Araç Sonbahar Bakımı

Yaz mevsimiyle birlikte tatil dönemi de sona erdi. Yaz tatilinde uzun yol yapmış olan araçlar, kısa bir süre sonra okul trafiği ile karşılaşacaklar. Mesai başlangıç ve bitiş saatlerindeki bu yorucu trafik için aracınız ne kadar hazır?

Yaz tatilini şehir dışında geçirmek isteyen araç sahipleri genellikle kendi araçları ile seyahati tercih ediyor. Tatil için en çok tercih edilen bölgelerin Akdeniz ve Ege olması, araçlar için uzun bir yolculuk anlamına geliyor. Bu uzun yolun ardından araçlarda bazı arızaların meydana gelmesi ve araçların bakıma ihtiyaç duyması olağan bir durum. İşte tatil dönüşü aracınızı sonbahara hazırlayacak birkaç kontrol:

Fren

Yaz mevsiminde sıcak havanın etkisiyle kaynama yapan fren hidroliğinin seviyesindeki azalma, fren mesafesini etkileyecektir. Bu yüzden özellikle nemli bölgelerde yaşayan araç sürücülerinin yılda bir kez araç fren hidroliğini kontrol etmeleri gerekir. Yağ seviyesi dışında fren hortumlarının da kontrol edilerek, gerekli durumlarda değiştirilmesi araç sağlığı açısından yararlıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hidrolik yağ değişimi esnasında yağın kaynama noktasına uygun ürün kullanılmalıdır. DOT3 kullanılması gereken araca DOT4 (veya tam tersi) yağ kullanmak, aracın fren aksamına zarar verebilir.

Hava Filtresi

Yaz boyunca toz toprağa maruz kalan aracınızın hava filtresi tıkanmış olabilir. Aynı aracın kış boyunca yağmur, çamur, kar gibi etmenlere maruz kalacağı düşünüldüğünde hava filtresini zorlu koşullara hazırlamak için temizlemenin elzem olduğu görülür. Hava filtresi yıpranmış veya eskimişse değiştirilmeli, aksi takdirde yıkanıp kurutulduktan sonra temiz bir şekilde tekrar takılmalıdır.

Araç Temizliği

Sıcak havanın etkisiyle yoldan bulaşan asfalt, sıçrayan taşlar, ağaçlardan düşen parçaların bırakacağı izler ve lekeler ile araç içindeki toz ve koku için küçük bir temizlik yapabilirsiniz.

Araç Temizliği Önerileri

Lastikler

Yaz tatilinde uzun yol yapmışsanız veya kışın sert geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız, aşınan lastiklerinizi değiştirmeli ve kış koşullarına uygun lastikler takmalısınız. Lastik değiştirmenize gerek olmayan durumlarda diş derinliği ve basınç kontrolü yapmanız da yararlı olacaktır.

Sigortam.net Hasar İşlemlerinizde de 7/24 Yanınızda!

Aracınızı sonbahara hazırladıktan sonra güvenle yola çıkmak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun fiyatlarla en kapsamlı kasko tekliflerine ulaşmak için hemen sigorta sorgulama yapın, kasko sigortasında en uygun fiyatlara 3 dakikada ulaşın. Anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen kasko teklifleri arasından size en uygun kaskoyu seçerek %45 fiyat avantajını yakalayın. Sigorta ve hasar ile ilgili 7/24 ulaşabileceğiniz www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan yardım alın, araç sigortasında Sigortam.net tecrübesinden yararlanın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL