İkinci El Oto Alımında Boyalı Arabaya Dikkat Edin!

İkinci el oto alımı oldukça zor bir iştir. Çünkü kullanılmış bir arabadır ve ne kadar hor kullanıp kullanılmadığını, onarım gerekip gerekmediği, bakımlarının yapılmış olup olmadığı belli başlı kontrollerle anlaşılabilir.

Alınacak aracın mutlaka oto servisine gösterilmesi gerekir. Mekanik aracılarının detaylarını siz farketmeyeceksiniz fakat işin uzmanları çok rahat tespit edecektir. İkinci el araç alımı ile ilgili püf noktalara “İkinci El Oto Almanın İncelikleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Aracınızda daha önceki yıllarda bir hasar olup olmadığını ise TRAMER sayfası üzerinden yapacağınız sorgulama ile kolayca öğrenebilirsiniz. 

Sizin de araca bakarken görebileceğiniz özellikler vardır. Bunlardan biri de araba boyanmış olup olmamasıdır. Çünkü boyalı araba bazı boyanılan bölgelerde hasar yaşandığını gösterir. Yani araç kaza yapmış ve o bölgeden hasar almıştır. Bu durumun belli olmaması içinde boya yaptırılmıştır. Aracın kazalı olup olmaması ikinci el araç alım-satımında oldukça önemlidir. Çünkü aracın fiyatında belirgin fiyat farklılıkların ortaya çıkmasını sağlar. Peki aracın boyalı olduğunu nasıl mı anlarsınız?

Parlaklığa Dikkat Edin!

Araca ilk baktığınızda renginde ton farklılıklarını farketmeyebilirsiniz. Fakat aracın tüm bölgelerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Boyanan kısımlar diğer kısımlara göre daha parklak olurlar.

Prüzlü Görünen Yerlere Dokunun!

Aracın boyanan kısımları tamamen prüzsüz değildir. Ayrıca boya tanecikleri de olabilir. Görünümünde mutlaka kendini belli eden sorunlar vardır. Bunu gözle farkedemeyebilirsiniz fakat dokunarak daha iyi anlayabilirsiniz. Dolayısıyla bozukluk farkettiğiniz kısımlara dokunmaktan çekinmeyin. 

Tampona Bakın!

Önden çarpma durumlarında aracın tamponu hasar alır. Böyle bir durumda tampon değişir ve o kısım boyanır. Bunu net bir şekilde anlayabilmeniz için aracınızın farı ile tampon arasındaki kısıma dikkat etmeniz gerekir. Aralarında boşluk varsa bu durum kazayı doğrular niteliktedir.

Boya Ölçüm Cihazı Edinin!

Piyasada rahatça bulabileceğiniz boya ölçüm cihazları vardır. Çok fazla pahalı olmayan bu cihazlar sayesinde araçta boya olup olmadığını kolayca bulabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde bu kullanım oldukça yaygındır.

Aracınızın iyi performanslı ve hasarsız olmasını bu kadar önemserken olası hasarlara karşı dakasko sigortası yaptırarak arabanızı koruyun. En uygun araba kasko fiyatları için araba sigortası hesaplaması yapın ya da 444 24 00 numaralı sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayarak kaskonuzu telefonda satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL