Deprem Anında Araç Kullanırken | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Deprem Anında Araç Kullanırken Dikkat!

Ülkemizde sıklıkla yaşanan depremlerden sonra pek çok kişi aracına atlayıp yola çıkmaktadır. Böyle bir durumda özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde zaten sıkışık olan trafik daha da yoğunlaşıyor. 

Deprem anında ve hemen sonrasında trafiğe çıkan her özel araç, can kurtarmak için yola çıkan ambulans, itfaiye gibi arama-kurtarma araçlarının olay yerine gecikmesine neden olur. Bu nedenle herhangi bir doğal afet durumunda araçtaysanız, normal günlere göre çok daha düşünceli ve dikkatli olmalısınız. Örneğin; Trafiğe kayıtlı araç sayısının fazla yani trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde acil durumlara özel yollar ayrılmıştır. Bu yollar acil durumlarda arama-kurtarma araçlarının kullanılabilmesi üzere ayrılmıştır. Hususi araçlara kapalı olan bu yolların deprem hali dışında kullanılması suçtur. 

Hem kendi güvenli sürüş için hem de diğer insanların can güvenliği için deprem anında araç kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Deprem Anında Araç Kullanırken Yapılması Gerekenler
 

  • Seyir esnasında deprem olması durumunda ilk yapılacak şey aracınızı sağa çekerek kontağı kapatmaktır. Aracınızı uygun bir yere çektikten sonra kontak anahtarını bırakıp aracı kilitlemeden araçtan çıkmalısınız. Bu sizin bir zarar görmeniz halinde trafikteki diğer sürücülerin olumsuz etkilenmemesi için önlemdir.
     
  • Deprem veya sel bu gibi doğal afet durumlarında her yerde siz veya başkaları risk altında olabilirsiniz. Bu yüzden çevrenizdeki olaylara dikkat etmeniz hayatidir. Otoyol veya şehirlerarası yollarda, anormal bir durum fark ettiğinizde cep telefonu veya yol kenarındaki acil telefonlarla ilgili birimlere haber vermelisiniz. Doğal afet durumlarında yapacağınız bu telefon görüşmelerinin hayati önem taşıyabileceğini unutmayın.
     
  • Bulunduğunuz konum otoyol ise yolun kenarındaki aydınlatma direklerine, trafik işaretlerine, varsa ses yalıtım duvarlarına dikkat etmelisiniz, üzerinize devrilebilir. 
     
  • Aracınızı park ettiğiniz yere dikkat edin. Tünel giriş ve çıkış yakınlarında durmayın, park etmeyin. Buralarda yamaç kaymaları, kaya düşmeleri sık yaşanan durumlardır. Tekrar hareket geçmeden önce yol güvenliği ilgili almaya çalışın. Radyonuzu açın deprem hasarları ve yol durumuyla ilgili bilgi almaya çalışın.

Deprem anında siz hazırlıklı olsanız da aracınız olmayabilir. Örneğin; aracınızın herhangi bir aksamındaki problem nedeniyle yolda kalmanıza neden olabilir. Deprem sırasında siz güvenli bir yerde olsanız da aracınız riske bir açık konumda olduğu için depremin etkisi ile zarar görebilir.

Bu gibi durumlarda imdadınıza yetişecek olan ise araç sigortalarınızdan biri olan kaskodur. Siz de hala kasko yaptırmadıysanız veya yenileme dönemindeyseniz, Sigortam.net'e gelerek kasko teklifi alın, riskleri ihtimallere bırakmayın! Araç sigortalarında destek için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!


Benzer İçerikler

Kasko Değer Listesi Nasıl Düzenlenmektedir?

Araç kasko değer listesi araçların model, üretim yılı ve markalarına göre belli bir değer üzerinden sıralanarak aylık olarak yayınlanan bir listedir. 

Devamını Oku

Ray Sigorta, Kasko Sigortası ile Sigortam.net’te

Sigortam.net Türkiye'nin en büyük ve en iyi şirketlerini sigorta ihtiyacı olan herkesle buluşturmaya devam ediyor. Artık Ray Sigorta kasko sigortası tekliflerine Sigortam.net üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Kadınlar, Trafikte Korkuya Gerek Yok!

Trafikte çeşitli önyargılarla boğuşmak zorunda kalan kadın sürücülere sorunlarla başetme yöntemlerini anlattığımız rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. 

Devamını Oku