İyi Bir Sürücünün Özellikleri

Her gün trafikte sayısız değişik insan tipiyle karşılaşıyoruz. Buna paralel olarak trafikte zor durumda kalabileceğimiz birçok olay yaşayabiliyoruz. Bütün bu olumsuzlukları tersine çevirebilecek bilgiye, beceriye ve davranışa sahip miyiz? Ya da daha doğru bir ifadeyle iyi bir sürücü olmak için yeterli özellikleri taşıyor muyuz?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İyi bir sürücü trafik kurallarına riayet eder, kendisine ve çevresindekilere zarar verebilecek davranışlardan, aşırı hızdan ve dikkatsizlikten kaçınır. Aşağıda iyi bir sürücünün yapması gereken adımları ve sergilemesi gereken davranış biçimlerini sıraladık.

Bunları Yapıyor musunuz?

  • İyi bir sürücü aracını çalıştırmadan önce genel ayarlamaları yapmayı kesinlikle unutmamalıdır. Buna göre koltuk ve  ayna ayarını yapmak daha sonra emniyet kemerini takmak hayati öneme sahip olan ilk aşamayı oluşturmaktadır.
  • İlk aşamanın ardından  araba çalıştırıldığı andan itibaren trafiğe mutlak konsantrasyon sağlanmalıdır. Buna göre yüksek sesle müzik dinlemek, araba kullanırken telefon kullanmak veya dikkat dağıtıcı herhangi bir aktiviteden kaçınmak gerekir. Çünkü bir tehlike anında karar verip hamle yapmak gerekebilir ve dikkatinizin dağınık olması kazalara davetiye çıkarabilir.
  • Araba kullanırken o yol için belirlenen azami hız sınırını geçmemeye dikkat edilmesi gerekir. Unuttulmamalıdır ki bir çok kazanın nedenini yüksek hızla araba kullanmak oluşturmaktadır. Buna göre şehir içi veya ana yollarda belirlenen hız limitlerine mutlaka uyulmalıdır. Ayrıca kuralların yanı sıra arabanızın kaldırabileceği hız sınırını da mutlaka dikkat edin.
  • Aracınızı kullanırken onu dinlemeyi de ihmal etmeyin. Unutmayın dikkatli bir kulak aracın çıkardığı sesten neresinde sıkıntı olabilceğini anlayabilir. Örneğin manuel araba kullanıyorsanız vitesi hız oranınıza pararlel değiştirmediğinizde arabanız çıkaracağı sesle alarm verecektir. Dolayısıyla arabanızı dinlemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Böyle Davranabiliyor musunuz?

Trafik kurallarını biliyorsunuz ve uygun hareket ediyorsunuz. Ayrıca iyi de araba kullanıyorsunuz. İyi bir sürücü olmak için bu iki önemli özelliğin dışında trafikte hayat kurtaran başka bir özelliğe daha sahip olmanız gerekir: Sakin ve soğuk kanlı olmak. Ülkemizde trafikte yaşanan sorunların en büyük nedenlerinden biri karşılıklı sürücülerin birbirlerine anlayış göstermemesi ve gelişen olumsuz durumlarda sakin olunamaması. Oysa karşılıklı anlayışın olduğu durumlarda sorunlar büyümeden, trafiği de tehlikeye atmadan hızlıca çözülebilir. Unutmayın anlayış gösterebilmek ve soğuk kanlı olmak hayat kurtarabilir.

O Zaman Siz İyi Bir Sürücüsünüz

Bütün bu bilgi, beceri ve uygun davranışlarınıza rağmen yine de trafikte sizden kaynaklı olmayan talihsiz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle iyi bir sürücünün aracında bulunması gereken en önemli güvencelerden bir diğeri ise kasko sigortasıdır. Aracınıza en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajı olanakları ile 2015 kasko sigortası fiyatları arasından en uygun poliçeyi seçmek için hemen online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL