Deprem Anında Araç Kullanırken Dikkat!

Ülkemizde sıklıkla yaşanan depremlerden sonra pek çok kişi aracına atlayıp yola çıkmaktadır. Böyle bir durumda özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde zaten sıkışık olan trafik daha da yoğunlaşıyor. 

Deprem anında ve hemen sonrasında trafiğe çıkan her özel araç, can kurtarmak için yola çıkan ambulans, itfaiye gibi arama-kurtarma araçlarının olay yerine gecikmesine neden olur. Bu nedenle herhangi bir doğal afet durumunda araçtaysanız, normal günlere göre çok daha düşünceli ve dikkatli olmalısınız. Örneğin; Trafiğe kayıtlı araç sayısının fazla yani trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde acil durumlara özel yollar ayrılmıştır. Bu yollar acil durumlarda arama-kurtarma araçlarının kullanılabilmesi üzere ayrılmıştır. Hususi araçlara kapalı olan bu yolların deprem hali dışında kullanılması suçtur. 

Hem kendi güvenli sürüş için hem de diğer insanların can güvenliği için deprem anında araç kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Deprem Anında Araç Kullanırken Yapılması Gerekenler
 

  • Seyir esnasında deprem olması durumunda ilk yapılacak şey aracınızı sağa çekerek kontağı kapatmaktır. Aracınızı uygun bir yere çektikten sonra kontak anahtarını bırakıp aracı kilitlemeden araçtan çıkmalısınız. Bu sizin bir zarar görmeniz halinde trafikteki diğer sürücülerin olumsuz etkilenmemesi için önlemdir.
     
  • Deprem veya sel bu gibi doğal afet durumlarında her yerde siz veya başkaları risk altında olabilirsiniz. Bu yüzden çevrenizdeki olaylara dikkat etmeniz hayatidir. Otoyol veya şehirlerarası yollarda, anormal bir durum fark ettiğinizde cep telefonu veya yol kenarındaki acil telefonlarla ilgili birimlere haber vermelisiniz. Doğal afet durumlarında yapacağınız bu telefon görüşmelerinin hayati önem taşıyabileceğini unutmayın.
     
  • Bulunduğunuz konum otoyol ise yolun kenarındaki aydınlatma direklerine, trafik işaretlerine, varsa ses yalıtım duvarlarına dikkat etmelisiniz, üzerinize devrilebilir. 
     
  • Aracınızı park ettiğiniz yere dikkat edin. Tünel giriş ve çıkış yakınlarında durmayın, park etmeyin. Buralarda yamaç kaymaları, kaya düşmeleri sık yaşanan durumlardır. Tekrar hareket geçmeden önce yol güvenliği ilgili almaya çalışın. Radyonuzu açın deprem hasarları ve yol durumuyla ilgili bilgi almaya çalışın.

Deprem anında siz hazırlıklı olsanız da aracınız olmayabilir. Örneğin; aracınızın herhangi bir aksamındaki problem nedeniyle yolda kalmanıza neden olabilir. Deprem sırasında siz güvenli bir yerde olsanız da aracınız riske bir açık konumda olduğu için depremin etkisi ile zarar görebilir.

Bu gibi durumlarda imdadınıza yetişecek olan ise araç sigortalarınızdan biri olan kaskodur. Siz de hala kasko yaptırmadıysanız veya yenileme dönemindeyseniz, Sigortam.net'e gelerek kasko teklifi alın, riskleri ihtimallere bırakmayın! Araç sigortalarında destek için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL