlerine getirilen, ilgili ay içerisinde belirlenen prim ve tarifeleri ayın başından son gününe kadar değiştirmeme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Böylece artık sigorta şirketleri ay içerisinde primlerde daha esnek teklifler sunabilecek. Yapılan bu değişiklikle sektördeki rekabet ortamının daha da artması ve primlerin fark edilebilir oranlarda düşürülmesi hedefleniyor.

Yönetmelikte Önemli Değişiklikler

Hatırlanacağı gibi daha öncesinde sigorta şirketleri ay içerisinde verdikleri teklifleri ay sonuna kadar değiştiremiyordu. Yönetmelikte yapılan son değişiklikle ise bu kural değiştirilerek, şirketlere ay içerisinde indirim veya zam yapma imkanı getirildi. Ayrıca sigorta şirketlerinin sigorta primlerinde yapacakları indirim veya zamların oran ve nedenini TRAMER’e  bildirme zorunlulukları ise 10 günden 5 güne düşürüldü.

Trafik sigortasında önemli bir diğer değişiklik ise yüksek riskli sigortalılar konusunda yapıldı. Yapılan değişiklikle sigorta şirketlerine yüksek riskli sigortalıların prim ve hasar paylaşımları konusunda yeni olanaklar sağlandı. Söz konusu sigortalıların prim hesaplanması ise TSB tarafından yapılacak teklif sonrasında Hazine Müsteşarlığı’nca tespit edilecek.

Başbakan Yardımcısından Sürücülere Önemli Tavsiye

Yapılan düzenlemeler sonrasında trafik sigortası fiyatlarındaki düşüşün hangi oranlarda gerçekleşeceği ise henüz bilinmezken, konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten önemli bir açıklama geldi. Şirketlerin zarara uğramalarına neden olan şartlarda değişikliklere gittiklerini ifade eden Şimşek, şirketlerin böylelikle rahat bir nefes aldığını belirtti. Fiyatlarda Ağustos ayı içerisinde gözler görülür bir düşüş yaşanmasını beklediklerini söyleyen Şimşek, bu süreçte sigorta şirketlerinin de harekete geçmeleri gerektiğinin altını çizdi. Araç sahiplerine de önemli tavsiyeler bulunan Şimşek, fiyatlarda şirketten şirkete farklılık olabileceğini belirterek, olabildiğince farklı şirketten teklif alınması gerektiğini ifade etti. Vatandaşların internet üzerinden de zorunlu trafik sigortası için teklif alma olanaklarının olduğunu hatırlatan Şimşek, şirketler arasında fiyat karşılaştırması yapmanın önemine değindi.

2 Dk’da Teklif Alın

Siz de 3 milyondan fazla mutlu müşterimiz gibi şirket şirket dolaşmaya gerek kalmadan Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerini tek seferde ve dakikalar içerisinde almak istiyorsanız, şimdi ister online olarak, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak araç sigortası teklifi alın, ihtiyacınız olan poliçeye en iyi fiyat garantisiyle sahip olun. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL