444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Fren Sistemi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

11 Nisan 2014

Fren sistemi, otomobillerde bakımının asla ihmal edilmemesi gereken sistemlerden biridir.

Trafik kazalarına neden olan problemlerin başında frenlerin bozulması sonucu aracın durmamasıdır. Bundan sonraki süreç maddi ve manevi sıkıntılara yol açar. Bu nedenle düzenli periyodlarla fren bakımı yapılmalıdır.

Fren sistemi ve bakımının yapılıp yapılmadığı her 10 bin kilometrede bir kontrol edilmelidir. Unutmayın ki bu kontrol hem kolay hem de sizin ve karşınızdaki kişilerin hayatını güvence altına alan bir kontroldür.

Fren bakımının dışında fren hidroliğinin de düzenli olarak değiştirilmesi büyük önem taşır. Frene bastığımızda uyguladığımız kuvveti katlayarak tekerleklere aktarmada önemli rol oynayan fren hidroliğinin nem oranı yüksek yerlerde özelliğini daha kısa sürede kaybedebilir. Fren hidroliğinin özelliğini kaybedip kaybetmediği servislerde bulunan cihazlarla kontrol edilebilir.

Bunların dışında kaliteli fren hidroloğinin tercih edilmesi gerekir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

İyi Fren Hidroliğinde Bulunması Gerekenler:
 

 • Dayanıklı olması, basınç altında ezilmemesi gerekir.
   
 • Yüksek kaynama noktalarına (kuru ve yaş) sahip,
   
 • Fren sistemini oluşturan bileşenlerle uyumlu,
   
 • Sıcakta olduğu kadar soğukta da değişmez akışkanlıkta,
   
 • Hareketli parçaların aşınmaması için güçlü yağlama etkisi olmalıdır.

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun araba kasko fiyatları listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 kasko ile ilgili detaylı bilgi alın.


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.