444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Gece Araç Kullanımı Nasıl Olmalı?

30 Haziran 2015

Ülkemizde meydana gelen gece trafik kazalarının oranı, gündüz saatlerine oranla neredeyse üç kat daha fazla. Trafik kazalarının sayısının gece saatlerinde artmasının elbet de bazı nedenleri var. Bu nedenlerden başlıcaları ise şöyle:

Gece araç kullanımının daha zor olmasının ve kaza sayısının daha fazla olmasının ilk nedeni  ”karanlık”. Yetersiz ışık, sürücülerin görüş alanlarını olumsuz olarak etkileleyerek, sürüş esnasında yanlış kararların verilmesinde etkili oluyor. Gece saatlerinde araç kullanımının zor olmasının bir diğer nedeni de yorgunluk. Özellikle gün batımının ardından ortaya çıkan konsantrasyon eksikliği, sürüş sırasında verilen kararların yanlış verilmesine veya gecikmesine neden olabiliyor.

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Gece Güvenli Sürüş İçin Neler Yapılmalı?

  • Aracınızı yola çıkmadan önce gece sürüşü için hazır hale getirin. Aracınızın farlarını ve sinyal lambalarını kontrol edin, çalıştıklarına ve temiz olduklarına emin oldun.
  • Aracınızın ön farları doğru açıda ve doğru parlaklıkta olmalı. Gece sürüşü esnasında yoldaki en önemli araç aksamlarından birisinin aracınızın farları olduğunu unutmayın.
  • Alkollü olarak kesinlikle direksiyon koltuğuna geçmeyin. Dünya’daki trafik kazalarının neredeyse %50’ye yakınında alkol faktörünün olduğunu unutmayın.
  • Sürüş esnasında kesinlikle sigara kullanmayın. Sigara dumanı ve sigarının içeriğinde bulunan nikotin, görüş sağlığınızı bozabilir.
  • Aracınızın farlarını gün batımın başlaması ile birlikte yakın. Unutmayın, trafikte görmek kadar önemli olan bir diğer faktör de görülmektir.
  • Gece sürüşü sırasında hızınızı azaltın ve takip mesafesini arrtırın. Gece mesafe ölçümü yapmak, gündüz saatlerine oranla çok daha zordur.
  • Diğer sürücülerim görüş problemi yaşamaması için sürüşünüz esnasında uzun farlarınızın açık olmadığına emin olun.
  • Yolculuğunuzda sık sık dinlenme molası verin ve hafif yiyecekler tüketin. Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız ise durun ve dinlenin.
  • Yol sırasında aracınızda bir arızanın ortaya çıkması halinde, yoldan olabildiğince uzaklaşın ve uygun alanlara reflektör yerleştirin.

Aracınızın yolculuğunuz sırasında başına gelebilecek bütün tehlikelere karşı hiç vakit kaybetmeden siz de kasko sigortası başvurunuzu gerçekleştirin. Aracınız için en uygun kaskoya Sigortam.net üzerinden online olarak veya  444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Aracı aracılığıyla sahip olun.


Okumaya Devam Edin

Uzun Yolda Daha Güvenli Bir Sürüş Sağlamanın 10 Yolu

16 Temmuz 2012 Pazartesi
Güvenli sürüş, sürücünün aracı hakkında bilgili olması, aracının limitlerini bilmesi, sürüş esnasında dikkatini kaybetmemesi, varacağı yere kendini ve diğer araçları tehlikeye atmadan gitmesi anlamına gelmektedir.

Sisli Havada İdeal Sürüş Mesafesi

26 Aralık 2012 Çarşamba
Sisli hava koşullarında yolculuk, ne ile karşılaşacağınız belli olmadığı için çok dikkatli olmanızı gerektirir. Temkinli olduğunuz ve kurallara uyduğunuz sürece sisli havada araba kullanmak oldukça güvenlidir.

Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş

21 Ekim 2013 Pazartesi

Yağışın yoğun olduğu havalarda trafik kazalarından korunmak için yağışlı havalarda güvenli sürüş tekniklerini öğrenin.