Lastik Seçimi | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Oto Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Arabanız için lastik seçimi yapmak oldukça önemlidir. Çünkü lastikler en önemli güvenlik donanımlarından biridir. Aracın yola tutunmasını sağlayarak dengede kalmasını ve savrulmamasını sağlar.

Dolayısı ile lastik deyip geçmemek ve belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir. Yanlış ve bilinçsizce yapılan bir tercih önemli risklere yol açabilir. Oto lastik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik.

Oto Lastik Seçiminde 5 Önemli Nokta
 

Mevsimlere Dikkat!

Lastiğinizi almadan önce mevsimlere dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kışın kullanılan lastik ile yaz mevsiminde kullanılan lastik farklıdır. Kış lastiği ve yaz lastiği olarak ayrılmaktadır. Her iki lastiğin de özellikleri kullanım amacı farklı olduğu için mutlaka bu ayrıma dikkat etmeli her mevsimde onun için uygun olan lastik kullanılmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Örneğin yaz lastiği yapısı itibari ile soğuğa dayanıklı değildir ve işlevini doğru şekilde yerine getiremez. Bu yüzden hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği kullanılması oldukça önemlidir. Konunun hassasiyetinden dolayı kış lastikleri yük ve yolcu taşıyan araçlar için zorunlu tutulmuştur. Detaylı bilgiyi “Kış Lastiği Uygulaması 2015 Kapsamı Nedir?” yazımızdan alabilirsiniz.

Kullanım Amacı Önemli!    

Aracın kullanım amacı da lastik seçimini etkiler. Örneğin şehir içi ve şehir dışı kullanım amaçlarına göre farklı lastikler tercih edilmelidir. Şehir içinde fren mesafesini kısaltan lastikler seçilmelidir.

Doğru Ebata Dikkat!

Aracınızın ebatına uygun olan lastiği seçmeniz gerekir. Ebatı büyük ya da küçük olan lastikler güvenlik açısından risk taşır. Ayrıca 4 lastiğin de aynı özelliklere sahip olması gerekir.

Seçimleriniz Önemli!

Yapacağınız hız, taşıyacağınız yük gibi unsurları da düşünerek lastik seçiminizi yapmalısınız.

Üretim Tarihine Bakın!

Satın alacağınız otomobil lastiğinin üretim tarihine bakmayı unutmayın. Oldukça eski üretim tarihi olan lastikleri tercih etmeyin. Lastiğin 5 yılından itibaren her sene kontrol ettirilmesi gerektiğini de unutmayın.

Güvenlik için aldığınız önlemler gibi, engel olamayacağınız risklerde de aracınızın masraflarını cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten kasko poliçesi sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Yolda Kalmamak için Hangi Kasko Teminatları Şart?

Kasko sigortası güvencesini destekleyici hizmetler vardır. Kaskonun avantajını arttıracak ve sürücülerin yarı yolda kalmasına engel olacak da bu hizmetlerdir.

Devamını Oku

Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sigortam.net kaza anında da yanınızda! Siz kaza tespit tutanağı hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenin, hasarı kasko sigortanız karşılasın.

Devamını Oku

Kasko Değer Listesi Ocak 2013

Kasko araç değer listesi, her ay piyasaya yeni çıkan araçların eklenmesiyle güncellenerek Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından yayınlanır.

Devamını Oku