Araç Sonbahar Bakımı

Yaz mevsimiyle birlikte tatil dönemi de sona erdi. Yaz tatilinde uzun yol yapmış olan araçlar, kısa bir süre sonra okul trafiği ile karşılaşacaklar. Mesai başlangıç ve bitiş saatlerindeki bu yorucu trafik için aracınız ne kadar hazır?

Yaz tatilini şehir dışında geçirmek isteyen araç sahipleri genellikle kendi araçları ile seyahati tercih ediyor. Tatil için en çok tercih edilen bölgelerin Akdeniz ve Ege olması, araçlar için uzun bir yolculuk anlamına geliyor. Bu uzun yolun ardından araçlarda bazı arızaların meydana gelmesi ve araçların bakıma ihtiyaç duyması olağan bir durum. İşte tatil dönüşü aracınızı sonbahara hazırlayacak birkaç kontrol:

Fren

Yaz mevsiminde sıcak havanın etkisiyle kaynama yapan fren hidroliğinin seviyesindeki azalma, fren mesafesini etkileyecektir. Bu yüzden özellikle nemli bölgelerde yaşayan araç sürücülerinin yılda bir kez araç fren hidroliğini kontrol etmeleri gerekir. Yağ seviyesi dışında fren hortumlarının da kontrol edilerek, gerekli durumlarda değiştirilmesi araç sağlığı açısından yararlıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Hidrolik yağ değişimi esnasında yağın kaynama noktasına uygun ürün kullanılmalıdır. DOT3 kullanılması gereken araca DOT4 (veya tam tersi) yağ kullanmak, aracın fren aksamına zarar verebilir.

Hava Filtresi

Yaz boyunca toz toprağa maruz kalan aracınızın hava filtresi tıkanmış olabilir. Aynı aracın kış boyunca yağmur, çamur, kar gibi etmenlere maruz kalacağı düşünüldüğünde hava filtresini zorlu koşullara hazırlamak için temizlemenin elzem olduğu görülür. Hava filtresi yıpranmış veya eskimişse değiştirilmeli, aksi takdirde yıkanıp kurutulduktan sonra temiz bir şekilde tekrar takılmalıdır.

Araç Temizliği

Sıcak havanın etkisiyle yoldan bulaşan asfalt, sıçrayan taşlar, ağaçlardan düşen parçaların bırakacağı izler ve lekeler ile araç içindeki toz ve koku için küçük bir temizlik yapabilirsiniz.

Araç Temizliği Önerileri

Lastikler

Yaz tatilinde uzun yol yapmışsanız veya kışın sert geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız, aşınan lastiklerinizi değiştirmeli ve kış koşullarına uygun lastikler takmalısınız. Lastik değiştirmenize gerek olmayan durumlarda diş derinliği ve basınç kontrolü yapmanız da yararlı olacaktır.

Sigortam.net Hasar İşlemlerinizde de 7/24 Yanınızda!

Aracınızı sonbahara hazırladıktan sonra güvenle yola çıkmak için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun fiyatlarla en kapsamlı kasko tekliflerine ulaşmak için hemen sigorta sorgulama yapın, kasko sigortasında en uygun fiyatlara 3 dakikada ulaşın. Anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen kasko teklifleri arasından size en uygun kaskoyu seçerek %45 fiyat avantajını yakalayın. Sigorta ve hasar ile ilgili 7/24 ulaşabileceğiniz www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’ndan yardım alın, araç sigortasında Sigortam.net tecrübesinden yararlanın.

Benzer İçerikler

Kazada Karşı Tarafın Trafik Sigortası Olmaması Durumunda Neler Yapılmalı?... karşı tarafın trafik sigortası...yoksaKarşı tarafın trafik sigortası yoksa ne olur? Bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın trafik sigortası...yoksa neler yapılmalı? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karşı tarafın trafik sigortası...yoksa, kaza da ortaya çıkan hasar masraflarının ödenmesi konusu, araç sahipleri açısından oldukça önemli. Trafik...sigortası, karşı tarafın zararını karşılayan bir güvence olması nedeniyle, kazaya karışan iki tarafında zorunlu trafik...sigortası yaptırması hasarların karşılanması açısından gerekli. Biz de bu sebeple kaza sırasında karşı tarafın trafik...sigortası yoksa neler yapılacağına dair yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Karşı Tarafın Trafik Sigortası Yoksa...Neler Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası zorunluluğa tabi tutulmuş olsa da ne...yazık ki hala gereksiz olduğunu, hatta önemsiz olduğunu düşünenler yok değil. Ancak olası hasar, kaza anında ne kadar önemli...olduğunu can sıkıcı bir şekilde anlıyoruz. Maddi hasarlı trafik kazası yaşanması halinde, kazaya karışan taraflar arasında...anlaşarak maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyerek anlaşabilir. Genellikle de kaza anında yaygın...olan bir uygulamadır. Trafik yasası ile bu hüküm yasallaştırılmış ancak bazı durumlar için istisnalar da getirilmiştir. Bu...istisnalarda taraflar anlaşsa, kaza tespit tutanağı düzenlense de bir hükmü...olmayacaktır. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"] İstisnalardan haberdar olmak; olası kaza ihtimalleri için sizi koruyacak,...can sıkıcı bir süreç yaşamanıza engel olacaktır. Eğer kazaya karışan araçlardan bir ya da birkaçının zorunlu trafik...sigortası yaptırılmamış ya da yenilenmemişse kazada tarafların anlaşması bir şey ifade etmeyecektir. Kazaya karışan...araçlardan birinin yani sizin açınızdan karşı tarafın trafik sigortası yoksa; mutlaka trafik polisi çağrılacak...ve zabıt tutması beklenecektir. Kaza anında ve sonrasında karşı araçta ya da üçüncü kişilerde maddi zararlar olabilir, zorunlu...trafik sigortası bu zararları güvence altına almaktadır. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası yoksa ne yapılacak?...Karşı taraf zararlarını nasıl telafi edebilecek? Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdur...olmamak için yapılacak en akıllıca adım kasko poliçesi edinmek...olacaktır. Böyle durumlarda en azından haklı taraf, kazaya sebebiyet olan tarafla uğraşmak...zorunda kalmayacaktır ve hasarını rahatça karşılayacaktır.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin, Bütçenizi Güvenceye Alın!

Kasko sigortası teklifi alarak, en uygun kasko fiyatlarına rahatlıkla...ulaşabilirsiniz. Bu sayede aracınızı ve bütçenizi kaza risklerine karşı koruyabilir, yüksek maliyetli hasarlara katlanmak zorunda...kalmazsınız. Zorunlu trafik sigortası yaptırarak ise hem trafik sigortası yaptırmama cezasını ödemez, hem de karşı tarafa...vereceğiniz zararları trafik sigortası poliçenizden karşılayabilirsiniz. Trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...karşılaştırma yaparak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun poliçeye 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattımız aracılığıyla sigorta sahibi olun.
Sigorta Sorgulama Nasıl Yapabilirim?

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak...sigortanızı yaptırabilir, vadesiz dolmuş poliçelerinizi yeniletebilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL