Sigortacıya Terzi Usulü Çağrı Merkezi Çözümü | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Sigortacıya Terzi Usulü Çağrı Merkezi Çözümü

Fortune Türkiye/Sigortam.net

Online, mobil ve telefon üzerinden sigorta karşılaştırması ve satış hizmeti veren Sigortam.net çağrı merkezindeki tüm teknoloji çözümlerini Procat'ten temin ediyor. Sigortam.net de diğer Pronet müşterileri gibi gerçek zamanlı raporlama, tek merkezden tüm iletişim platformlarının yönetimi, anlık müşteri bilgilendirme aramaları, yenileme hatırlatmaları için otomatik dış aramalar, gelen aramalarda portföye sahip olan temsilciye doğru bilgilerle aktarım için gerekli olan sesli yanıt sistemi ve CTI yapısı gibi hizmetlerini kullanıyor.


Benzer İçerikler

Kasko Yenilerken Uyulması Gereken 5 Altın Kural

Sigortam.net araç sahiplerini hem daha kapsamlı hem de daha ekonomik hizmet alabilmesi için, kasko sigortası yenileme dönemlerinde ne yapması gerektiğini araştırdı. 

Devamını Oku

Sibel Ercan, Sigortam.net İnsan Kaynakları Direktörü oldu

Sigortam.net, istikrarlı büyümesine paralel biçimde insan kaynağını da güçlendirmeye devam ediyor. Sigortam.net’in kadrosuna son olarak Sibel Ercan İnsan Kaynakları Direktörü olarak katıldı.

Devamını Oku

Enerji Verimliliği için Farkındalık Şart

Türkiye’de internet girişimciliğinin henüz emekleme çağında bile olmadığı 2001 yılında kurulan Sigortam.net, internet sigortacılığı alanında 14. yılını devirdi.

Devamını Oku