5 Soruda Kasko Sigortası

30 Haziran 2014

Kasko sigortasını ister yeni yaptıracaklar olsun ister yıllardır kasko yaptıranlar olsun sürücülerin birçoğunun aklında az ya da çok soru işareti kalıyor. Sürekli değişen gelişen sigorta sektörünün bundaki payı yadsınamaz. 

Ancak kasko sahibi olacakların, olmayı düşünenlerin sigorta sahibi olmadan önce; kasko fiyatları nasıl belirlenir, araç kasko değerleri kasko sahibi olurken etkiler mi, kasko sigortası araçta yer alan aksesuarları korur mu... gibi başlıca soruların cevabını öğrenmesi sigorta sahibi olma kararını olumlu yönde etkileyecek,  kasko alırken daha bilinçli hareket etmelerine olanacak verecektir. 

Kasko sigortası sahibi olmadan önce öğrenilen bilgiler araç sigortası alırken işinizi kolaylaştıracağı gibi; sigortalı olduğunuz süre içinde de başınıza gelebilecek olumsuzluklarla baş etmenizi, sigorta teminatlarından doğru şekilde yararlanmanızı sağlar.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Sigorta çeşitleri içerisinde kapsamı, detayları en fazla olan kasko sigortası ile ilgili en fazla merak edilen soruların cevaplarını öğrenin, soru işaretlerinize son verin.

Kaskoda En Çok Merak Edilen 5 Soru
 

Kasko Değer Listesi Nedir?

Sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşıtlarının kasko değerlerini belirlemesinde yardımcı olmak amacıyla yapılan, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan bir değer listesidir. Her zaman baz alınmayabilir.

Kasko Sigortamı Devredebilir miyim?

Aracın mülkiyetinde bir değişiklik olduğunda yani aracın bir başkasına satıldığında kasko poliçesi iptal olacaktır. Ancak aracınızın el değiştirmesi demek  kesinlikle yıllık ödediğniz primin boşa gideceği anlamına gelmez. Kasko sigortası aracı el değiştirdiğinde hala geçerliyse kalan süreden kasko primi düşerek ücret kasko sigortası sahibine iade edilir. Aracın yeni sahibi dilerse kasko poliçesi satın alır.

Hasarsızlık İndirimim Yeni Aracımda da Geçerli Olur mu?

Kasko sigortası alırken poliçenizi indirimli almanızı sağlayan hasarsızlık indirimi, araca verilen bir indirim hakkı değil kaso sahibine verilen bir haktır. Dolayısıyla eski aracınızdaki hasarsızlık indirimi hakkınız yeni alacağınız aracın kaskosu içinde geçerlidir. Fakat hasarsızlık indirimde devamlılık esastır. Aracınızı sattıktan uzun bir zaman sonra yeni aracınızın için kasko aldıysanız hasarsızlık indirimi hakkınızı yitirebilirsiniz.

Aracımda Bulunan Aksesuarları Kasko ile Koruyabilir miyim?

Aracınızın üzerinde fabrika çıkışında varolan orijinal aksesuarlar teminata dahildir. Poliçe düzenlenmeden bu durumu sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Kasko sigortanız yapılırken ek aksesuarları bildirebilirsiniz. Ek aksesuarlar için ek teminat düzenlenerek kasko kapsamı içinde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bildirmediyseniz aracınızdaki orjinal olmayan parçalar araç kasko bedelinden düşülmektedir. 

Aracım Çalındığında Sigorta Tazmini için Bekleme Süresi Var mı?

Aracınızın çalınması halinde ilgili makamlarca bir araştırma süreci başlar ve bu süreç içerisinde bir sonuç alınmaz ise 30 gün içerisinde, ilgili makamdan aracın bulunmadığına dair bir yazı alınır ve sigorta şirketine tazminat talebinde bulunulduktan sonra tazminat sigorta sahibine ödenir. Sigorta şirketi tarafından değerinde ödenen taşıt, ödeme sonrası bulunursa; sigorta sahibi ya aldığı ücreti iade eder ya da taşıt mülkiyetini sigorta sahibine bırakır.

Kasko ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını öğrenmekle birlikte, kasko fiyatlarını görmenizi, değerlendirmenizi sağlayacak kasko sorgulamanızı yapın. Dilerseniz online sigorta işlemleriyle avantaj sağlayan Sigortam.net'e gelin, dilerseniz hizmet kalitesini 7/24 sürdüren 444 24 00 destek hattımızdan yardım alın.


Okumaya Devam Edin

Kasko Poliçesi Otomobil Arızasını Karşılar mı?

Otomobiliniz çeşitli yıpranma veya aşınma durumundayken beklenmedik arıza hatta kaza yapması sonucunda ortaya çıkan zararlar kasko poliçesi kapsamında ödenebilir.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Haller Nelerdir?

Kasko sigortalarında da diğer tüm sigortalarda olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller özel ve genel şartlar ile belirtilmiştir.