Otomobil Markalarının İlginç Hikayeleri

Dünya’nın en ünlü otomobil markaları denince eminiz ki aklınıza birçok marka gelecektir. Peki bu markaların anlamlarını ve hikayelerini hiç merak ettiniz mi? İşte Dünya’nın en ünlü otomobil markalarının şaşırtıcı isim hikayeleri. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Mercedes

Ünlü Alman otomobil üreticisi Mercedes’in isim hikayesi 19. yy’a dayanıyor. Alman asıllı Avusturyalı iş adamı Emil Jelinec 1897 yılında kazandığı bir yarış sonrasında, yarışı kazandığı araca kızının ismi Mercedes’i verdi. Bunun üzerine şirketin kurucuları Gottlieb Daimler ve Karl Benz de, ürettikleri otomobillere Mercedes adını vermeye devam ettiler.

 

Mazda

Japon otomobil markası Mazda’nın da isminin anlamı oldukça şaşırıtıcı. Mazda, adını Zerdüştlerin bilgelik tanrısı Ahura Mazda’dan alıyor.

Mazda’nın ambleminde ise Ahura Mazda ile özdeşleşen kanatlarını açmış beyaz bir kartaldan esinlenilmiş.

 

Hyundai

Ülkemizde de oldukça ilgi gören ve en fazla satan ilk 5 marka arasında yer alan Güney Koreli otomotiv üretici Hyundai’nin anlamı ise Kore dilinde “çağdaş, modern” anlamına geliyor.

 

 

Dacia

1966 yılında Romanya hükümetinin açtığı ihale sonucu kurulan, daha sonra ise 1999 yılında Renault bünyesine katılan Dacia’nın adı, Romanya’nın eski çağlardaki ismini temsil ediyor.

 

 

Volkswagen

Günümüzde Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de en fazla satan otomobil markalarından biri olan Volkswagen, isminin anlamı gereği hakkını veriyor.

Almanca “halk arabası” anlamına gelen Volkswagen’in kuruluş tarihi ise 1937.

 

 

Audi

Volkswagen gibi bir diğer Alman devi Audi’nin anlamı ise Latince bir kelimeden geliyor. Audi Latince’de “Duydum, işittim” anlamına gelmekte. 1899 yılında temelleri atılan marka günümüzde Volkswagen grubu bünyesindedir.

 

 

BMW

Dünya’nın en çok bilinen otomobil markalarından BMW’nin anlamı ise beklenmedik kadar klasik. BMW’nin açılımı Bayerische Motor Werke, yani Bavyera Motor Fabrikası anlamına geliyor. 1916 yılında kurulan Alman şirket aynı zamanda Mini ve Rolls-Royce gibi bilindik markaların da sahibidir.

 

FIAT

İtalyan otomtiv üreticisi FİAT’ın açılımı ise Fabbrica Italiana Automobili Torino. (Torino İtalyan Otomobil Fabrikası)Günümüzde Alfa Romeo, Maserati, Ferrari, Chrysler, Dodge, Jeep, Yamaha Motor Company, Iveco gibi markaları da bünyesinde bulunduran grup, Dünya’nın en önemli otomotiv üreticileri arasında gösteriliyor.

 

Kasko Her Markanın Teminatı

Aracınızı kaza ve arıza riskleri karşısında güvence altına almak ve bütçeçinizi korumak için siz de kaskoavantajlarından yararlanmaya başlayın.Araç kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayarak hemen en iyi fiyat garantisi ile ihtiyacınız olan kasko sigortasına ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL