444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Fren Hidroliği Değişimi Nasıl Yapılır?

13 Şubat 2015

Fren hidrolik yağları ile fren sistemi birbiri ile yakından bağlantılıdır. Fren hidroliği frene basıldığında basınç uygularken hidrolik içindeki yağ da ısınır. Eğer kalitesiz yağ tercih edilirse bu ısının seviyesi yükselir ve fren sisteminin performansını doğru şekilde göstermesini engeller.

Bu durumdan dolayı fren mesafesi de uzayacağı için büyük güvenlik riskleri ile karşılaşılmasına yol açar. Bu bakımdan fren hidroliğinin periyodik bakımları ihmal edilmemeli ve belli zamanlarda değiştirilmelidir.

Fren hidroliğinin 2 yıl kadar ömrü vardır. Farklı firmaların verdiği garanti süreleri değişiklik göstermektedir. Tabii bu süre kullanım amacı ve iklim koşullarına göre de değişmektedir. Sürüş güvenliği açısından bakıldığında her sene yetkili servise kontrol ettirilip, yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Fren hidroliğinin değişitirilme işlemi oldukça önemlidir.

 ,

Değişim işlemi yapılırken yaşanan sızma ve kapağın sıkı kapatılmamış olması içine giren su ile birlikte fren pedalının düşmesine bile yol açabilir. Yine değişim yapılırken sistemin içinde hava olmadığından emin olunması gerekir. Eğer içeride hava kalırsa bu durum sürücüler için oldukça zorlayıcı bir hal alabilir. Fren mesafesi de uzayacağı için güvenli sürüşü de oldukça riske atabilir.

Fren hidroliğinin değişimi yapılırken kaliteli ürün tercih edilmesi gerekir. Peki kaliteli fren hidroliğinin özellikleri nelerdir?

Kaliteli Bir Fren Hidroliğinde Bulunması Gereken Özellikler
 

 • Kaliteli fren hidroliğinin dayanıklı olması, yüksek basınç altında ezilme tehlikesinin bulunmaması gerekir.
   
 • Kaliteli fren hidroliğinin yüksek kaynama noktalarına (kuru ve yaş) sahip olması gerekir.
   
 • Kaliteli fren hidroliğinin fren sistemi ile uyumlu olması gerekir.
   
 • Kaliteli fren hidroliği hem sıcakta hem de soğukta değişmez akışkanlığa sahip olmalıdır. 
   
 • Kaliteli fren hidroliğinde hareketli parçaların aşınmaması için güçlü yağlama özelliği bulunmalıdır.

Fren hidrolik değişimine ve fren bakımını önem vererek güvenli yolculukların tadını çıkarın. Olası risklerden dolayı çıkacak hasar masraflarınızın hepsini cebinizden ödememek için de mutlaka araç kasko sigortası yaptırın. En uygun kasko fiyatlarına kasko hesaplama işlemini 3 dakikada yaparak ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Okumaya Devam Edin

Freni Patlayan Otomobil Nasıl Durdurulur?

10 Nisan 2014 Perşembe

Fren hakimiyetini kaybedebileceğiniz durumlar için freni patlayan otomobil nasıl durdurulur, öğrenin.

Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar

11 Kasım 2014 Salı

Araçtan kaynaklı kazalarda, fren sistemi önemli bir etken. Siz de olası bir fren probleminde büyük hasarlar görmemek için yapabileceklerinizi öğrenin!

Sis Farı Nedir?

12 Şubat 2015 Perşembe

Sis farı güvenli sürüşte son derece önemli bir unsudur. Sis farını doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmak olası riskleri en aza indirebilir.