444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Oto Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

11 Şubat 2015

Arabanız için lastik seçimi yapmak oldukça önemlidir. Çünkü lastikler en önemli güvenlik donanımlarından biridir. Aracın yola tutunmasını sağlayarak dengede kalmasını ve savrulmamasını sağlar.

Dolayısı ile lastik deyip geçmemek ve belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir. Yanlış ve bilinçsizce yapılan bir tercih önemli risklere yol açabilir. Oto lastik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik.

Oto Lastik Seçiminde 5 Önemli Nokta
 

Mevsimlere Dikkat!

Lastiğinizi almadan önce mevsimlere dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kışın kullanılan lastik ile yaz mevsiminde kullanılan lastik farklıdır. Kış lastiği ve yaz lastiği olarak ayrılmaktadır. Her iki lastiğin de özellikleri kullanım amacı farklı olduğu için mutlaka bu ayrıma dikkat etmeli her mevsimde onun için uygun olan lastik kullanılmalıdır.

 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Örneğin yaz lastiği yapısı itibari ile soğuğa dayanıklı değildir ve işlevini doğru şekilde yerine getiremez. Bu yüzden hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği kullanılması oldukça önemlidir. Konunun hassasiyetinden dolayı kış lastikleri yük ve yolcu taşıyan araçlar için zorunlu tutulmuştur. Detaylı bilgiyi “Kış Lastiği Uygulaması 2015 Kapsamı Nedir?” yazımızdan alabilirsiniz.

Kullanım Amacı Önemli!    

Aracın kullanım amacı da lastik seçimini etkiler. Örneğin şehir içi ve şehir dışı kullanım amaçlarına göre farklı lastikler tercih edilmelidir. Şehir içinde fren mesafesini kısaltan lastikler seçilmelidir.

Doğru Ebata Dikkat!

Aracınızın ebatına uygun olan lastiği seçmeniz gerekir. Ebatı büyük ya da küçük olan lastikler güvenlik açısından risk taşır. Ayrıca 4 lastiğin de aynı özelliklere sahip olması gerekir.

Seçimleriniz Önemli!

Yapacağınız hız, taşıyacağınız yük gibi unsurları da düşünerek lastik seçiminizi yapmalısınız.

Üretim Tarihine Bakın!

Satın alacağınız otomobil lastiğinin üretim tarihine bakmayı unutmayın. Oldukça eski üretim tarihi olan lastikleri tercih etmeyin. Lastiğin 5 yılından itibaren her sene kontrol ettirilmesi gerektiğini de unutmayın.

Güvenlik için aldığınız önlemler gibi, engel olamayacağınız risklerde de aracınızın masraflarını cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten kasko poliçesi sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta satın alın.


Okumaya Devam Edin

Lastik Basıncının Önemi

11 Ağustos 2014 Pazartesi

Yolda güvenli bir sürüş için lastik basıncının doğru seviyede olması önem taşır. Doğru lastik basıncının ne olduğuna yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lastiklerin Ömrünü Uzatmanın Yolları

18 Aralık 2014 Perşembe

Lastiklerin bilinçli kullanımı maddi hasarların önüne geçilmesini ve yolculuğun sorunsuz devamını sağlar. Siz de bilinçli kullanımla lastik ömrünü uzatın!

Kasko Sorgulama 2015 Yılında Neden Gerekli?

09 Şubat 2015 Pazartesi

Kasko sorgulama işlemini 2015 yılında da gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. Bu işlem sayesinde en uygun ve en iyi kasko teklifine ulaşabilirsiniz.