Kar Paleti | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kar Paleti Nasıl Takılır?

Kar paleti lastiklerdeki jantın üzerine takılır. Bir bakıma kar zincirinin işlevini görse de aslında daha gelişmiş bir üründür. Çok kolay takılabilir olması araç sahipleri için oldukça avantajlıdır.

Kar Paleti Takma Yöntemi
 

İlk Aşama

Kar paletinin plastik olan kancalarını lastiğinizin dış yanaklarına takın. Bu işlemi yaparken paletin üzerinde bulunan çivilerin lastikle temas etmemesine, zemine değecek şekilde olmasına dikkat edin. Aksi durumda sivri çiviler lastiğinize zarar verecektir. 

İkinci Aşama

Paleti lastiğinize geçirdikten sonra aracınızı yaklaşık 25 cm düz bir şekilde geriye alarak kar paletinin doğru ve düzgün bir şekilde tekerleğin altına girmesi sağlayın. Daha sonra aracınızın direksiyonunu sağ veya sol tarafa döndürerek paletin iç kısımlarındaki kelepçeleri de lastiğinize geçirin.

 ,

Üçüncü Aşama

Araç direksiyonundan arabayı tekrar düz konuma getirerek bu kez kar paletinin dış yüzey kancasını lastiğe takın.

Görüldüğü gibi oldukça kolay takılan kar paletini istenilen zamanda çıkarıp bagaja koyabilir istediğinizde de tekrar takabilirisiniz. Ayrıca kar paleti zincir kadar lastikleri sarmadığı için de lastiklere zarar vermeyerek daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Lastiklerinizi uzun yıllar kullanmak için aşağıdaki önerilerimizi de dikkate alabilirsiniz.

Araba Lastiklerini Korumak için Öneriler

•    Lastiklerde basınç oldukça önemlidir. Lastikler ne çok inik ne de çok şişmiş halde olmamalıdır. Bunu anlamak için de düzenli olarak basınç kontrolünün yapılması gerekir.

•    Lastiğinizin rot ve balans ayarlarını zamanında yaptırmanız gerekir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye “Rot-Balans Ayarı Nasıl Yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

•    Aracın fren ayarı da oldukça önemlidir. Bu konudan yola çıkarak ani frenleme yapmak, sürekli gaz-fren yapmak ya da yüksek hızda araç kullanmak lastiğinizin ömrünü kısaltacaktır.

•    Lastikleriniz yıprandığında kullanmaya devam etmeyin ve mutlaka yenisi ile değiştirin.

•    Aracınıza ağır birçok eşya yüklemek de lastiklerinize zarar verir. Dolayısı ile gerçekten ihtiyaç duyacağınız eşyaları yanınıza alın ve fazla yüklerinizden kurtulun.

Lastiklerinizi koruduğunuz gibi olası risklere karşı kasko sigortanızı da yaptırın, çıkacak masrafları cebinizden ödemek durumunda kalmayın. En uygun kasko fiyatları için ister online kasko teklifi alın isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.


Benzer İçerikler

Aşırı Sıcaklarda Araç Kullanımı Nasıl Olmalı?

Aşırı sıcaklar yaz aylarında sürücülerin güvenliğini tehdit ediyor. Tatil seyahatinizin güven içinde tamamlanması  için bu önerileri okumadan geçmeyin. 

Devamını Oku

Sigortada Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Hazine Müsteşarlığı sigortalılar için yakında yürürlüğe girecek olan eşdeğer parça sertifikası uygulaması ile önemli ve büyük kolaylıklar sağlıyor.

Devamını Oku

Sigorta Hasarını Fazla Gösterene Sıkı Takip

1 Haziran 2011 tarihinde Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle; sigorta suistimali yapan kişiler nitelikli dolandırıcılıkla itham edilecek.

Devamını Oku